GÜRCÜ EMEKÇİLER YANLIZCA KARADENİZ İLLERİNE GİDEBİLECEK

banner100

29 Eylül 2020 Salı

Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz Ders olarak okutulacak projelerdir“

GÜRCÜ EMEKÇİLER YANLIZCA KARADENİZ İLLERİNE GİDEBİLECEK

TÜRKİYE’DE MEVSİMLİK İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMAK İSTEYEN GÜRCÜ YURTTAŞLARLA İLGİ DÜZENLEME

25 Ağustos 2020 Salı 13:18
Bu haber 8960 kez okundu
GÜRCÜ EMEKÇİLER YANLIZCA KARADENİZ İLLERİNE GİDEBİLECEK

GÜRCÜ EMEKÇİLER YANLIZCA KARADENİZ İLLERİNE GİDEBİLECEK

TÜRKİYE’DE MEVSİMLİK İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMAK İSTEYEN GÜRCÜ YURTTAŞLARLA İLGİ DÜZENLEME

KEMAL ARSLAN.KUZEYTV.RİZENABIZ.BATUM

Gürcistan Hükümeti’nin 164 sayılı kararında yapılan değişiklikler uyarınca, 4 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Gürcistan vatandaşlarının Türkiye’de mevsimlik işlerde çalışmaya gidebilecekler.

NOTER TASTIKLI DAVETİYE

Bu karara göre Gürcü vatandaşlarının geçici istihdam ile Türkiye Cumhuriyeti'ne seyahat edebilmeleri için kimlik bilgilerini içeren ve Türk işveren tarafından gönderilen, noterde tasdik edilmiş üç aylık davetiyenin bulunması gerektiği Gürcü makamlarınca açıklandı.

Gürcistan Hükümeti tarafından yapılan söz konusu düzenleme, Gürcü vatandaşlarının Türkiye’de çalışmak üzere Gürcistan’dan çıkış yapabilmelerine yönelik olup, Türkiye’de mevsimlik işçi olarak çalışmak isteyen Gürcistan vatandaşlarının ilgili Türk mevzuatında öngörülen prosedürleri yerine getirmeleri gerektiğinin hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

SADECE KARADENİZ İLLERİNE GİDEBİLECEKLER

Karadeniz Bölgesindeki altı ilde (Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Giresun, Artvin) çay ve fındık tarımında ilave işgücü sağlanması için 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 13. maddesine dayanarak hazırlanan ve Gürcistan uyruklu yabancılara bir takvim yılında en fazla 90 gün çalışma izninden muafiyet tanınmasını sağlayan “YUMİ-NET” sistemi, 2017 yılında faaliyete geçmiştir.

Türkiye’de çalışma izni muafiyetinden yararlanmak isteyen yabancılar, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “YUMİ-NET” web uygulaması üzerinden (https://yuminet.ailevecalisma.gov.tr) istenilen bilgileri (pasaport/pasaport yerine geçen belge veya ulusal kimlik kartlarında yer alan kimlik bilgileri varsa yabancı kimlik numaraları, Türkiye’de vize/vize muafiyetiyle bulunanlar için ülkeye giriş tarihi, Türkiye’de ikamet izni bulunanlar için ikamet izni bitiş-başlangıç tarihi) girerek başvuru yapabilmektedirler.

Sistem üzerinden başvurusu tamamlanan yabancılar, sistem tarafından kendilerine verilecek kimlik bilgilerini, Türkiye’ye giriş tarihlerini veya ikamet izni başlangıç-bitiş tarihlerini ve başvuru numarasını içeren başvuru belgeleri ve istenilen diğer belgelerle (vize/vize muafiyetiyle Türkiye’de bulunanlar için pasaport/pasaport yerine geçen belge; ulusal kimlik kartıyla Türkiye’ye giriş yapmış olmaları durumunda ise ulusal kimlik kartı ve hudut kapısınca kendilerine verilen giriş çıkış belgesi, Türkiye’de ikamet izni ile bulunan yabancılar için ise pasaport veya pasaport yerine geçen belge ve ikamet izin belgesi) birlikte çalışacakları ilçelerdeki kaymakamlıklara müracaat edebilmektedirler.

ÇALIŞACAKLARI İLÇE KAYMAKAMLIKLARINA BAŞ VURACAKLAR

Bu çerçevede, Türkiye’de çay ve fındık tarımında mevsimlik olarak çalışmak isteyen Gürcistan uyruklu yabancıların, öncelikle internet üzerinden Yumi-net sistemine başvuru yapmaları ve ardından çalışacakları ilçelerdeki kaymakamlıklara müracaat ederek kayıtlı hale gelmeleri gerekmektedir.

Mevsimlik işlere ilişkin yukarıdaki istisna dışındaki işlerde çalışmayı öngörenlerin ise çalışma izni alması lazım gelmektedir.” Denildi.

Ne olmuştu:

Gürcü devleti Pandemi nedeni ile gümrük kapılarını kapatmış çıkışlara izin vermemişti. Gürcü emekçi işçiler (çoğunluğu Kadın emekçilerden oluşuyordu)işsiz kaldıkları gerekçesiyle geçen aylarda ilk olarak Sarp Gürcü kapıda kapıların açılmasını Türkiye ye geçişlerine izin verilmesini isteyerek eylem gerçekleştirmişlerdi. Eylemciler taleplerinin yerine gelmemesi durumunda her gün Adjara başkenti Batum’da eylemde bulunacaklarını açıklamışlardı.

Emekçi kadınlar Batum Lenin caddesinde bulunan Adjara parlamentosu önünde çadır kurarak her gün protesto eylem, gerçekleştirmiş, Gürcistan hükümetine “ya bize iş verin ya da kapıları açın” diye seslenerek Türkiye ye geçişlerine izin verilmesi için eylemler gerçekleştirmişlerdi.

Gürcü emekçilerin bu eylemlerine Gürcistan muhalefet partileri destek vermiş, kapıların açılmaması durumunda ülkede karışıklıkların çıkabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

Türkiye devleti ise yaklaşık 3 ay önce İran hariç kapılarını tek taraflı olarak açtığını duyurmuştu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV