RİZE DE 140 HANEDE TÜİK HANE HALKI TARAMASI YAPILACAK

banner100

30 Kasım 2020 Pazartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

RİZE DE 140 HANEDE TÜİK HANE HALKI TARAMASI YAPILACAK

RİZE DE 140 HANEDE TEST ÇALIŞMASI YAPILACAK

16 Ekim 2020 Cuma 18:50
Bu haber 3459 kez okundu
RİZE DE 140 HANEDE TÜİK HANE HALKI TARAMASI YAPILACAK
RİZE DE 140 HANEDE TÜİK TARAMASI YAPILACAK 

Gençağa KARAFAZLI - 

Koronavirüsü Vakalarının hızla arttığı Rize'de, TÜİK pandemi salgını kapsamında Rize de 140 ayrı hanede hane halkı taraması Yapılacak. 

Rize’de Sağlık ekipleri, 8 ilçede 25 ekiple gerçekleştirilecek olan tarama Çalışmalarında TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin Rızası dâhilinde PCR olarak adlandırılan Kovid-19 testi 19-20 Ekim 2020 Tarihleri arasında yapılacaktır. 

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) ülke genelinde başlatılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Toplum Tarama Çalışması kapsamında, tespit edilen adreslere giderek kişilerin rızası doğrultusunda Kovid-19 testi ilk olarak haziran ayından yapılan taramaların ikinci tarama çalışması Ekim 2020 ayında gerçekleştirilecektir. 

25 EKİP ÇALIŞACAK 

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, müdürlüğe bağlı filyasyon ekipleri, 8 ilçede 25 ekiple gerçekleştirilen tarama çalışmalarında rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin rızası dâhilinde PCR olarak adlandırılan Kovid-19 testi yapacak. 

Kandaki antikor düzeyi de kontrol edilerek test yapılan kişilerde aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi bilgiler ayrı ayrı raporlanacak. 

RİZE DE 140 HANEDE TEST ÇALIŞMASI YAPILACAK 

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, kentte 140 hanede test çalışmalarına başlandığını bildirdi. 

Bir doktor ve hemşireden oluşan sağlık ekipleriyle TÜİK tarafından rastgele belirlenen hanelere gidilerek test yapılacağını belirten Tepe, şunları kaydetti: 

"Yapılan çalışmayla ilgili hane halkı bilgilendirilmekte ve rızaları alınmaktadır. Belirlenen kişiden yönergeye uygun olarak PCR testi aktif hastalığı hem de ELİSA testi için antikor testi uyguluyoruz. Vatandaşlarımız, yapılan test sonuçlarını bir gün sonra e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler." 

TÜİK tarafından rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen hanelere ulaşan filyasyon ekipleri, aileden olumlu yanıt alınması ile işleme başlıyor. Testi kabul eden vatandaşların T.C. kimlik numarası ve iletişim bilgileri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket sorularını yöneltiyor. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilerek veriler toplanıyor.  

Açıklamanın devamında, koronavirüs ile sürdürülen başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlıkları planlamak amacıyla yürütülen çalışmada vatandaşların, sağlık çalışanlarının kimliklerini kontrol etmeleri tavsiye edilerek, bu çalışmaya gönüllü olmalarının temenni edildiği belirtildi. 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV