VALİNİN HES PROJESİ HUKUK TANIMIYOR !

banner100

30 Kasım 2020 Pazartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

VALİNİN HES PROJESİ HUKUK TANIMIYOR !

Artvin eski valisinin Şavşat, Hanlı HES projesine hukuk işlemiyor

22 Ekim 2020 Perşembe 00:29
Bu haber 3501 kez okundu
 VALİNİN HES PROJESİ HUKUK TANIMIYOR !
 VALİNİN HES PROJESİ HUKUK TANIMIYOR !

Artvin eski valisinin Şavşat, Hanlı HES projesine hukuk işlemiyor  

Gençağa KARAFAZLI - 

 Eski Artvin valisinin Şavşat Hanlı HES Projesi için verilen ÇED olumlu kararını yargıya taşıyan Köylülerin iptal kararı aldırmasının ardından yeniden baş vuru yapan eski vali ,ÇED gerekli değildir,  kararı aldı. 

ÇED olumlu kararın iptal edilmesi üzerinden 15 gün geçmeden yeni bir karar verilmesine tepki gösteren davanın avukatı ve Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Halis Yıldırım “bu karar Hukuk devletini yaralayan bir anlam taşıyor” dedi. 

Geçmiş yıllarda Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise kaymakamlık yapmış olan Selahattin Akyurt tarafından yapılması planlanan ( Hanlı HES)  Projesi bölge halkının Hukuki mücadelesi sonucu iptal edilmesine rağmen yeniden çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verilmesi tepkilere neden oldu. 

Eski Artvin Valisi Akyurt’un sahibi olduğu “Akyurt Enerji Üretim A.Ş” tarafından Şavşat Hanlı HES Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verildi.  

ÇED OLUMLU KARARI ÇEVREYE ZARAR VERECEĞİ GEREKÇESİYLE İPTAL EDİLDİ  

Bölgedeki heyelan sorununa ve projeni çevreye vereceği zarar dikkat çeken bölge halkı kararın iptali istemiyle Rize İdare İdare Mahkemesi’ne dava açtı. İtirazları haklı bulan mahkeme geçen 8 Temmuz'da ÇED olumlu kararını iptal etti. 

ŞİRKET KURULU GÜCÜ DÜŞÜRDÜ YENİDEN ÇED OLUMLU KARARI ALDIRDI 

Bu Karar üzerine, kurulu gücünü düşürdüğünü belirten şirket yeniden başvuru yaptı. Başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu kez ÇED gerekli değildir kararı verdi. 

ÇED KARARI İPTAL EDİLDİ 15 GÜN GEÇMEDEN YENİDEN KARAR  

Davanın avukatı ve Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Halis Yıldırım, Rize İdare Mahkemesinde açılan iptal davasının 08 Temmuz 2020 tarihinde sonuçlandığını ancak gerekçeli kararın 21 Eylül tarihinde taraflarına ulaştığını ifade etti.  Yıldırım, “Keşif ve bilirkişi raporlarında da yer alan birçok nedenden iptal edilen projenin gerekçeli kararın üzerinden 15 gün geçmeden yeniden başvuru yapmış ve hemen ÇED gerekli değildir kararı aldı. Bu baş döndürücü hız ve bir mahkemenin gerekçeli kararını işlevsiz kılacak girişim gerçekten aslında hukuk devletini örseleyen yaralayan bir anlam taşımaktadır” ifadelerini kullandı. 

ÇED OLUMLU KARARI BİZİM İÇİN GEÇERLİ DEĞİL 

HES projesine karşı çıkan yurttaşlardan Metin Şahin, “ÇED raporunu hazırlayanlar, köylerimize gelerek herhangi bir incelemede bulunmadılar. Masa başında oturarak hazırlanan ÇED bizim için geçerli değildir” dedi. 

YENİ DAVA AÇACAĞIZ ŞİRKETİ PROJE SAHASINA SOKMAYACAĞIZ 

ÇED gerekli değildir kararının da iptali için mücadele edeceklerini belirten Tahsin Yazısı “HES´in yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi söyledik. En kısa zamanda da olabildiğince geniş bir katılımla ÇED gerekli değildir kararına karşı bir dava açacağız. Ve şirketin HES proje sahasına girmesine karşı tetikte olacağız. Şirketin HES projesi sahasına girme ihtimaline karşı tetikte olduklarını, olumsuz bir durumda Şavşat halkı olarak kimseye zarar vermeden, şiddet uygulanmadan tamamen demokratik yöntemlerle mücadele edeceklerini söyledi.     Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV