RİZE FIRTINA VADİSİNDE OKUL TARTIŞMASI BÜYÜYOR

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

RİZE FIRTINA VADİSİNDE OKUL TARTIŞMASI BÜYÜYOR

KAPATILAN OKUL 49 YILLIĞINA AKP’Lİ BİR İSME VERİLECEĞİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

19 Eylül 2020 Cumartesi 21:48
Bu haber 8043 kez okundu
RİZE FIRTINA VADİSİNDE OKUL TARTIŞMASI BÜYÜYOR
FIRTINA VADİSİNDE KAPATILAN OKUL 49 YILLIĞINA AKP’Lİ BİR İSME VERİLECEĞİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI 

RİZE FIRTINA VADİSİNDE OKUL TARTIŞMASI BÜYÜYOR 

Gençağa KARAFAZLI - 

Rize’nin Ardeşen ilçesi Dünyaca ünlü Fırtına vadisi Köprü köy ortaokulunun kapatılarak Başka bir okula taşınacağı okulun ise 49 yıllığına AKP’li bir isme kiralanacağı iddiaları ortalığı karıştırdı. 

Okulun kapatılmasının kendileri açısından yanlış olacağını çocukların dolayısıyla kendilerinin de mağdur olacağını öne süren veliler olaya tepki göstererek, alınan karardan bir an evvel vaz geçilmesi çağrısında bulundular.

Öte yandan Rize Milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ise okulun arka bahçesine kayalar düştüğü için okulun kapatıldığını açıkladı.

On yıl önce Fırtına vadisi Köprü köy ortaokulu olarak yapılan bölgedeki 8 köyün öğrencilerinin eğitim gördüğü Köprü köy ortaokulu arkasında bulunan yamaçtan kayalar düştüğü gerekçesiyle 10 yıl sonra kapatıldı. Öğrenciler Ardeşen merkezde bir başka okula eğitim görecek.

ON YIL SONRA NE DEĞİŞTİDE KAYALAR DÜMEYE BAŞLADI?

Öğrenci velileri 8 ayrı köyün öğrencilerine 10 yıldan beri eğitim ve öğretim hizmeti sunan Köprü köy ortaokulunun kapatılmasına anlam veremediklerini belirterek, on yıl önce hükümet yetkilileri övünerek açtığı bu okulu 10 yıl sonra ne değişti ki okulu kapatıyorlar?  Diyerek yaşananlara tepki gösterdiler

Veliler; “Bu okulumuzun kapatılmasını gerektirecek hiçbir haklı gerekçe yok. Yetkililere soruyoruz okulun arka kısmından yamaçlardan kayaların düştüğü tehlike oluştuğu için okul kapatıldığını söylüyorlar. On yıl sonra mı kayalar düşmeye başladı?

Okulumuzun taşınması maddi manevi sıkıntılar yaşatacaktır bu süreç yani pandemi sürecinde böyle bir kararın alınması ve velilere sorulmaması ortada bazı farklı art niyetlerin olduğunu düşünüyoruz. Bir kaç kişi rahatlayacak diye onlarca öğrenci ve veliler için sıkıntılı bir süreç olacak alınan bu karardan bir an evvel vaz geçilmesi gerekir”

OKUL 49 YILLIĞINA KİRALANIYOR MU?

 Köprü köy ortaokulunun taşınmasındaki asıl gerekçenin okulun 49 yıllığına bir AKP’liye kiralanacağı iddiaları üzerine açıklama yapan Yeniden Refah Partisi Ardeşen ilçe başkanı Orhan ÇAĞATAY, okulun 49 yıllığına bir şahsa devredildiği doğrumu dur? Yetkililer neden susuyor? Diyerek şunları söyledi;

“Fırtına Vadisi Köprü köy ortaokulunda neler oluyor? 10 yıl önce mevcut hükmet tarafından yaptırılan okul ne değişti de 10 yıl sonra neden merkeze taşındı. 8 köye hitap eden bu okul bölge insanının gözdesi, öğrencilerini, temiz ve nezih bir ortamın olması ve öğrencilerin daha başarılı olması için doğa içinde olması ne değişti de bu okul kapandı. Bu okulun 49 yıllığına bir şahsa devredildiği ile ilgili iddialar ayyuka çıktı. Neden bir yetkili çıkıp ta okulun kapatılma gerekçesinin gerçekte ne olduğunu açıklamıyor.

Soruyoruz ancak ne olduğunu bilen yok. Milletvekili bilmez, vali bilmez, milli eğitim bilmez kim bilmesi lazım? Ortada kapanan bir okul mağdur olan 8 köy halkı ve okulun 49 yıllığına birilerine peşkeş çekildiği şeklinde günlerdir ortalıkta ciddi iddialar var ama konuyla ilgili bir açıklama yapan yok. Yetkililerden acilen kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama bekliyoruz”

KİRALAMAYI BİLMİYORUZ KAPATILDIĞI DOĞRUDUR

Arti gerçek muhabirleri yaşananları Rize il milli eğitim müdürlüğü yetkililerine sordu.

Milli eğitim müdür yardımcısı Mustafa Kalender; “okulun kapandığı doğrudur. Bu okulun arka kısmında bulunan yamaçlardan kaya parçaları düşüyor bu durum öğrencilerimiz açısından ciddi tehlike oluşturuyor dolayısıyla böyle tehlikeli bir durum karşısında orada eğitim öğretim sıkıntılı olurdu bu nedenle okulu kapattık merkeze bir başka okula öğrencilerimiz eğitimlerini görecekler”

Okulun 49 yıllığına birilerine kiralandığı iddiaları var bu doğrumu diye soran muhabirlerimize Kalender; “Son bir hafta içerisinde böyle bir durum olmuşsa bunu ben bilmiyorum öyle bir durumun söz konusu olduğunu düşünmüyorum, bunlarla ilgilenen şube müdürü arkadaşlarımızla görüşürseniz onlar daha iyi bilirler ” diye cevapladı.

Artı gerçek muhabirleri okulun kiralanması ve taşınmasıyla ilgili telefonla ulaşmak istedikleri Rize il milli eğitim müdürü Engin EMEN’in özel kalem müdürlüğü görevlileri müdür Engin EMEN’in 2 gün boyunca yoğun olduğu o nedenle telefon bağlantısı kuramayacaklarını iletmesi ise dikkat çekti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV