Vali Çeber, Dün 50 bin dedi bugün 7 bin!

banner100

04 Aralık 2020 Cuma

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Vali Çeber, Dün 50 bin dedi bugün 7 bin!

Milletvekili Avcı dün 100 bin dedi bugün sessiz!

23 Mayıs 2020 Cumartesi 15:02
Bu haber 927 kez okundu
Vali Çeber, Dün 50 bin dedi bugün 7 bin!
 Dün Rize'ye 50 bin kişi gelmek istiyor diyen Rize valisi bu kez 7 bin kşinin geldiğini açıkladı.Milletvekili Muhamet Avcı ise 100 bin kişinin Rize ye gitmek istediğini ellerinde ise veriler olduğunu açıklamış il dışından gelmek isteyenlere yasağın sürmesini istemişt.Avcı'nın ise Vali Çeber'in açıklaması sonrası hiç bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

Gençağa KARAFAZLI –Kuzeytvnet -

Daha önce Rize’ye 50 bin üreticinin gelmek istediğini açıklayan Rize Valisi Kemal Çeber,bu kez  çay toplamak için Rize'ye gelmek isteyenlerin sayısının 36 bine ulaştığını, çay sezonu başlamasına rağmen gelenlerin sayısının ise şuana kadar 7 bin olduğunu açıkladı.

Mayıs ayında başlayacak çay tarımı için yaklaşık 50 bin kişinin Rize'ye gelmek için başvuruda bulunduğunu, sadece Üsküdar'da 53 bin Rizeli var. Sadece orada binlerce kişi Rize'ye gelmek için başvuru yaptı.

Rize'deki müstahsil sayısı 200 bin. Bunun 135 bini Rize'de yaşıyor. Gerisi il dışında. Düzelttiğimiz bu durumdan sonra bu başvuruları ilimize alırsak yeniden tetikleyebiliriz. Karımıza nasıl bir tablo çıkar siz düşünün.

Hiç kimse gidelim hemşerilerimizi hasta edelim demiyor ama hastalık çok sinsi. Gelemeyenlerin çay tarımlarını komşuları yapacak. Gerekirse vefa destek gurubu tarafından bu konuda destek alacağız' şeklinde açıklamalar yapmıştı.

AKP MİLLETVEKİLİ 100 BİN ÜZERİNDE GELMEK İSTEYEN VAR

AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı bir TV programında ;”Rize ye gelmek isteyen yaklaşık 100 bin kişi var.Hatta rakamlar bunun üzerinde de diyebiliriz.Bunların hepsi olmasada maalesef sayı bu.Elimizde veriler var,tespitlerimiz var” diye açıklama yapmıştı.

ÜRETİCİLERİN KAFASI KARIŞTI

Aylardır çay üreticileri memleketlerine gidebilecek mi gidemeyecekmi tartışmaları yaşandı.

Süreci yönetenler her gün yeni bir açıklama yaparak özellikle çay üreticisinin kafasını karıştırmış yaşananlarla ilgili düne kadar sağlık bir açıklama yapamamışlardı.

Cumhur başkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası üreticilerin illerine sağlık kontrollerı yapılarak girebileceklerini açıklaması sonrası üretiiler büyül şehirlerde yaşadıkları illere gitmeye başladı.

GELENLERİN SAYISI 7 BİN

Daha önce Rize ‘ye gedicek olan üretici saysının 50 bin olduğunu söyleyen Rize Valisi Kemal Çeber, bu kez yeni bir açıklama yaparak ; “çay toplamak için Rize'ye gelmek isteyenlerin sayısının 36 bine ulaştığını, çay sezonu başlamasına rağmen gelenlerin sayısının ise şuana kadar 7 bin olduğunu söyledi.

Çay üreticilerinin Rize'ye gelmesinin yasak olduğu dönemde sosyal medyada çokça "Çayı vali toplasın" şeklinde tepkilerle karşılaşan Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantıda "Gerekirse çaylığa iner çay da toplarım" ifadelerini kullanmıştı. Sezonun açılmasıyla kolları sıvayan Rize Valisi Kemal Çeber, ÇAYKUR'a ait çay bahçesine girerek çay topladı.Gerçekleştirdiği çay hasadının ardından açıklamalarda bulunan Vali Çeber, "ÇAYKUR bir kaç gün önce sezonu açtı ve bugüne kadar 16 bin ton çay aldı. Çok özel programlar yaptı. ÇAYKUR, sağ olsun genel müdürümüz pandemi sürecini de dikkate alarak çayların toplanması, hem alım yerleri, hem fabrikalar, hem de çalışma sistemini ekibiyle birlikte buna göre planladı. Sorunsuz bir çay sezonu geçirmek için ÇAYKUR her şeyi yaptı. Baştan beri süreci takip ediyoruz. İşin içerisine çay hasadı ve çay girince daha bir hassaslaştık. Allah'a şükür hem Türkiyemiz'de hem Rizemizde süreç çok iyi ilerletildi. Müstahsillerimizin çay bölgesine gelmesine hükümetimiz izin verdi. Şuana kadar Rize'ye gelmek isteyen çay müstahsili sayısı bu sabah itibariyle 36 bine ulaştı ve başvurular devam ediyor. Bunun 40 binlerde olacağını değerlendiriyoruz. Diğer illerle beraber 55–60 bin bandında bir başvuru var. İlimize de bu sabah itibariyle sadece çay müstahsili kriteriyle gelen vatandaşımızın sayısı 7 binlere ulaştı" ifadelerini kullandı.

YENİ BİR VAKA ODA MEMUR

Çeber "Uzun bir süredir vakamız yoktu, ta ki dün bir vakamız oldu. İl dışından gelen vatandaşlarımızda değil, Rize'de yaşayan bir kamu görevlisi, mecburi bir iş için Ankara'ya gitti, geldi ve Ankara'da kaldığı otelde büyük ihtimal virisü kapıyor. Ama anında tespit edildi, yalnız da yaşadığı için temas ettiği biri yok. Bununla beraber böyle 3-5 hastamız var"

il dışından çay toplamak için Rize'ye gelen üreticiler için başlatılan özel uygulama hakkında bilgi veren Çeber, her haneden 1 kişiye Korona virüs testi yapılacağını, negatif çıkması halinde bu kişinin çay alım yerlerine ve sosyal alanlara çıkabileceğini dile getiren Çeber "100 civarı ekip kuruyoruz. Dışarıdan gelen hemşehrilerimiz içerisinden, her haneden uygun görülen 1 kişiye teste başlıyor. O kişilerin teti negatif çıktığında artık çay alım yerlerine gidebilecek, sosyal hayata dair ailesinin ihtiyacını karşılayabilecek yerlere gidebilecek. Diğer hane halkı ise bu testin sonunda çay bahçesinde çalışmaya başlayacak. 14 günlük periyot tamamlandığında biz ne yapıyorsak onlar da aynı hale gelecek"  dedi

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV