CHP RİZE İL BAŞKANI SALTUK DENİZ NEREYE KOŞUYOR ?

banner100

31 Ekim 2020 Cumartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

CHP RİZE İL BAŞKANI SALTUK DENİZ NEREYE KOŞUYOR ?

CHP İL BAŞKANI BU SORULARA NE DİYECEK ?

06 Ekim 2020 Salı 18:45
Bu haber 5170 kez okundu
 CHP RİZE İL BAŞKANI SALTUK DENİZ NEREYE KOŞUYOR ?
 CHP RİZE İL BAŞKANI SALTUK DENİZ NEREYE KOŞUYOR

Gençağa KARAFAZLI - ÖZEL Haber

“DÜĞÜN DEĞİL ,BAYRAM DEĞİL, NEREDEN ÇIKTI BU ZİYARETLER" 

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, haftalık programlar açıklayarak iktidarın belediyelerine, iktidar tarafından partizanca yönetilen kurum ve kuruluşların temsilcilerine partisi adına ziyaretler yapıyor.

“Düğün değil, bayram değil, nereden çıkti bu ziyaretler” diyerek il başkanı Saltuk Deniz’in bu ziyaretlerini eleştiren birçok partili ve iktidar muhalifi kesim bizlerden bunun cevabını öğrenmeye çalışıyor. Bu soruları bize yönetmelerinin asıl nedeni de bizim CHP’nin çalışmalarını yakından takip eden bir gazeteci olmamız..

Öncelikle şunu belirteyim Bugüne kadar her zaman mağdurun, ezilenin sesi olmaya çalıştım. Bu bağlamda iktidarın yanlış uygulamalarına karşı ses çıkaracak, mağduru savunacak hiçbir cesaretli ses olmadığı için bu durumda olanlar hep bizlerin kapısını çaldı. Bir sorumlu gazeteci olarak önüme, arkama bakmadan yılmadan mağdurların hakkını savundum, yanlışlara karşı çıktım.

KAZMAZ BANA DAVA AÇTI

Değindiğim konulara sadece bir muhalif gözüyle bakmadım. Yanlış neredeyse onun üzerine gittim. Zaman geldi yakın çevremle bile ters pozisyonlara düştüm.

Bunun bir örneği, ilişkilerimiz oldukça eskiye dayanan Av. Remzi Kazmaz’la yaşadıklarım sonucu, Kazmaz tarafından dava edilmem oldu. Av. Kazmaz’la  bu noktaya gelişimizin nedenlerini takip edenler biliyordur..

Av. Kazmaz, Bodrum’da yaşayan  birisi olmasına rağmen siyasi emelleri için Rize ile irtibat kuran ve bunun karşılığını CHP milletvekili adayı olarak Millet ittifakının “çantada keklik” oylarını dahi alamadığı için milletvekili seçilemeyen bir isim.

ÇAY KONUSUNU BİR KENARA ATTI AĞZINA BİLE ALMADI

Zaman zaman Rize’ye gelip çay, hes, dereler, çevre gibi konular hakkında açıklamalar yapan biri olarak İkizdere’de devrilen yabancı çay yüklü tır ile ilgili yanlış ve gerçek dışı, işin arkaplanını gözden kaçıran açıklamalarıyla  dikkatimizi çekince, kendisine  bu hatalı tutumlarından vazgeçmesini belirttik. Ancak, ısrarla aynı tutumları sürdü ve “Bu işin arkasını bırakmayacağım, bu işin iç yüzünü ortaya çıkarıp gözler önüne sereceğim” gibi hamasi açıklamalar yaptıktan sonra bu konuyu unuttu, adeta ortadan kayboldu. Hatta bu sıralarda bir çay kanunu tasarısı hazırladığını, yakından bunu kamu oyuyla paylaşacağını da belirtmişti. Oysa bu konuda kendisinden ses seda çıkmadığı gibi, açıklamalarının ardından çayda gümrük değerleri değişmesine rağmen çay konusunu bir kenara attı, ağzına bile almadı.

SAHİLLERİ YAĞMALAYANLARLA ORTAK OLDU

Rize’deki çevre konusundaki faaliyetlerindeki  bizlere ulaşan bir kısım eleştirileri bir yana, bizleri asıl hayal kırıklığına uğratan şey Muğla sahillerindeki yağmaya göz dikenlerle birlikte hareket etmesi oldu.
Halka ait olması gereken Muğla sahillerini rant uğruna yağmalayan MUÇEV adındaki  kuruluşa başlangıçta karşı çıkanlar arasında yer alan Av. Remzi Kazmaz, daha sonra MUÇEV’den bu yerleri devralıp,  kiralamak isteyen zamanın DTO Başkanı Metin Kalkavan’ın önderliğinde kurulmuş olan beş milyon sermayeli “..KIYI AŞ” adlı bir  kuruluşun ortağı ve avukatlığını üstlenince  oldukça şaşırmıştık! Nasıl oluyordu da çevreci olduğunu iddia eden biri CHP Belediyelerinin hizmet alanında olan bir takım yerlere göz dikebiliyordu? Nasıl oluyordu da adları çeşitli ihale yolsuzluğuna bulaşmış, sermaye çevreleriyle birlikte şirket kurup, halka ait olan sahillerin, mesire yerlerinin  yağmalanmasıyla(kiralanmasıyla) elde edilecek ranta ortak olmak, oradan pay almak istiyor, bunun için devletle masaya oturuluyordu?

İşte bunları sorguladığımız için CHP’den Rize Milletvekili adayı yapılmış olan ve  tanışıklığımız eskiye uzanan, birçok çevre haberine yer verdiğimiz AV. Remzi Kazmaz’la karşı karşıya kaldık ve bu gerçekleri kamuoyuna duyurduğumuz için Kazmaz tarafından dava edildik.

SALTUK DENİZ AKP İLE YAN YANA 

Şimdi de bu kez hiç kimsenin bir tek haberini yapmadığı zamanlarda halkın yararına olan her haberini sayfalarımıza taşıdığımız CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz’le benzer şekilde karşı karşıyayız.

Karşı karşıya gelişimizin nedenleri ise çok  açık.. 
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz’in iktidarlarla işbirliği içerisinde olduğu yönünde bizlere ulaşan şikayetler bu konuyu sayfalarımıza taşımayı zorunlu hale getirdi.

ŞİMDİ DE HOCA TORUNU DİYE DİNİ REFERANSLAR KULLANIYOR

Ana muhalefet partisinin Rize İl Başkanı  Deniz’in bir süredir izlediği teslimiyetçi politikaları bazı basın yayın organları aracılığıyla kamu oyuna sunma isteğinin sınırları aşması, hatta “hoca torunu olduğu” gibi sözde muhafazakarların oyunu almak için  dini referansların dahi kişisel amaçları uğruna kullanmaya kalkması ona olan çeşitli tepkileri iyice artırdı.

AKP YANDAŞLARINA İLTİFATLARDA BULUNUYOR

Haftalık programlar yaparak bir iki partiliyi de peşine alıp AKP’li Belediyelerini,  AKP’nin partizanca kullandığı kurum ve kuruluşları ziyaret ederek onlara iltifatlarda bulunması , İl Başkanı Deniz’in  bugüne kadar bir çok soruna neden göz kapadığının, neden sessiz kaldığın ve yanlışları neden eleştirmediğinin adeta cevabı gibi..

Ancak yine de bunların cevaplarını kendisinden almak  için CHP il Başkanı Saltuk Deniz’e sormak istiyoruz;

- Bir çay sezonu gelip geçti üreticiler bin bir mağduriyetler yaşadı. Bu mağduriyetlere sahip çıkmak adına ne yaptın? 

-Çaykur’da çalışan işçilerden bazılarının iş akitleri, çalışma günleri tamamlanmadan randıman bahanesiyle askıya alındı, konu basının gündeminde yer aldığı halde neden bu konu hiç ilginizi çekmedi?

-Üretici özel sektöre düşük fiyatla çay vermeye mahkum edildi. Katıldığınız valilik toplantısında düşük fiyata çay alınmasına müsaade edilmemesi kararı alınmasına rağmen bu sözü yerine getirmeyenler hakkında neden her hangi bir eleştiriniz  olmadıda sadece "orada neler konuşuılduğunu açıklayın" çağrısı yaparak teslimiyetçi bir yol izledi.

-Çaykur,  bazı kuruluşlara maliyetinin altında çay satarken, kurumu zarar uğratan bu uygulama karşısında CHP li vekiller TBMM soru onergesi bile verirken siz  “Çaykur’un kaça ve kime çay sattığı bizim konumuz değil” diyerek kimleri neden korumaya çalıştınız?

-Çaykur’un, yakın bölge fabrikalarında çalışanlar dururken Hopa, Kemalpaşa ,Fındıklı gibi uzak bölgelerdeki işçileri getirtip  İyidere Paketlemede çalıştırması ulusal medyada konu edilirken neden bu konuda  susmayı tercih ettiniz?

-CHP milletvekilleri, sayıştay raporları Çaykur’un içine düştüğü borç batağını, yanlış yönetimini eleştirirken sen CHP li  vekillerinin “uydu parası Çaykur kasasından ödeniyor” dediği, süreçte  fetö’cu olmakla suçlanan Çay Tv’nin devamlı müdavimi oldun. Bunu  nasıl açıklıyorsun?

-Bizler, Çaykur’un ve Çay üreticilerinin hakkını savunduğumuz için Çaykur tarafından dava edilirken sen, bizleri dava yoluyla susturmaya çalışan kurumun başındaki genel müdür vekilinin asıl olarak atanmasını istiyorsun, bir muhalefet il başkanı olarak  bu açıklamalarının amacı nedir? AKP İl aşkanının ağabeyi Çaykur genel müdürlüğü görevine asaleten atanmasıyla Çaykur'un çay alım politikaları ve ya Çaykur zarar etmekten kurtulacak mı?

-Yaş çay yükleme ihalesi verilen kooperatif çay alım yerlerinde yükleme görevini yerine getirmemesine rağmen Çaykur’un bu kuruluşla yaptığı sözleşmesini neden feshetmediğini , yükleme işinin üreticilere bırakılmış olması  üreticiler,n sömürülmesi konusunda neden herhangi bir açıklaman olmadı?

- Geçmişte Fetö ile iltisaklı olmakla yargılanmış olan AKP Rize İl Genel Meclis başkanının eşinin bir devlet bankasında (emlak katılım bankası Rize şubesi) müdür olarak atanmasını haberleştirdiğimde, konuyu meclis gündemine taşıma ve bununla ilgili bir basın açıklaması yapma sözü vermiş olmana rağmen, sonradan bu fikrinden seni kim caydırdı ki, tarafımıza “Türüt ailesini yargısız infaz etmeyelim” açıklamasında bulunarak sustun?

-Bu olayı TBMM taşiyacak dediğin Artvin CHP Milletvekili Av.Uğur Bayraktutan'la ne konuştun ki Bayraktutan konuyu TBMM taşımaktan vaz geçti..

-Rize’de eğitim, sağlık, esnafın hali, iflaslar vs birçok olumsuzluk yaşanırken hangi esnafın derdini dinledin de sıra AKP belediyeleri ile ona yakın STK temsilciliklerine  ziyaretlerine mi geldi?

-CHP Li belediyelere is isteyen partilileri yerleştirme vaadiyle kaç kişiye söz verdiniz ? Bu sözlerinizi yerine neden getirmediniz?
 
- Kılıçdaroğlu nu Cumhur başkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle dava eden muhtarları neden ziyaret etiniz ? Bu ziyaretinizden CHP genel merkezin haberi var mı?

-Öğrenciler internetsizlikten, bilgisayar, tablet eksikliğinden ders yapamaz durumda. Neden bu konu hiç ilginizi çekmedi?

-Kamulaştırma mağdurları, sel mağdurları sorunlarına sahip çıkacak adresler ararken ana muhalefetin il Başkanı olarak bunlara sahip çıkmak için neyi bekliyorsun?

- Kentsel Dönüşüm, trafik, şehir düzenlemesi hakkında sunabileceğin bir teklifiniz yok mu? Verdiğiniz bir roportajda "ortak akıl ile Rize'yi yoneteceğiz" gibi kilişe sözlerle ne amaçlıyorsun?

- Irkçı ve Faşist katillerin reklamlarını yapan ,provakatör bilinen bazı gazetecilerle bu derece dirsek teması kurmakta ki amacınız nedir?

- CHP kurmsal olarak ihalelerde yaşanan yolsuzluıkları gündeme taşırken siz il başkanı olduğunuz Rize’de birçok inşaatın, yatırımın yapımını alan Cengiz inşaatla ilgili neden bir açıklaman yok.
İmara aykırı olduğu iddia edilen açılışı yapılan Cengiz İnşaata ait Alipaşa’daki otelin etrafı usulsüzce otele dahil edildi. Buna karşı çıkan memurlar  (Liman başkanı Muhammet Merev ) sürgün edildi. Bu haberleri günlerce yayınladık. Hiç mi ilgini çekmedi ki bu haksızlığa değinme ihtiyacı duymadın?

-Ovit tünel yolları yıllardır yapılmayı bekliyor, Derepazarı, kendirli yolu ve benzer yolların yapımı askıya alınmış, vatandaşın şikayeti ayyuka çıkmış durumda  neden bu gibi sorunlar gündeminizde yer alamıyor?

-İkizdere İspir Yolu Ovit Tüneli ve Bağlantı Yolları İkmal İşi’nde, elektrik-elektromekanik projelerin değiştirilmesi sonucu rekabet koşullarında oluşmayan yeni birim fiyatlarla imalat yaptırılması, sonrası , Yüklenici onay almadan aşırı yüksek maliyetli işler yaptı. Yaklaşık maliyette bedeli 19 bin TL olarak belirlenen iş kalemine 17 milyon TL ödeme yapıldı.Bu skandal olay karşısında neden sessiz kaldınız?

-Bazı ilçe Belediyelerinde işe usulsüz memur alımların yapıldığı sinava giren onlarca yurttaş günlerdir yaşananlara isyan ederken bu haberler basında yer almasına rağmen burada mağdur olanlarla ilgili bir tek söz neden söylemediniz?

-HES eylemlerine , Doğa katliamlarına karşı tepkiler gösterenler neden sizi hiç yanlarında göremiyor? HES firmaları dere yataklarında biriken çakılları yasalara aykırı bir şekilde satarken siz neden sesiz kalıyorsunuz?

-Birçok ilçe’de iktidarın uygulamalarına tepki gösteren, vatandaşın sorunlarına sahip çıkan CHP ilçe, Belde başkanlarına konuşma yasağı getirmenizdeki amaç nedir? Neden bunların yanlışları eleştirmelerini engelliyorsunuz?
Bir yandan Parti içi Demokrası derken diğer yandan Faşist bir anlayış ürünü olan diktacı uygulamalar hayata geçirerek kimlere ne mesajı vermeye çalışıyorsunuz?

- Fındıklı belediye başkanı Ercüment Cervatoğlu ile ilgili bazı muhabırlere " lütfen bu adamın her dediğini yazmayın, mıkrofonu aldı mı cok sert konusuyor muhafazakar kesımı rahatsız edıyor, sonra sıkıntı yasıyoruz arkadan toplamaya kalkıyoruz, diyoruz ancak yine aynınii yapıyor durmuyor, bize sıkıntı yaşatıyor, soruşturma süreci yaşamamız bundan dolayı o nedenle her dediğini yazmasak ıyı olur" diyerek Fındıklı Belediye Başkanının çalışmalarını engellemeye kalkmanız neyle izah edilebilir?

-Denizler dolgularla doldurulurken bu taşların nereden alındığı, doğaya ne derece zarar verdiği, yatırımların miktarlarının ne olduğu gibi konular sizin ilginizi neden çekmiyor?

- Sayıştay başkanlığı Sözleşmesi İmzalanan Rize sahil dolgu alanında ki  "Çay Çarşısı" Güdümlü Projesinin Yapılacağı Araziye Ait Yer Tahsisinin Mevzuata Uygun Olmadığını Belediye tasarrufuna bırakılan sahil dolgu alanına yapılacak olan "Çay Çarşısı Güdümlü Projesine" ait arazinin Rize Ticaret Borsasına tahsisine ait işlemin hukuki dayanağının bulunmadığını açıklamasına rağmen 
siz bu hukuksuzluk karşısında neden sustunuz?

- Ziraat odası Başkanı Nevzat Paliç RTB başkan ve yöneticileri ile ilgili çeşitli iddilarda bulunmuş kaçak çay konusunu gündeme getirmiş üreticilerden yapılan kesntilerin yarattığı mağduriyeti seslendirmiş siz ise bu güne dek RTB ile ilgili hiç bir tek söz söylememenizde ki neden nedir? 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde sorunları ona iletmek isteyen kadınlar engellendi. Bu konu ulusal basına yansıdı. Bu ve benzeri yaşanan sorunlarla ilgili suskunluğunuz neden?

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz’e  daha sorulabilecek onlarca sorumuz var.

Bunca sorun karşısında sessiz kalıp  AKP’lileri ziyaretle zaman geçiren İl Başkanı Deniz’in  bütün bu durumlara rağmen sanki Rize’nin sorunlarını halletmiş gibi gidip İstanbul’da “Rize Masası-Rize Platformu” şeylerle kendini orada göstermeye çalışmasının amacının ne olduğu ise bir başka soru!

Sayın Saltuk Deniz, şunu bilmeli ki, halkın sorunlarını kulak arkası edip, kendi kişisel çıkarları için uğraşanların siyaseten hiçbir geleceği olamaz..

Bu söz kulaklara küpe olmalı!
Eleştirisel haberleriyle Rize ve bölgede yurttaşların en çok ilgi gösterdiği bölgedeki gündemi takip ettiği rize nabız haber olarak bundan böyle hangi siyasi parti ,meslek örgütü ve ya STK olursa olsun yaşanan hukuksuzluklar karşısında duyarsız kalmalarını eleştirmeye gerçekleri yurttaşlara aktarmaya devam edeceğiz.


CHP İL BAŞKANI  SALTUK DENİZ GEZİLERİNE DEVAM EDİYOR

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV