TAHSİN SANCAK O SIRRINI AÇIKLADI

banner100

29 Eylül 2020 Salı

Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz Ders olarak okutulacak projelerdir“

TAHSİN SANCAK O SIRRINI AÇIKLADI

NEVZAT PALİÇ'İ İSE YALANLADI

11 Eylül 2020 Cuma 20:38
Bu haber 2346 kez okundu
TAHSİN SANCAK O SIRRINI AÇIKLADI

7 Eylül’de bazı programlara katılmak üzere Rize’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çayda ki sorunlar konuşmak üzere Ulusal Çay Konseyi temsilcileri ile bir araya gelerek çayın sorunlarını görüşürken üreticilerin asıl temsilcileri olan kurumlarla bir araya bile gelmedi. Biz çok iyi biliyoruz ki bakan  üreticiyi değil sanayiciyi, sermayeyi temsil ediyor diyerek bu duruma tepki gösteren Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç; üreticilerin sorunları onların yasal temsilcileri olan kurumlarla görüşülür bakan bizleri arayıp sormuyor. Yaş çay üreticilerinin sorunlarını, üreticilerin evinde, üreticilerin temsilcilerinden dinlemesini talep ediyoruz  diyerek  Bakan pakdemirli'ye " sen kimin bakanısın?" diye tepki göstermişti.

TAHSİN SANCAK BAKAN'A DESTEK VERDİ PALİÇ'İ ELEŞTİRDİ

Kimin bakanısın?

Paliç tarafından yapılan açıklamada en manidar soru kimin bakanısın olmuştu Rize'ye geliyorsun çay üreticisiyle görüşmüyorsun. Üreticiyi yok sayıyor üreticileri es geçiyorsun, sanayicilerle görüşüyorsun. Kimin bakanısın? serzlenişine RTB kurucu eski başkanı İş insanı Tahsin Sancak farklı bir yaklaşım ortaya koyarak Paliç'in tutumunu doğru bulmadığını söyledi ardından AKP eski Rize Milletvekili kaçak çay suçundan hapis yatan Bayram Ali Bayrmaoğlu  ile DOĞUŞ Çay firmasi sahiplerinin  RTB yönetimine girmek istemesi konusunda yaşanan tarihi bir gerçeği de açıkladı.

İşte Sancak'ın o açıklamaları:

Sayın Tarım bakanı nin Rize ziyareti ve Ziraat odasının serzenişi..
Tarim bakanimizin Rize ziyaretinin ana etkinliğini,ulusal çay konseyi toplantısına katilmasi oluşturmuştur...
Doğal ve doğru bir çalışmadır...
Sayın bakan; yönetimi tahtinda ki tarım urunlerinin ana kalemlerinden bir tanesini oluşturan Çay la ilgili,kaynaginda,bir Çalişma yapmayı tasarlamış,bunun için,çay in merkezi olan Rizeye gidip,ürünle ilgili,bütün tarafların ,temsilcilerinden oluşan,ve bütün sektörü temsil eden ,ulusal çay konseyiyle bir toplanti gerçeklestirmistir....
En dogru platformdir..
Bütün taraflar temsil edilmektedir..
Sektörün tamamı karşinizdadir..
Çok faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyoruz..
Konsey başkani nın raporu, çok doyurucuydu..

Paliç Haklı değil!
Ziraat odamizdan," tarım bakanı ,üretici temsilcileriyle görüşmedi"şeklinde bir serzeniş geldi..
Haklimi...
Bizce değil..
Konseyde, ziraat odaları da var,..kaldiki, Çaykur ve borsa,tic odası temsilcilerinin,üreticiyi temsil etmedigini söylemek ne kadar doğru..
Konseyin, tic.borsasi yerleşkesinde olması,Borsa'nın hakimiyeti anlamına gelmez .
Borsanin alt yapısi musait oldugundan,kuruluş aşamasında, ofis,teknoloji ve eleman tahsisi yaparak, konseyin kuruluşuna alt yapı destegi sağlamıştır..
Bunun gibi, KOSGEB, ve organik tarım derneğine de mekan tahsisi yaparak, Rize,ekonomisine hizmet edilmesine destekler sağlamıştır.
Bununla birlikte,konsey deki temsil dengesi gözden gecirilebilir. ..
Bu konuda,bizimde bir tekfimiz var; çay tarımında da,daha aktif rol üstlenmesini savundugumuz,tarımsal kalkınma kooperatifleri ne de temsil hakkı verilmelidir.

DOĞUŞ Firmasını Bayramoğlu istemedi
( Bu vesile ile, tarihe kaydetme adına özel bi açıklama yapmak isterim; konseyin kurulmasını,yonetimin oluşmasini, aktif olarak, zamanın MV ki,syin A.bayramoglu yonetmişti.,
Doğuş çay in sahiplerinde,sayın Alpaslan karakan beni arayarak, firma olarak,ulusal çay konseyi yonetimine girmek istediklerini söylemisti.tic.borsasi bask.sifatimla bu taleb için doğru kisiydim.bende, mantikli buluyordum, en büyük ve en küçük özel firmaların,,birer üyeyle temsilini istiyordum. ,doğuşun talebini ali beye ilettim..kabul etmedi, üç defa soyledim m....zamanın etkin MV ki ile, en büyük özel seektor firmamiz arasinda, bir soğukluk olmasın endişesiyle,bu durumu, hiç bir zaman alpaslana söylemedim..halada söylemedim( buna benzer,başka durumlarimda vardır.)
Herkesin bir tarihi var,bizimde bir tarihimiz var...bu vesile ile açıklamış oldum..
Mutlu günler.." diye noktaladı

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV