Yağmurun en çok yağdığı Rize'de yurttaşlar su bulamıyor

banner100

30 Kasım 2020 Pazartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Yağmurun en çok yağdığı Rize'de yurttaşlar su bulamıyor

Belediye gölet yaparak su sorununu çözecek

19 Ekim 2020 Pazartesi 13:52
Bu haber 3474 kez okundu
Yağmurun en çok yağdığı Rize'de yurttaşlar su bulamıyor

YAĞMURUN EN ÇOK YAĞDI RİZE DE SU YOK

Rize belediyesi kentin su ihtiyacını çevresindeki küçük dereleri toplayarak gölet yapıp çözecek

Gençağa KARAFAZLI -

Türkiye’nin yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla en çok yağış alan ili olan ve her ay yaşanan sel, heyelan ve taşkınlarla gündeme gelen Rize’de son aylarda ciddi su sıkıntısı yaşanıyor.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize merkezde yaşanan su sıkıntısını nedenini "Ekim ayında yağmurun yağmaması ile beraber su seviyemiz düşmüş durumda" diyerek açıklarken, HES karşıtı mücadelesiyle bilinen Rize merkez başta olmak üzere birçok ilçenin suyunu kendi toprağındaki dereden verdiğini belirten Kazim Delal (yurttaş Kazım) su sıkıntısının temel nedenin HES ‘ler olduğunu öne sürdü.

DERELERİ TOPLAYIP GÖLET YAPACAĞIZ

Rahmi Metin yaşanan su sıkıntısyla ilgili olarak ; " Su seviyemizin düşmesiyle birlikte yüksek kesimlerdeki birçok noktaya su veremeyeceğimiz anlamına geliyor. Su problemini ortadan kaldırmak için çevresindeki dereleri de toplayarak bir gölet yapacağız.   

GÖLET YAPARAK SU SORUNU ÇÖZÜLECEK

Kentte yağmur yağdığı zaman yüzeyden akan suların biriktirebileceği gölet yok. Bu nedenle zaman zaman su sıkıntısı yaşıyoruz. Eğer bir gölet olsaydı yağmur yağmadığı zamanlarda biriken o suları kullanabiliriz.

Rize'de kışın yağan kar yağışı ve yüzeysel sular, Çağrankaya’dan gelen sularla Andon’daki su tesis vasıtasıyla şehrin su ihtiyacı karşılanıyor. Bize 12 saat yetebilecek depolarımız var.

YAĞMUR YOKSA SUDA YOK

Biz şu anda bir gölet çalışması yapıyoruz. Rize'de saatte 2700-2800 metreküp su şehre pompalanıyor. Şu anda bu rakam 2300-2400’lere düşmüş durumda. Yağmur yağmayan her gün de su miktarımız azalıyor. Temmuz ağustosu iyi atlattık ancak ekim ayında yağmurun yağmaması ile beraber su seviyemiz düşmüş durumda. Bu da yüksek kesimlerdeki birçok noktaya su veremeyeceğimiz anlamına geliyor. Su problemini ortadan kaldırmak için çevresindeki dereleri de toplayarak bir gölet yapacağız” dedi.Kazim Delal ,Andon suyunu verdikleri ilçe ve köyleri muhabirimize gösteriyor

EN ÇOK YAĞMUR YAĞAN İLDE SU YOK

Rize merkezde yaşayan yurttaşlar ise, en çok yağış alan illerin başında Rize geliyor ancak ne hikmetse bunca yağmura rağmen şehirde su sıkıntısı yaşıyoruz, tankerlerle depolara su taşıyoruz. Bazı günlerde ise hiç su alamıyoruz, umarız bu sorun bir an önce çözülür derken,

HES karşıtı mücadelesiyle bilinen Rize’de 10 yıldır doğayı korumak için açtığı davalarda bilirkişi ücretlerini ödemek için sattığı ineği ve çektiği banka kredileri ile tanınan Kazım Delal (yurttaş Kazım) ise, Rize kent merkezi ile birlikte 10 ilçede yaşayan yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını biz Salarha vadisi Andon deresinden karşılıyoruz, susuzluğun asıl nedeninin HES’ler olduğunu belirterek şunları söyledi.

BU MİLLETE ZEHİR Mİ İÇİRECEKSİN

"kamu hizmeti yapacağız, içme suyu tesisine HES kuracağız" diyorlar. Be gözüm, çok geç kaldın. Biz 20 yıl önce bu suları içme suyu için verdik. Sen hangi kamu yararından bahsediyorsun? Nerede senin kamu yararın? Milletin içtiği suyun üzerine HES yapılmasına nasıl olumlu raporu veriyorsun? Gözünüzü sevdiğim, bu millete zehir mi içireceksiniz? Bu milletin bir tek suyu var. İşte bugün geldiğimiz noktada Rize Belediye başkanı “şehirde su sıkıntısı yaşıyoruz” diyor.

HES PROJELERİNDEN VAZ GEÇİN

10 yıldır ömrüm bunlarla mücadele ile geçti. Ömrüm belki bu işleri düzeltemeye yetmeyebilir, eğer bu şehrin ve bu milletin su ihtiyacını karşılamak, susuzluğu önlemek istiyorsanız,  derelerimizde yaptığınız ve sularımızı borulara hapseden HES projelerinden vaz geçin. Bugün Rize ve mahallelerine su verilemiyorsa bunun nedeni yapılan ve yapılacak olan HES projeleridir.

ŞİMDİ DE SU BULAMIYORUZ DİYORSUNUZ

Sen akarsuyun yüzde 90'ını alırsan geriye ne kalır? Allah aşkına? Taşların arasında kaybolur gider. Ankara’da oturmuş harita üzerinden proje geliştiriyorsun. Milletin dağını ormanını tahrip ediyor, 'Proje geliştirdim' diyor. Sonradan çıkıp  “yağmur yağmadığı için su bulamıyoruz” diyorsun.

BORULARA HAPSETTİĞİN SUYU ÖZGÜR BIRAK SU BULURSUN

Şimdide çıkıp “gölet yapacağım” su sorununu göletle çözeceğini açıklıyorsun. Hayır, arkadaş su sorununu çözemezsin. Sen önce HES projelerine karşı çık borulara hapsedilen suyu özgür bırak o zaman su sorunu diye bir şey kalmaz.

Eğer HES projeleri iptal edilmezse, su sorununu çözmek için artık Allaha dua ederek yağmur yağdırmasını isteyeceğiz”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV