SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE”RİZE DE TEHLİKE BÜYÜK”

banner100

26 Kasım 2020 Perşembe

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE”RİZE DE TEHLİKE BÜYÜK”

“ÇOK ACI ANCAK KİYMETLİ İNSANLARIMIZI HIZLA KAYBEDİYORUZ”

19 Kasım 2020 Perşembe 23:02
Bu haber 2359 kez okundu
 SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE”RİZE DE TEHLİKE BÜYÜK”
 SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE”RİZE DE TEHLİKE BÜYÜK” 

“ÇOK ACI ANCAK KİYMETLİ İNSANLARIMZI HIZLA KAYBEDİYORUZ” 

Gençağa KARAFAZLI - 

Gecenin en karanlık olduğu zaman şafağa en yakın olan andır, diyen Rize il sağlık müdürü Dr. Mustafa Tepe, Rize de korona virüsü vakalarının hızla arttığını açıkladı. 

VAKALAR ARTTI GÜN GÜN BU ARTIŞ DEVAM EDİYOR 

Özellikle son birkaç gündür hızla artan vaka sayıları ve beraberinde hastalığın ağır seyrettiği hastaların sayısının ise her geçen gün arttığını, hastane kapasitelerinin artık zorlandığına dikkat çeken Rize Sağlık müdür Dr. Mustafa Tepe; 

“Kasım ayı itibariyle ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de vaka sayılarında hızlı bir artış sürecine girilmiş ve halen bu artış süreci gün gün yükselerek devam etmektedir.  

Bu yayılımın hızının önünü kesebilmek ve vatandaşımızın en az etkilenmesini sağlamak amacıyla tüm sağlık çalışanlarımız çok yoğun bir uğraş ve mücadele içine girmişlerdir. Öyle ki pandemi sürecinin başından bu yana 9 ayı aşkın süredir doğru dürüst dinlenme imkânı dahi bulamayan çalışanlarımız artık daha yoğun bir çalışma temposu ile karşı karşıya kalmış durumdadırlar.  

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ YILINLIK GÖSTERMEDİ 

Ancak üstlendikleri büyük sorumluluğun bilinciyle hiçbir sağlık çalışanımız dün olduğu gibi bugünde asla yorgunluk ve yılgınlık belirtisi göstermemektedir. Çünkü kıymetli vatandaşlarımızın yani memleketimizin her zamankinden daha çok onlara ihtiyacı olduğunu ve bugünlerin kendi adlarına memleketlerine yapabilecekleri en iyi hizmet için büyük fırsat olduğunu iyi bilmektedirler.  

KİYMETLİ İNSANALRIMIZI HIZLICA KAYBEDİYORUZ 

Özellikle son birkaç gündür hızla artan vaka sayıları ve beraberinde hastalığın ağır seyrettiği hastalarımızın da artmasıyla hastanelerimizde iş yükü çok artmış ve kapasitemiz zorlanır hale gelmiştir. Bu durumdan çok daha önemli ve acısı ise kıymetli insanlarımızı daha hızlı kaybediyor olmamızdır.  

Hastanelerimizde mevcut yoğun bakım kapasitemizi maksimuma çıkardık. Akabinde olası daha da zor günler için yoğun bakıma dönüştürülebilecek tüm alanları planlayıp, bunun için de gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanın tedarik ettik ve etmeye de devam ediyoruz.   

KOVİD DİŞİ HASTALARIMIZ MAĞDUR OLUYOR 

Hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta sayımız arttıkça sürekli başka servisleri de boşaltıp, korona servisine dönüştürmek zorunda kalıyoruz. Böylece koronaya yakalanmış hastaneye yatmak zorunda kalan hiçbir vatandaşımızın yatak bulmakta sıkıntı yaşamaması için var gücümüzle mücadele ediyoruz.  Lakin şu da unutmamalıdır ki korona servisine çevirdiğimiz her bir servis, tedavisine orda ihtiyaç duyan kovid dışı diğer hastalarımızın mağduriyeti anlamına gelmektedir. 

O yüzden tüm hastane kapasitelerimizi koronaya ayırmamız mümkün olmadığı gibi hastanede yatarak tedavi olmak zorunda kalan diğer tüm hastalarımızı da düşünmek ve aradaki dengeyi çok iyi kurmak zorundayız.  

ZORUNLU OLMADIKÇA LÜTFEN HASTANEMİZE GELMEYİN 

Tüm bu sebeplerle kapasitelerimizin zorlandığı bu sıkıntılı günlerde kıymetli vatandaşlarımızdan bizlere lütfen ama lütfen çok daha fazla yardımcı olmalarını istiyoruz. Lütfen çok zorunlu olmadıkça hastane polikliniklerimize ve acillerimize başvurmayalım. Hali hazırda ilimiz genelinde çok kıymetli ve deneyimli aile hekimlerimiz var. Mümkünse ihtiyacımız olan sağlık hizmetini bu hekimlerimizden karşılayalım. Böylece hem bizden çok daha fazla hastaneye ihtiyaç duyan insanlarımıza yardım etmiş, hem de sağlık personelimizin üstündeki yükü kendi adımıza azaltarak onlara büyük bir iyilik etmiş oluruz.  

KORONALI HASTALARI İKİŞER KİŞİ YATIRMAK ZORUNDAYIZ 

Bu durum koronaya yakalanma açısından riskli ortamlar olan hastanelerimizden uzak durmak suretiyle kendimizi enfeksiyondan korumak açısından da önemlidir. Yine bu süreçte artık korona hastalarımızı imkânlarımız gereği iki kişilik odalara yatırmak zorunda kaldığımızdan, yanıma asla başka hasta almam diyerek sağlık çalışanlarını zor durumda bırakmayalım. Çünkü unutmayalım ki hızla artan hasta sayımız yüzünden yanımızdaki yatağa yatmasını istemediğimiz hasta acilde sedye üzerinde saatlerce beklemek zorunda olan kişidir. Bu belki bir komşumuz belki de bize iyilikten başka hiçbir şeyi dokunmamış bir insan veya tanımadığımız bir yabancı olabilir. Kimsenin özellikle böylesi zorlu süreçte böyle bir hakkı yoktur ve isteği de olmamalıdır. Zaman anlayış, sabır ve hoşgörü zamanıdır.  

RİSK ZİRVE YAPTIĞI SÜREÇTEYİZ 

Özetle önerilen ve mutlak gerekli olan tüm kurallara harfiyen uyalım. Süreci çok ama çok ciddiye alalım. Riskin zirve yaptığı bu zor günlerde hastanelerimize bizden çok daha zor durumda olan insanlarımızın ihtiyacı olduğunu düşünerek mümkün mertebe gitmeyelim.   

Elbette ki bu zor günler geçecektir. Lakin göreceğimiz zarar kurallara uymamız ve duyarlı davranmamızla direkt orantılıdır.  Unutulmamalıdır ki gecenin en karanlık olduğu zaman şafağa en yakın olan andır” diyerek Rizeli yurttaşları kurallara uymaya çağırdı. 

Öte yandan edinilen bilgilere gör Rize de korona virüsü vakalarında her gün en az 2 kişinin yaşamını yitirdiği Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) Eğitim hastanesi ve Rize Devlet hastanesinden yoğun bakım ünitelerinin tamamının dolu olduğu bu nedenle onlarca pozitif hastanın muayenesi sonrası evlerine gönderildiği belirtildi.

 
foto :osman köseoğlu

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV