CHP’DEN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN SÖZLERİNE TEPKİ

banner100

20 Ekim 2020 Salı

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

CHP’DEN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN SÖZLERİNE TEPKİ

Ekosistemimizi bozarak bizlere kurtuluş reçetesi gibi sunmak ne acıdır

26 Eylül 2020 Cumartesi 21:31
Bu haber 2380 kez okundu
CHP’DEN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN SÖZLERİNE TEPKİ
CHP’DEN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN SÖZLERİNE TEPKİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Rize'de deniz doldurularak yapılan havalimanı inşaatı ile ilgili sözlerine yönelik tepkiler devam ediyor.

Gençağa KARAFAZLI -

İki gün önce Rize'ye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKP hükümetine yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat'a verilen, deniz doldurularak yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı’nda incelemelerde bulunmuş ardından bir açıklama yapmıştı.

Bakan Karaismailoğlu,  deniz doldurularak inşaat çalışması yapılmasını "Okullarda ders olarak okutulacak projeler" olduğunu söyledi. Bakanın bu sözlerine yaşam savunucuları ve bazı siyasi parti temsilcilerinin tepkilerinin ardından bu kez CHP Rize il örgütünden de tepki geldi.

Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) sözcüsü Erdoğan Güler; " Vadileri, dereleri, yaylaları talan ettikten sonra turiste ne göstereceksiniz bölgeyi nasıl kalkındıracaksın" şeklinde tepki göstermişti.

Trabzon Yeşil sol Parti İl başkanı Av: Ö Faruk Altuntaş Bakan Adil Karaismailoğlu'nun sözlerine " Epeyce bir süredir uygulamaya sokulan mega projeler, ne yazık ki halkın, toplumun ihtiyacı için değil, belli yandaş çevrelerin kar ve rant hesapları için uygulanıyor. İnsan ve çevre üzerindeki sömürü katlanılmaz noktalara gelmiştir.” Derken Derelerin kardeşliği Platformu DEKAP Sözcüsü Ömer Şan;

“ Karadeniz Sahil Yolu, vadilerdeki HES yağması, taşocakları ve maden aramaları ve son olarak deniz doldurularak yapılan iki havalimanı. Bunların hepsi doğaya ve emeğe yapılan programlı saldırılardır”

Aktivist Mustafa Cevdet Arslan, Bakanın sözlerine, “Doğru diyor yaşam nasıl yok edilir diye okullarda anlatılacak. Birileri rant kazanacak. Evet, Dünyada okullarda doğaya en büyük zarar nasıl verilir deniz yaşamı nasıl yok edilir diye örnek olarak anlatılacak. Rizelilerin nasıl oluyor da bu Cengiz'e tepki göstermiyor anlamış değilim!"

Yaşam savunucusu aktivis Tuncay Koç ise;" Bakanın açıklamalarının bilimle akılla ekolojiyle bir ilgisi yok. İstemem eksik olsun" diyerek bakanın sözlerine tepki göstermişlerdi.

KASABIN ET DERDİ, KOYUNUN CAN DERDi.

Bakanın sözlerine CHP den de tepki geldi. CHP Rize il başkan yardımcısı ve eğitim sekreteri Nazım Rakıcı ; “Sayın Bakanımız Karaismailoğlu’nun, bazı inşaat yapılan bölgelerde yaşayan yurttaşların protestolarına rağmen, yaşam alanlarına dinamitler patlatılarak, çıkartılan tonlarca kayalarla deniz dolgusu yapılarak, inşaat çalışması yapılmasını ‘’okullarda ders kitabı’’ olarak okutulacak projeler olduğunu söylemesini üzüntüyle karşılıyoruz.

YAVRULARIMIZI EĞİTMENİN YOLU, YAŞAM ALANLARINI YOK EDEREK SAĞLANMAZ

Sayın Bakanımızın bu yapılanlardan aldığı güç ve kuvveti, eğitim ve öğretimle birleştirerek ne anlatmak istediğini anlamakta zorluk çekiyoruz.

Halkımızı ve yavrularımızı eğitmenin yolu, yaşam alanlarını yok ederek sağlanmaz, köylerinde öksüz kalan okullarının bağını, bahçesini, camını, penceresini tamamlayarak yavrularımıza bu zor şartlar altında eğitim ve öğretime hazırlanmasıdır. Biz isterdik ki Sayın Bakan'ın okullarda ders kitabı olarak okutulacak kadar anlatmaya layık gördüğü o projeleriyle övünürken, keşke içinde bulunduğumuz şartlarda eğitim ve öğretim adına da böyle gururlanacak çalışmalar yapabildik diyebilseydi.

Ekosistemimizi bozarak bizlere kurtuluş reçetesi gibi sunmak ne acıdır

Ismarlama otelin yapılışını, konumunu, okullarımıza ders kitabı istemesi, çocuklarımızın hayallerinde olmayan taş ve beton yığınlarıyla durumu izah etmeye çalışması anlaşılmayan bir durumdur. Ekosistemimizi bozarak, yaşantımızı yok ederek yapılan işlemlerden haz duyarak, bizlere kurtuluş reçetesi gibi sunmak ne acıdır! Oysaki İnsanlarımızın beklentileri, evrensel değerlerle, kendi değerlerini buluşturup, Türkiye ve Dünyamızda yankılanacak çok önemli başarılara imza atan, insanları gençleri yetiştirmektir, bununda yeri okuldur. Okul, okul ve yine okuldur.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV