R.T.E.Ü Rektörü Karaman Kabil'i çileden çıkardı

banner100

30 Kasım 2020 Pazartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

R.T.E.Ü Rektörü Karaman Kabil'i çileden çıkardı

R.T.Ü rektörü Hüseyin Karaman’ı sorumlu tuttu.

22 Ekim 2020 Perşembe 10:27
Bu haber 3690 kez okundu
R.T.E.Ü Rektörü Karaman Kabil'i çileden çıkardı
Rize tarihi ile ilgili Rize Üniversitesinin yayınladığı Rize tarihi Anap’tan üç dönem milletvekilliği yapmış olan Ahmet Kabil’i çileden çıkardı.

Rize’nin tarihini 1980 yılına kadar ele alan kitapta kendisine gereği kadar yer verilmediğini belirten Kabil, olayda kasıt olduğunu öne sürüp bu durumdan R.T.Ü rektörü Hüseyin Karaman’ı sorumlu tuttu.

Kabil , kitapta kendisinin yanısıra Cumhurbaşkanı R.T.E ve A.Mesut Yılmaz’a da yeterli şekilde yer verilmediğini, Rize’nin kötülendiğini, değerlerinin kasıtlı olarak öne çıkarılmadığını iddia etti.

İşte Rize eski Milletvekili Ahmet Kabil’in o yazısı;    

    
Saygıdeğer hemşerilerim, Rize’nin 1950-1980 yılları SİYASİ TARİHİ DİYE BİR TARİH KİTABI YAZILMIŞTIR. Ben bir kısmını okudum, birçok yanlış ve yanlı bölümler olduğunu gördüm. Sanki Rize’ye yapılan bütün yatırımları engellemeye çalışan elin gölgesi, bu defa turizmi de hedefledi. Bu şekli ile dağıtım olursa Rize'nin lehinde değil aleyhinde olacağını düşünerek, bu konu ile ilgili Sayın Rektöre örnekler vererek 24.08.2020 tarihinde ne düşündüğünü öğrenmek için bir mektup yazdım, halen cevap alamadım. Bu konuda Rizeli hemşerilerimi bilgilendirmek maksadı ile mektubu sayfamda paylaşmayı uygun gördüm, Sevgilerimle.


PROF.DR. SAYIN HÜSEYİN KARAMAN
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ-RİZE


1-Sn.Hocam üniversiteniz yönetim kurulunca 14.12.2017 ve 412 sayılı kararı ile CUMHURİYET DÖNEMİNDE RİZE-II (1950-1980) yılları arasında SİYASİ TEMELLER adlı bir tarih kitabı yayınladınız, Rize ile ilgili böyle bir kitabı yayınlama kararına sevindim, ancak bilmem Rize’ye karşı kin ve nefret üzerine yazılan skandal kitabı yayınlandıktan sonra okudunuz mu? Ben okudum, Rize ile ilgili çirkin ve Rize’nin hiçte layık olmadığı hakaret içeren beyanları üzülerek gördüm, bunların fotoğrafını size gönderiyorum.


(Karalamalar, Türkiye’nin en pis kenti, en pahalı kenti, pislik, lağım ve çöplük yuvası v.s. gibi).


Bir kenti bu şekilde karalamalar içeren tarih kitabı olur mu? Bu kitabın maksadı, geçmişteki siyasi olaylara ışık tutmak mı, bir ilin geleceğini karartmak mı? Bana göre illerdeki üniversiteler bütün faaliyetlerinde satır aralarında da olsa, her faaliyetinde o ilin menfaatine, sosyal, ekonomik, kültürel ve turizm açısından faydalı olmayı hedeflemelidir, bu kitapta aksi yapılmıştır. Bu sayfalarındaki (sayfa 269-270) çirkin beyanların yorumlarını size ve okuyuculara bırakıyorum.


1973 yılında partiler arası yarışta siyasi taraflar kendi kalitesine göre, yazarlar partileri ve adayları eleştirmek yerine Rize turizmini ve ekonomisini hedef alarak, basit ve aşağılık bir üslupla Rize’yi eleştirdiler. Ancak 44 yıl önce Rize’ye karşı kin ve nefret içeren çirkin galiz ifadeleri ısrarla araştırıp bunları kitapta yazan sözde editörleri siz nasıl değerlendiriyorsunuz bilmem. Rize’nin lehinde hiç bir yazı bulamadılar mı ki, bu ısmarlama aşağılık yazıyı 2017 yılında yazdılar. Birilerinden aldıkları talimatı eksiksiz yerine getirirken Rize'ye fayda değil daha çok zarar verdiklerine inanıyorum.


2-RİZE SİYASİ TARİHİNDE İLK DEFA BİR BAŞBAKAN ÇIKARMIŞ ve tarih yazıldığı 2017 Yıllarına kadar 3 ayrı hükümette Başbakanlık yapmış ve öncesinde her dönem etkili bakanlıklarda bulunmuş Sn. Mesut Yılmaz’a karşı 1983 seçimlerinde adayları tanıtırken bile emsallerine göre çok cimri ve yanlı davranmışlardır. En önemlisi kitabın dizininde yani (Fihristinde) kitapta ismi geçen herkesin bulunduğu sayfayı belirtmelerine rağmen, bu ilin yetiştirdiği T.C.BAŞBAKANININ ismini ve 2017 den önce CUMHURBAŞKANI olmuş olan RİZENİN iki önemli değerinden bir tanesi Sayın CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip ERDOĞAN ‘a kitapta yer verilmemesi de düşündürücüdür. Eğer 1950-1980 arası baz alınmışsa 1983 seçimlerine neden yer verilmiştir.


2017 de Rize’nin mevcut siyasi konumunu ilave etmekte kriterleri ihlal sayılmaması gerekirdi. Bununda sebebini anlayamadım. Hâlbuki Sn. Mesut YILMAZ altı ayrı dönem seçimlerde Rize'den aday olmuş, bütün Rizelinin gönlünde hizmetleri nezaketi ve kişiliği ile taht kurmuştur. Ve yine Rize'den birçok defa BAŞBAKANLIK yapmış ve halen CUMHURBAŞKANI olan bu iki değerimizi Rize siyasi tarihinden silmeye kimsenin gücü yetmez.


3-Hocam ADALET PARTİSİNE darbe olduğu 1980 yılında Rize’de seçimle gelmiş iki yıldır İl Başkanıydım. Yani darbenin Rize’deki muhatabı ben olduğum halde, partilerin o tarihteki il başkanları hatta il kurulu üyeleri (örnek, sayfa 181’den 190’a) kadar çok geniş bir şekilde kitapta varken, ben ve il kurulu üyeleri niçin yokuz. İsmine ulaşamadık ifadesi çok basit bir bahane. Rize’de herkese hatta üniversitede çalışan Rizeliler varsa onlardan da kim olduğumu öğrenebilirlerdi. İl Başkanı seçildiğim 9 Ekim 1978 günü, haberini ve il kurulu üyelerini yazan kupürünü (EKTE SUNUYORUM).


O tarihte ulusal gazetelerin benimle ilgili birçok yorumlar yazdığını iyi hatırlıyorum. Rizeli CUMHURBAŞKANI ve BAŞBAKANLARIN gizlendiği sözde bu tarih kitabında Rize’den üç dönem milletvekilliği yapmış ve 34 yıl fiilen çeşitli kademelerde hizmet etmiş Ahmet Kabil’in olmaması editörlerin kriterlerine göre gayet doğaldır. Merak ediyorum bu editörlerin Rize’ye karşı kin ve nefret özellikleri bilinerek mi kitabı yazmakla görevlendirilmişlerdir.


Sn. Rektör kitapta olanları çok kısa olarak aktarmaya çalıştım. Merak ettiğim siz bu kitapla ilgili ne düşünüyorsunuz, kitabın bu haliyle satışına devam edilecek mi ve bu editörler Rize için tarih yazmaya devam edecek mi, telefonla da olsa bile bilgi verirseniz memnun olurum, Selamlar.


24.08.2020

Ahmet KABİL

19.20.21.DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV