“DİNAMİT PATLAMALARI YÜZÜNDEN KÖYLERİMİZ YAŞANMAZ HALE GELDİ”

banner100

31 Ekim 2020 Cumartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

“DİNAMİT PATLAMALARI YÜZÜNDEN KÖYLERİMİZ YAŞANMAZ HALE GELDİ”

KÖYLÜLERİN TAŞ OCAĞI İSYANI

14 Ekim 2020 Çarşamba 13:49
Bu haber 3439 kez okundu
“DİNAMİT PATLAMALARI YÜZÜNDEN KÖYLERİMİZ YAŞANMAZ HALE GELDİ”
 Artvin’in Ardanuç İlçesi, beratlı köyü ve vadi köyleri kalker taş ocağında yapılan dinamit patlamaları nedeniyle çevrenin tahrip edildiğini öne sürerek taş ocağının kapatılmasını istediler. 

“DİNAMİT PATLAMALARI YÜZÜNDEN KÖYLERİMİZ YAŞANMAZ HALE GELDİ” 

Gençağa KARAFAZLI - 

Ardanuç Beratlı Köyü halkı, köyün hemen üstündeki taş ocağında gerçekleştirilen dinamit patlamalarından şikâyetçi. 

Özel bir firmanın 8 yıl önce başlattığı mermer ocağı işletmesi mermer kalitesinin düşük olması nedeniyle daha sonra kalker, kireç gübresi üreten kırma eleme tesisine dönüştürülmüştü.  

Köyün hemen üstünde dinamit patlatması yapılan, kırma eleme tesisleri çevreyi olumsuz etkilerken tesislere en yakın köy olan Berhatlı ve vadide bulunan bütün köyler yaşanan patlamalardan etkileniyor Köy toz altına kalıyor içme suyu ise kirleniyor. 

MUHTAR DAVAYI GERİ ÇEKMİŞ 

Mermer ocağının çevreye ve köylere verdiği zaralar nedeniyle özel şirket hakkında dava açan eski köy muhtarı ve 2 ağza dava açmış fakat bu davayı açan muhtar ve ağzalar köylülere bilinmeyen bir nedenle, ‘davayı kaybediyoruz diyerek’ , davayı geri çekmiş ve dava düşmüştü. 

Köy halkı davayı açanların niye önce açıp sonra neden vazgeçtiklerini ise anlamlandıramamıştı. 

MUHTAR “BU TESİS KAPATILSIN” 

Ardanuç Beratlı Köyü Muhtarı Muhammet Yasal, yaptığı açıklamada kırma eleme tesisi ve taş kırma ocağının sadece Beratlı Köyü’nü değil vadide bulunan tüm köyleri ve Ardanuç´a da zarar verdiğini belirterek bu tesisin kapatılmasını istedi. Muhtar Muhammet Yasal, 

SUYMUZU KİRLETTİLER 

"Burası Ardanuç´un Beratlı Köyü. Gördüğünüz gibi köyümüzün hemen üstünde bir Kalker Taş Ocağı bulunmakta. Bu taş ocağı önce mermer ocağı olarak açılmış ancak kalitesi yeterli gelmeyince bu sefer kalker, kireç gübresi üretileceği gerekçesiyle bu sefer bu yönde çalışmaya başladılar. Ve oraya konkasör tesisi kuruldu. O kadar çok toz oluyor ki insanlar rahat nefes alamıyor. Suyumuzu kirlettiler. Suyumuz beyaz kireç gibi akıyor ve içilemiyor. Bağımızı, bahçemizi olumsuz etkiliyor. İnsanlarımız bundan çok rahatsız. Yetkililerimizden bu ocağın kapatılmasını istiyorum. Köyümüzün içme suyu ve sulama suyuna ihtiyacı var. "dedi. 

ŞİRKET KÖYÜN SUYUNU FABRİKASINA BAĞLADI 

Beratlı Köyü’nde yaşayan köy halkı da Muhtar Yasal´ın isteğine destek vererek; 

"Bu taş ocağı açıldıktan sonra suyumuz temiz akmadı. Susuz kaldık. Nefes almakta zorlandık, nefessiz kaldık. Yukarıda orman içinden akan küçük bir suyumuz vardı. Sulamada kullanıyorduk. Şirketin sahibi o suyu orman işletmesinden aldığını söyleyerek tümünü kendi taş ocağına götürdü. 

O suda Bu köyün hakkı yok mu? O su da orada yaşayan canlıların hakkı yok mu? Nasıl aldı, kim neye göre verdi, Bunu bilmiyoruz. Kendisinin aldığını söylüyor sadece bunu biliyoruz. 

KÖYÜMÜZ YAŞANMAZ HALE GELDİ 

Sulayarak üretim yapacağını, tozu önleyeceğini söyledi. Ama orası çalıştığı sürece her taraf toz, gürültü içinde kalıyor. Patlatma yapılıyor. Köy yaşanmaz hale geldi. Oysa insanlar şehirlerden köylere göç ediyor. Toprağına, köyüne sahip çıkmak istiyor. Ama bunu görünce gelemiyor. 

Biz bu taş ocağının kapatılmasını istiyoruz. Rahat nefes almak istiyoruz. Bağımıza, bahçemize diktiğimiz ürünlerin zarar görmesini istemiyoruz. Büyüklerimizden çevremize köyümüze Ardanuç´a zarar veren bu tesisin kapatılmasını istiyoruz."  Dediler. 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV