ODA BAŞKANI YILMAZ YEŞİL YOLU BÖYLE SAVUNDU !

banner100

30 Kasım 2020 Pazartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

ODA BAŞKANI YILMAZ YEŞİL YOLU BÖYLE SAVUNDU !

“ORADAKİ NİMETLERDEN YARARLANMAK İÇİN BİZE YOL LAZIM”

29 Ekim 2020 Perşembe 12:08
Bu haber 5189 kez okundu
ODA BAŞKANI YILMAZ YEŞİL YOLU BÖYLE SAVUNDU !
 Danıştay’ın durdurduğu ‘Yeşil yol’ projesini Rize İnşaat mühendisleri odası başkanı Murat Yazıcı ,yaylaların nimetlerinden Yararlanılması gerektiğini belirterek Yeşil Yol projesinin yapılmasının yararlı Olacağını açıkladı. 

 

DANIŞTAYIN DURDURDUPĞU YEŞİL YOL PROJESİNİ ODA BAŞKANI BÖYLE SAVUNDU

“ORADAKİ NİMETLERDEN YARARLANMAK İÇİN BİZE YOL LAZIM”  

 

Gençağa KARAFAZLI  -

 

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 yılında onaylanan, Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin illeri arasındaki, yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik yaylalara yapılacak yeni yollar veya mevcut yolların iyileştirilmesiyle birleştirilmesi amaçlan Yeşil Yol Projesini Danıştay durdururken, 

Rize İnşaat mühendisleri odası başkanı Murat Yazıcı, yeşil yolun doğal dokuyu bozmamak koşuluyla yapılmasının ve yaylalardaki nimetlerden yararlanmak için yol yapılmasının doğru olacağını açıkladı.  

 

DEVLET İYİ DENETLERSE DOĞAL YAPILAR YAPILMALIDIR 

 

İnşaat Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı, Murat Yazıcı, Rize’de yerel bir haber sitesinde yeşil yol projesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, ‘Yeşil yol Projesi’ni “Devlet iyi denetleme yaparsa bu yol yapılmalıdır “ dedi. 

 

İnşaat Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı, Murat Yazıcı: “Devlet iyi denetleme yaparsa Devlet yapılaşma şartlarını belirlerse kendinize ahşap, tarımsal dokuyu bozmayacak veya doğal dokuyu bozmayacak yapılar yaptırabilirsiniz.  

 

YAYLALARA ULAŞMAK İÇİN HİÇ YOLUMUZ YOK 

 

Oralarda tarım yapacaksak, çözüme kavuşturacaksak, oradaki içme suyu kaynaklarını veya doğal kaynakları kullanacaksak bize yol lazım.  

Oraya ulaşmak için hiç yolumuz yok. Oradaki kaynakları nasıl kullanacağız. 

 Doğal yaşama saygım var, yaban yaşama da saygım var, bunları bozmayacak şekilde tamamen doğala yakın bir yol yapılıyor. O değerleri neden kullanmayalım? O değerler de bizim. Orada da hayvancılık olsun, turizm olsun, orada da gelir kazanalım ama asgari müşterek de yapım şartlarını ortaya koyarak, ciddi yaklaşarak, kimseyi kayırmadan orda ki nimetlerden faydalana biliriz”   

Murat Yazıcı’nın bu açıklamalarını Yeşil Yol karşıtı mücadele veren yaşam savunucularının nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu oldu. 

 

NE OLMUŞTU: 

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 yılında onaylanan,  Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin illeri arasındaki, yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik yaylalara yapılacak yeni yollar veya mevcut yolların iyileştirilmesiyle birleştirilmesi amaçlan Yeşil Yol Projesine karşı  yaşam alanlarını yok edeceğini öne süren ve bu projeye karşı yıllardan beri mücadele eden yaşam savunucuları, projenin durdurulması istemiyle açtıkları dava sonrası,  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 

 

 ‘yaylalar arasın yapılacak olan ulaşım koridorunun, yayla yerleşmelerini zayıflatacağını belirterek,  “Kendi özgün koşulları ve doğal çevresi ile yayla yerleşmelerinin öne çıkmaları yerine, yaylanın tanımı ve niteliğine aykırı bir biçimde yaylalar arasında yatay bir ilişki yaratarak yayla yerleşmelerinin özgünlüklerinin zayıflamasına sebebiyet vereceği sonucuna ulaşılmıştır  

İfadelerini kullanarak oy birliğiyle Yeşil Yol Projesi’nin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti. 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV