İKİZDERE'DE TAŞ OCAĞINA MHP'Lİ BELEDİYE BAŞKAN KARŞI ÇIKTI

banner100

26 Kasım 2020 Perşembe

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

İKİZDERE'DE TAŞ OCAĞINA MHP'Lİ BELEDİYE BAŞKAN KARŞI ÇIKTI

Bu sorun bütün İkizderelilerin sorunudur.

20 Kasım 2020 Cuma 11:43
Bu haber 2606 kez okundu
İKİZDERE'DE TAŞ OCAĞINA MHP'Lİ BELEDİYE BAŞKAN KARŞI ÇIKTI

Koruma altındaki İkizdere Vadisinde Taş Ocağı açılmasına MHP’li İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz’de tepki gösterdi. 

İKİZDERE HALKININ YAŞAM DAMARLARI KESİLECEK”

Gençağa KARAFAZLI-

RİZE

İkizdere’de açılacak olan ve Cengiz inşaatın yapımını üslendiği İyidere Lojistik liman inşaatının taşının temin edilmesi için açılacak olan Taş ocağına karşı İkizdere halkının verdiği mücadele devam ediyor.

İkizdere İstanbul dernekler Federasyonu (İDEF) geçen hafta İstanbul Kadıköy iskele meydanında düzenlediği bir basın açıklamasıyla İkizdere vadisinde yapılacak olan Taş ocağının koruma altındaki vadiyi yok edeceğini sorunun tüm İkizderelilerin sorunu olduğuna dikkat çekilmiş ve tüm İkizderelileri taş ocağına karşı dayanışmaya çağırmıştı.

DAHA ÖNCE TAŞ OCAĞI RUHSATI İPTAL EDİLDİ

İkizdere dernekleri federasyonun bu çağrısı sonrası İkizdere MHP’li belediye başkanı sessizliğini bozdu ve “ bu sorun tüm İkizderelilerin sorunundur” diyerek taş ocağına karışı çıktığını açıkladı.

İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz açıklamasında şunları söyledi “Yaklaşık bir yıl önce Rize ilimiz, İkizdere İlçemiz Gürdere(Ethone) Cevizlik (pakorom) köyleri arasında İskenceDere vadisinde Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen ÇED gerekli değildir raporu ile SR inşaatın başvurusu ile taş ocağı ruhsatı alınmıştı.  

Yöre halkı ve desteklediği STK lar bu bilgiyi alır almaz Rize idare mahkemesine iptal davası açtı. Dava 24.09.2020 tarihinde Yöre halkı ve STK lehine sonuçlandı. 

“RUHSAT İPTALİ OLAN  AYNİ BÖLGEDE YENİ RUHSAT “

Bu arada İyidere’de Cengiz İnşaatın yapımını üslendiği Lojistik liman inşaatı ihalesi sonuçlandı ve limanın dolgusu için gerekli taş ihtiyacı için Ocak arayışına gidildi.   

21.08. 2020 de ulaştırma ve altyapı bakanlığı Trabzon 11. Bölge müdürlüğü tarafından Bir önce ki taş ocağı başvurusunda olduğu gibi aynı bölgenin hemen alt kısmı için ÇED gerekli değil raporu ile ruhsat alındı.                             

“İKİZDERE TURİZM ALANI OLMALIDIR”

Bu durumda, turizm destinasyon alanı olarak seçilmiş İkizdere vadisini üst tarafı turizm bölgesi alt tarafı ise Taş ocakları bölgesi olarak kullanılacağını net bir biçimde söyleyebiliriz.   

Fakat şu anda ki durum Şimşirli köyü, Cevizli köyü ve Gürdere köyünden yılda 31.448.000 ton/yıl patlatarak taş çıkarılacak. Bölge taş ocağı destinasyon haline gelecek. Bu durum sadece üç köyü etkilemeyecek orta ve uzun vadede cevizli köyü, Gürdere köyü, Şimşirli köyü, yanında Güneyce, Ihlamur köylerini ve merkeze bağlı birçok mahalleyi de etkileyecek.                      

“BU SORUN İKİZDERE HALKININ SORUNUDUR”

Yöre insanımıza/tabiat güzelliklerine/ yaban hayvanlarına/ tarımına/ hayvancılığına/arıcılığına ve köylerimize sahip çıkmalıyız. İkizdere taş ocaklarına kurban edilmemeli.                                 

“TAŞ OCAĞNIN İKİZDEREYE KATKISI YOK”

İkizdere’ye hiç bir katkısı olmayan ve köylerimizin / köylülerimizin zarar göreceği taş ocaklarının yaptırılmaması için yöre halkının ve STK ların haklı bir mücadelesi var. İnanıyorum ki yetkililer de bu durumu farkına varıp Unesco tarafından Dünyada korunması gereken vadilerden biri olan İkizdere vadisi ve bunun kollarından biri olan İskencedere vadisindeki bu kıyımı durduracaktır.   

TAŞ OCAĞI İLE BİRLİKTE YAŞAMDA YOK OLACAK”

İkizdere vadisinden büyük şehirlere göç etmiş binlerce insanımız var bu insanların gelip nefes aldıkları baba, ata toprakları olan cennet vadi İkizdere çözümü daha sorunsuz olabilecek liman inşaatında kullanılabilecek malzeme için tabiatlarının, köylerinin, her daim akıllarında olan memleketlerinin geri dönüşümü olmayacak bir şekilde tahrip edilmesini asla istemiyorlar, içleri yanıyor yürekleri burkuluyor haklılar da.

Çünkü biliyorlar ki eğer İskencederesindeki bu taş ocakları açılırsa vadi asla eskiye dönmeyecek. Hatıraları ile beraber mevcut yaşam da taş ocakları ile beraber yok olacak. 

“YAŞAM DAMARLARI KESİLECEK”  

Eğer planlandığı gibi işlenirse o dağlar Cevizlik köyü ve Gürdere köyünün yaşam damarları kesilecek. Verilen mücadele haklı bir mücadele burada bölgede yaşayan her bireyin İskencedere vadisindeki bu taş ocaklarına karşı olduğunu ve yaşam damarlarının kesileceğine inandığını yetkililerin de görmesi, duymasını diliyoruz. Bu kararın bir kez daha gözden geçirilmesi gerek diye düşünüyor yöre halkı.   

İkizdere vadisine dolaysı ile iskencedere vadisine yapılacak bu haksızlık, kıyım durmalı. Neyi neye feda ettiğimiz hesap edilmeli’dedi.

HABER. İ.KÖSOĞLU


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV