ERMENİLERİN SALDIRDIĞI İÇİN TIR KUYRUĞUMU OLUŞTU?

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

ERMENİLERİN SALDIRDIĞI İÇİN TIR KUYRUĞUMU OLUŞTU?

HTSO "İHRACATIMIZ KAFKASYA VE RUSYA YA KADAR ARTTI TIR KUYRUĞU BUNDAN DOLAYI"

09 Ekim 2020 Cuma 10:24
Bu haber 3422 kez okundu
ERMENİLERİN SALDIRDIĞI İÇİN TIR KUYRUĞUMU OLUŞTU?
Ermeni köylerinden geçen Türk TIR'larına yönelik saldırı iddiları gerçek mi?

Bazı haber ajansları ile yerel bazı haber sitelerinde yer alan "Ermenistan köylüleri türk TIR larını taşlıyor" şeklinde ki haberler sonrası 
Artvin,Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek bir açıklama yaptı ancak Ermeni köylülerinin TIR'lara yonelik saldırılarından bahsetmedi.
Hopa Ticaret ve Sanayi Odası genel sekreteri  Hamdi Yıldırım konuyla ilgili Arti Tv ve Artı Gerçek muıhabirlerinin sorusunu" ise bilgimiz yok" diye cevapladı. 

Muhabrilerimiz Türk TIR'larına yönelik saldırı sonrası  kapatıldığı iddia eilen  
Aktaş Sınır Kapısı sorumlularını aradı.
İsminin açıklanması nı istemeyen bir görevli ; "biz AKTAŞ gümrük kapısını kapatmadık.Gürcistan devletin bazı güvenlik tedbirleri nedeniyle bu kapıdan girişleri kapattı bizim yani Türk kapısı açıktır.Türk TIR'larına yönelik saldırı iddiaları ,ile ilgili tespiti biz değil Pasof ilçemizdeki kapıdan yapıldıldı.Bizimle bir ilşkisi yok.Ermenistan köylerinden  geçen 2 Türk TIR aracının camlarının kırıldığını duyduk" dedi.
  

TIR ŞÖFÖRLERİ ARKADAŞLARIMIZDAN DUYDUK

Gürcistan’a geçmek için bekleyen TIR sürücüsü Recep Kılıçarslan, "2 gündür sırada bekliyorum, Aktaş Sınır Kapısı’ndan geçen arkadaşlarımızın araçlarına bazı Ermeni köylerinde saldırılar oldu. O kapının kapanması ile bütün araçlar Sarp’a yöneldi. Burada yığılma var. kaç gün sürer siz düşünün" 

TIR sürücüsü Selim Ekşi ise "Arkadaşların anlattığına göre kapıyı geçtikten sonra Gürcistan'da Ermeni köyleri var, TIR’lar buralardan geçerken taşlanıyor. O kapı geçici olarak kapanınca şimdi buraya yöneldik. Yığılma ondan dolayı oldu"

HTSO BAŞKANI SALDIRIDAN BAHSETMEDİ

GÜRCİSTAN'da, Ermeni köylerinden geçişi sırasında uluslararası taşımacılık yapan Türk plakalı TIR’lara yönelik saldırılar başladığı bu nednelerden dolayı , Aktaş Sınır Kapısı kapatıldığı, araçlar Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’na yöneldiği kapıda 15 kilometre TIR kuyruğu oluştuğu şeklinde bazı basın yayın organlarında yer alan haberler sonrası Artvin,Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek bir açıklama yaptı 

Başkan Akyürek  yaptığı açıklamada bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin aksine gümrük kapılarında oluşan TIR
 kuyruklarının  gerekçesinin Ermeni köylülerin saldırısından dolayı kaynaklandığına dair bir değerlendirmede bulunmaması dikkat çekti.

Başkan Akyürek sınır kapılarında TIR yoğunluğunun olmasınının nedeninin  Ermeni köylülerinin saldırdığı iddilarının aksine 
"Aslında TIR kuyruğunu görünce mutlu oluyorum. İşimiz var, ihracatımız devam ediyor anlamına geliyor. Yoğunluk işimizin artmasından dolayı"  diyerek açıkladı.

 
İHRACATIMIZ KAFKASYA VE RUSYA YA KADAR ARTTI TIR KUYRUĞU BUNDAN DOLAYI

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Ardahan’daki Aktaş Gümrük Kapısı’nın kapatılması nedeniyle Sarp’da yoğunluğun arttığını belirterek, "Aslında TIR kuyruğunu görünce mutlu oluyorum. İşimiz var, ihracatımız devam ediyor anlamına geliyor. Pandemi döneminde ihracatta ve lojistikte büyük bir artış var. Tedarik zincirinin hükümet kararıyla kesilmemesi ihracatımızı Kafkasya, Türki Cumhuriyetler olmak üzere Rusya'ya kadar önemli oranda artırmış bulunmaktadır. 

Bu sebeple TIR kuyruğu da oluşuyor.

PANDEMİ SÜRECİNDE LOJİSTİKTE YÜZDE 30 ARTIŞ VAR
Aslında TIR kuyruğu iş demektir.  Sarp Sınır Kapısından Türkiye'ye giriş çıkışlara baktığımız zaman günlük 650 civarında Türkiye'ye TIR girişi var, 550 civarında da çıkış var. Pandemi öncesinde bu rakam 400- 450 civarındaydı. İhracatta ilk sıralarda ağırlıkta yapı malzemesi, tekstil ve yaş sebze meyve ihracatımız var. Pandeminin ağırlıklı olarak etkili olduğu nisan ayından bu döneme kadar ki zamanı bir önceki yılla değerlendirdiğimizde ihracat ve lojistikte yüzde 30 artış yaşandı" dedi.

 

GÜRCİSTAN AVRUPADAN GELENLERE TEST YAPMIYOR BİZE YAPIYOR

Gürcistan Hükümetinin Türk vatandaşlarının ülkeye girişinde uyguladığı 8 günlük izolasyon uygulamasını kaldırması gerektiğini ifade eden Akyürek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak 7 Eylül itibari ile Sarp Sınır Kapısı’ndan tek taraflı olarak kapıyı açtık.

Ülkemizden davet alan tüm Gürcü vatandaşlarımız kapımıza geldiğinde kendilerine bir test uygulamasıyla ülkemize girişini serbest yaptık. Ancak Gürcistan halen bugün daha önemli iş insanlarını orada iş yerleri, şirketleri dahi olsa bile geçişlerine davetiye usulü izin veriyor ve giriş yapan vatandaşlarımızı 8 gün bir otelde izole ediyor, dışarı çıkmasına izin vermiyor. Ancak Avrupa'dan gelen 12 ülke vatandaşına hiçbir test yapmadan sokağa bırakıyor. Komşu ilişkileri açısından bu duruma üzüntümüzü her platformda dile getiriyoruz" diye konuştu.

HTSO SEKRETERİ BİLGİMİZ YOK

Bazı basın yayın organalrında yer alan Türk TIR'larına Ermenistan köylerinden geçişleri sırasında saldırı şeklindeki haberler sonrası Arti Tv ve Artı Gerçek muhabirleri haberin gerçek olup olmadığını Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerine sordu.
HTSO genel sekreteri  Hamdi Yıldırım muhabirlerimizin konuyla ilgili sorusuna; "ben böyle bir şey bilmiyorum. Bizde böyle duyumlar aldık TIR şöferleri arkadaşlarından duyduklarını aktarmış ,olayın yaşandığı yere sormanızda yarar var ,bizim başkan ne açıklama yapmışsa o doğrudur benim bir tespitimde yoktur" diye cevap verdi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV