RTEÜ REKTÖRÜ KARAMAN YARANAYIM DERKEN REZİL OLDU

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

RTEÜ REKTÖRÜ KARAMAN YARANAYIM DERKEN REZİL OLDU

Cumhuriyet karşıtı eleştiri yaparken ne hale düştü!

16 Ekim 2020 Cuma 16:50
Bu haber 3630 kez okundu
RTEÜ REKTÖRÜ KARAMAN YARANAYIM DERKEN REZİL OLDU
Rektör Karaman Yaranayım derken rezil oldu

Cumhuriyet karşıtı eleştiri yaparken ne hale düştü!

Gençağa KARAFAZLI -

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına, İmam Hatiplerin varlığını sağlayan yasaya değinmek yerine konuyu Osmanlı dönemine bağlamaya kalkarak Cumhuriyet dönemini eleştirmek isteyen  ve bu şekilde bir yerlere mesaj vermek isteyen RTEÜ Rektörü Karaman tarih bilgisinden yoksun olduğunu bir gazeteciden öğrenince rezil oldu.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan'ın FETÖ ilşkileri konusunda sorulan soruya "beni RTE Üniversitesi rektörü Hüseyin Karaman'a sorun" dediği RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman'ın zaman zaman iktidarın icraatlarını övme yarışına girmesi, "rektörler siyasetten uzak, objektif olmalı" görüşünde olan kesimlerden tepki ile karşılanırken, bu kez bir paylaşımına ilk itiraz daha çok muhalefet eleştirileriyle tanınan bir gazeteciden geldi.

CUMHURİYET DÖNEMİNİ İNKÂR ETTİ DERSİNİ ALDI

R.T.E Üniversitesi rektörü Hüseyin Karaman, bugün facebook hesabında bir kitaptan alıntılayarak yaptığı paylaşımda, D.P öncesinde devlet kadrolarında yer alanların dini eğitim verilmesine karşı olup, bu yönde atılan adımlara engel olduğunu ima etmeye kalkarak İmam Hatip Okullarının geçmişle, cumhuriyetin ilk yıllarıyla bağını inkâra kalkınca gazeteci Adnan Onay'ın eleştirisiyle karşılaştı.

Rektör Karaman, paylaşımında; " Tarih 13 Ekim 1951, İmam Hatip Okullarının açılışı. Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri açılsın diye talimat veriyor, ancak Talim ve Terbiye Kurulu uygulamıyor. Celal Hoca 70 yaşına rağmen bir ay Ankara'da uğraşıyor. Sonuçta devreye Başbakan Menderes giriyor ve okullar açılıyor. " diye yazınca, gazeteci Onay, bu açıklamanın tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını belirten bir yorumda bulunarak işin doğrusunu açıkladı.

"İMAM HATİP OKULLARININ TARİHİ, CUMHURİYET TARİHİ KADAR ESKİDİR”

Onay'ın bu paylaşıma yaptığı paylaşım ise şöyle: Bu bilgi, Demokrat Parti içerisinde farklı görüşlerin oluşundan kaynaklı. D.P kadroları ağırlıklı olarak CHP'den gelmeydi ve devlet kadrolarında görüş çeşitliliği vardı.

İşin doğrusuna bakılırsa; "İmam Hatip Okullarının tarihi, Cumhuriyet tarihi kadar eskidir. Hatta daha da geriye gider..1913 yılında İmam Hatip yetiştirmek üzere açılan ve daha sonra Medresetü-l Vaizin ile birleştirilerek Medresetü-l İrşad adını alan Medresetü-l Eimmeti vel Hutaba, çıkar. Bu okullar ömürlerini 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na kadar sürdürmüştür..

1924 YILINDA İMAM HATİP MEKTEPLERİ ADI ALTINDA 29 MERKEZDE AÇILDI

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun din görevlisi eğitimini düzenleyen 4. maddesi medreselerin kapatılmasına karşılık, imamlık ve hatiplik gibi dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılmasını öngörüyordu. Kanunda öngörülen bu okullar, 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı. Okullar, 4 yıllık ortaöğrenim seviyesinde idi. Bu okulların müdürleri özel bir din eğitimi görmemişlerdi. Daha çok, deneyimli eğitimcilerdi ve amaçları Cumhuriyet’e bağlı aydın din adamları yetiştirmekti. Ders saatlerinin çoğu bilim ve yabancı dil dersleriydi ve dinle ilgili dersler ikinci plandaydı. İmam Hatip Mektepleri 1930’da devlet tarafından aşırı ilgisizlik, ödenek göndermeme vd. nedenler baş amil olmakla beraber; öğrenci azlığı nedeniyle kapatılmıştır.

10 AY SÜRELİ İMAM HATİP KURSLARI AÇILARAK DİN HİZMETİ GÖREVLİSİ YETİŞTİRİLDİ

1949 yılında ortaokul mezunu, askerliğini yapmış kimselerin alındığı 10 ay süreli İmam Hatip Kursları açılarak din hizmeti görevlisi yetiştirme uygulaması başladı. 1949 sonuna kadar 50 kişinin mezun olduğu bu kursların süresi daha sonra iki yıla çıkarıldı ve meslek okulu mezunlarının da kurslara girmesine imkân verildi.

1950 seçimlerinden sonra iktidara geçen Demokrat Parti, seçim dönemlerinde söz vermiş olduğu İmam Hatip Okulları’nı (İHO), halka verdiği sözü tutarak iktidarının ilk yılında açtı. Birinci devresi 4, ikinci devresi 3 yıl olan 7 yıl süreli ve bir bütün teşkil eden İmam Hatip Okulları 1951-1952 döneminde 7 ilde açıldı. 1963-1964 öğretim yılında İmam Hatip Okulları’na ilk defa parasız yatılı öğrenci alınmaya başladı."

REKTÖR CUMHURİYET DÖNEMİNİ BİLİNÇLİ YOK SAYARAK CUMHURİYET KARŞITI ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞTI

Bu yorum üzerine Rektör Karaman tarihi gerçekleri görmemezlikten gelerek cumhuriyet döneminin ilk yıllarına, İmam Hatiplerin varlığını sağlayan yasaya değinmek yerine konuyu Osmanlı dönemine bağlamaya kalkarak Onay'ın yorumuna kaçamak bir şekilde şu cevabı yazdı:

BEN KİŞİNİN MÜCADELESİNE DİKAKT ÇEKMİŞTİM

"Adnan Bey,

İmam Hatiplerin tarihinin Osmanlıya kadar gittiği doğrudur. Ayrıca verdiğiniz bilgiler için de teşekkürler. Ancak biz Türkiye Cumhuriyetindeki açılışından bahsettik ve Milli Eğitim Bakanının açtırmak için gücünün yetmemesine ve 70 yaşındaki bir kişinin açılması için verdiği mücadeleye dikkat çekmek istedik."

Rektör Karaman'ın Cumuriyet dönemi olarak konuyu 1950'ye taşıması üzerine Onay'ın bahsettiği dönemin cumhuriyetin ilk yılları olduğuna, İmam Hatiplerin açılma olanağının 1924 yılında çıkarılan yasaya bağlı olduğunu, ilk İmam Hatiplerin de o yıllarda açıldığını vurgulayan bir yorumda bulunarak Rektör Karaman'a şu cevabı verdi;

ONAY REKTÖRÜN YALANINI AÇIKLIYOR

" Sayın Hocam, burada bahsedilen Cumhuriyet dönemi içinde yaşananları anlatmaya yönelik olsa da anlatımda ilk İmam Hatip okullarının Menderes tarafından, onun gayretiyle açıldığına dikkat çekiyor. Oysa bu bilgi eksik bir bilgi.Süreç içerisinde yaşananları ayrı tutarak bakacak olursak; 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunundan sonra İmam Hatip okulları buna uygun olarak açıldı. Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun din görevlisi eğitimini düzenleyen 4. maddesi medreselerin kapatılmasına karşılık, imamlık ve hatiplik gibi dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılmasını öngörüyordu. Kanunda öngörülen bu okullar, 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı. Okullar, 4 yıllık ortaöğrenim seviyesinde idi. Yani bu okullar Cumhuriyetle birlikte açılmışlardır. Sonrasında ise kapatılma ve yeniden açılma süreçleri yaşanmıştır."

TARİHİ ÇARPITARAK MESAJ VEREN REKTÖRE YAKIŞMADI

Rektör Karaman bu yorum karşısında gerçeği tasdik etmek yerine suskun kalmayı tercih etti.

Karaman'ın suskunluğunun ne anlama geldiğini okuyucularımıza bırakıyoruz.

Diyeceğimiz; Tarihi gerçekleri çarptırtarak siyasi mesajlar vermek rektörlükle hiç mi hiç bağdaşan şey değil!

Hele hele bunu ilahiyatçı bir rektör yapıyorsa bu daha vahim bir durum!

İşte RTEÜ Rektörü Karaman'ın Cumhuriyet dönemini inkar ettiği o paylaşımı :


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV