Pilarget Vadisi’nde HES 'e Evet Dediler

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Pilarget Vadisi’nde HES 'e Evet Dediler

PİLARGET VADİSİNİ KATLEDECEKLER

10 Ekim 2020 Cumartesi 11:36
Bu haber 4140 kez okundu
Pilarget Vadisi’nde HES 'e Evet Dediler

AKP VE MHP Lİ ÜYELER 3 AY ÖNCE HAYIR DEDİKLERİ HES PROJESİNE ONAY VERDİ

PİLARGET VADİSİNİN KATLEDİLMESİNE ONAY VERDİLER 


Gençağa KARAFAZLI -

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı PilargetVadisi’nde Pilarget köyünden olan Nafiz Kurdoğlu’na ait AB Enerji Üretim şirketi tarafından yapılmak istenen Saka I-II Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin imar planı 3 ay sonra yeniden Artvin İl Genel Meclisi’nde görüşülerek AKP oylarıyla kabul edildi. 

Arhavi ADOKOP ve Pilarget derneği her türlü hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini yaşam alanlarını sonuna kadar savunacakları gelecek hafta ise Rize İdare mahkemesine baş vuracaklarını belirterek yaşananlara tepki gösterdiler. 

CHP Lİ ÜYELER KATILMAMIŞ 1 OY FARKLA İMAR İZNİ ÇIKMIŞTI 

Artvin İl Genel Meclisi’nin 10 Temmuz 2020 tarihinde yapılan oturumuna saatler kala gündeme getirildiğinden dolayı Cumhuriyet Halk Partili 3 encümenin katılamadığı toplantıda AK Parti-MHP grubundan 2 red, 1 çekimser oyu gelmiş ve 1 oy farkla HES için imar izni çıkmıştı. 

ÇEKİMSER OY VEREN MHP VE AKP Lİ ÜYELER BU KEZ EVET DEDİ 

Yaşanan bu gelişmelerin ardından (9 Ekim 2020) yapılan meclis oturumunda Itirazlar sonucu yeniden gündeme getirilen Saka I-II HES projesi daha önce red ve çekimser oy kullanan AK Parti ve MHP’li üyeler, bu sefer HES imar iznine onay verdiler. 

Yapılan oylama sonucunda AK Parti Arhavi İl Genel Meclis üyesinin grubuna karşı oy kullandığı oylama sonucunda 11’e 10 ile HES Için imar izni çıktı. 

HUKUKA AYKIRI DİYE İRAZ ETMİŞLERİDİ 

Arhavi Pilarget Vadisi’nde bulunan Balıklı, Ulukent, Sırtoba, Derecik ve Üçırmak köyü muhtarları ile Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği 10 Temmuz 2020 tarihli il genel meclisi toplantısının hukuka aykırı olduğunu belirterek HES için verilen imar iznine itiraz ederek yeniden oylama yapılmasını istemilerdi. Yapılan itirazlar sonucunda Pilarget Vadisi’nde yapılmak istenen HES projesi Artvin İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda görüşüldükten sonra yeniden oylanmak üzere meclis gündemine sunuldu. 

AKP ‘Lİ ÜYE YAŞAMSAL ZARARLARA DİKKAT ÇEKTİ HAYIR OYU VERDİ 

Bölgedeki afet riski ve projeye karşı toplanan 459 Imzanın göz önünde bulundurulmasını talebiyle imar planının iptalini isteyen İmar ve Bayındırlık Komisyonu bir rapor hazırlayarak Artvin İl Genel Meclisi’ne Sundu. 

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun hazırladığı raporda, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli Jeoloji Mühendisi Eroltan Durmuş Tarafından Arhavi ilçesi afete maruz bölge içerisinde bulunan konutlara ilişkin Listeye göre Üçırmak köyünde 16, Arlı köyünde 1, Balıklı köyünde 9, Derecik Köyünde 18 ve Ulukent köyünde 7 olmak üzere toplam 50 konut bulunduğu ifade Edildi. 

Arhavi Pilarget’de yapılması planlanan HES projesinin il genel meclisindeki görüşmesinden bir gün önce yapılan toplantıda Yusufeli Kılıçkaya Köyü’nde yapılması planlanan HES projesine “evet” oyu veren AKP Arhavi İl Genel Meclisi Üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu, Arhavi’de yapılması planlanan HES projesinin yaşamsal olarak zararlı olacağını söyleyerek AKP’li diğer üyelerden de destek istedi. 

CHP’Lİ ÜYEDEN AKP’Lİ ÜYE YE TEPKİ 

AKP’li meclis üyesinin Arhavi’de yapılacak HES projesine karşı çıkmasınamecliste bulunan CHP Hopa İl Genel Meclis üyesi Murat Özçep “Keşke Yusufeli içinde aynı şeyi söyleseydiniz. Arhavi’deki dere de Yusufeli’ndeki dere de bizim için aynı. Biz bütün hepsine sahip çıkmak zorundayız” diyerek tepki gösterdi. 

PARTİMİN GRUBU HES’LERDEN YANA BEN DEĞİLİM 

AKP Arhavi İl Genel Meclisi üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu meclis toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “AK Parti grubumuzun görüşü HES’in olmasından yana, benim görüşüm ise bu HES’in toplumu gereceğini, toplumu böleceğini, yaşam alanı içerisinde yapılacak çalışmanın insanlara zarar vereceğini düşündüğüm için ben buna hayır dedim” diye kaydetti. 

BANA KİMSE BASKI ETMEDİ VİCADANI SORUMLULUĞUMU YERİNE GETİRDİM 

Pilarget Vadisine çıktım oturdum ağladım,burada HES yapmak yaşamı yok etmektir diyerek Cumhur başkanı Erdoağn'a ,lütfen bu projeye karşı yanımızda olun çağrısı yapan ve HES projesine karşı olduğu için baskı almadığını Söyleyen Uzunhasanoğlu: “Beni hiç kimse aramadı. AK Parti il başkanının kendi bir dünya görüşü var ve buna göre davranıyor. AK Parti il başkanlığı Türkiye’de hiçbir HES’e hayır denmeyeceği tezini savunuyor. Bu konuda da bana bir baskı yapmamıştır. Ben demokratik düşüncelerimi kullanmışımdır ve vicdani Sorumluluğumu yerine getirdim.” 

AK Parti Arhavi İl Genel Meclisi Üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu 

BEN AKP’NİN AĞASIYIM ARHAVİ HALKININ YANINDAYIM 

HES projesine verilen imar izni sonrası istifa edip etmeyeceği sorulan Uzunhasanoğlu: “Ben AK Parti’nin ağasıyım. Şu anda AK Parti meclisinde görev yapan hiçbir arkadaşımızı aşağılamıyorum; ama ben AK Parti’nin kurucusuyum, AK Parti’nin ağasıyım. AK Parti bana yapabileceği bir şey yok; ama bu konuda parti disiplinine uymadım diyor ise, disiplini harekete geçirebilir, bunun takdiri onların. Ben Arhavi halkının temsilcisi, aynı zamanda AK Parti’nin kurucusuyum. Aynı zamanda AK Parti ile Arhavi halkının köprüsünü oluşturmakla mükellefim ben. Birkaç kişinin yaptığı bu hatanın, o yöre halkının çok ciddi tepkiler göstereceğini düşünüyorum. Çünkü burası o insanların yaşam alanı” cevabını verdi. 

HES’LER KIRMIZI ÇIZGIMIZDIR 

Artvin İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, bir önceki Toplantıya katılamadıkları için suçlandıklarını belirten Partisinin Grubu adına Konuşan CHP Hopa İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep: 

 “10 Temmuz günü Yapılan toplantıda Pilarget HES gündemde yoktu. Ben Artvin Hopaspor başkanlığı görevini yürütüyordum o dönem ve İstanbul’da bir toplantıdaydım. Bir üyemiz Annesinin rahatsızlığından, diğer üyemiz ise kendi tedavisinden dolayı o gün o Toplantıda bulunamadı. Gündemde olduğunu bilseydik, nasıl katılmazdık? Bizim Artvin’de HES’ler kırmızıçizgimizdir. Benim mecliste ikinci dönemim bugüne kadar 30 HES projesine red oyu verdik. Ama o gün yapılan toplantı sonrası bazı Yerlerde “CHP’liler HES’e evet dedi”, “CHP’liler müteahhitlerle anlaştı” gibi Bizim onurumuzu zedeleyecek bazı laflar söylendi ve bizi halkın önüne atmak istediler.” 

CHP’li Artvin İl Genel Meclisi Üyeleri adına açıklamayı Hopa İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep yaptı 

BÜTÜN DERLER BİZİMDİR 

Yusufeli Kılıçkaya HES projesinin 12-9 oyla geçtiğini söyleyen Özçep: “Bugün Arhavi Pilarget HES oylandı, Yusufeli’ne evet diyen AKP encümeni Arhavi’ye hayır dedi. Bizim için; benim de köyüm olsa, başkasının köyü de olsa hayır diyecektik. Arhavi’deki dere de bizim bir varlığımızdır, Yusufeli’deki dere de, Şavşat’taki dere de bir varlığımızdır. Biz dereleri böyle görüyoruz ve böyle korumaya da devam edeceğiz” dedi. 

SADECE KENDİ DERLERİNDE Kİ HES LERE KARŞILAR
İmar komisyonu başkanı ve AK Parti il genel meclisi üyesinin Yusufeli Kılıçkaya’daki HES için sakıncası yok derken Arhavi için hayır demesini değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan: “Gerçekten inanılmaz bir durumdu. Oradaki insanların ve canlıların bir değerinin olmadığını anlamış olduk. Sadece kendi köyü olduğu için itiraz ediyor. Oradan gerisinin bir önemi olmadığını ifade etmiş oldu.” 

KÖY HALKIYLA KONUIŞTURK DEDİLER ANCAK 5 KİŞİYLE KONUŞTULAR 

Arhavi İl Genel Meclisi üyesinin Yusufeli Kılıçkaya’da yaşayan insanların HES’i istediğini söylediğini ancak durumun böyle olmadığını ifade eden Karahan: “Kılıçkaya’da şu an üretim kooperatifi kuruldu. Şu anda hızla da üretime geçtiler. Komisyonun konuştuğu 3 kişiyle ben de gittim konuştum. Zaten 5 kişiyle konuşmuşlar. Köy halkı adına birçok insanla konuştuklarını söylediler ama konuştukları kişi sayısı belli. Muhtarla ben de gittim görüştüm, ben de kayıtları da var. Kendisi ‘biz öyle bir şey söylemedik, HES de istemiyoruz’  dediler. Talimat ile hareket eden bir il genel meclisi grubu gördüm. Bu çok üzücü” dedi. 

Arhavi Pilarget Vadisine HES Projesine karşı mücadele eden Pilarget Doğa derneği ile ArhaviADOKOP Arhavi derlerini, koruma platformu vadide HES projesinin hayata geçmesine karşı her türlü hukuki mücadeleyi sürdüreceklerinin yaşam alanlarına yönelik her türlü hukuk dışı saldırıya karşı vadideki bütün yurttaşlarla beraber direneceklerini gelecek hafta Rize idare mahkemesine baş vuracaklarını yaşananlarla ilgi bir basın açıklaması yapacaklarını belirttiler. 


BU CENNET VADİ YOK EDİLECEK     Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV