CHP İL BAŞKANI REKTÖR KARAMAN’DAN RİCACI OLDU!

banner100

30 Kasım 2020 Pazartesi

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

CHP İL BAŞKANI REKTÖR KARAMAN’DAN RİCACI OLDU!

“TARİHİ SÜRECİ KARŞTIRDIN DAHA DİKKATLI OL”

18 Ekim 2020 Pazar 14:13
Bu haber 7118 kez okundu
 CHP İL BAŞKANI REKTÖR KARAMAN’DAN RİCACI OLDU!
 CHP İL BAŞKANI REKTÖR KARAMAN’DAN RİCACI OLDU!

“TARİHİ SÜRECİ KARŞTIRDIN DAHA DİKKATLI OL”

Gençağa KARAFAZLI -

RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman’ın 3 gün önce Cumhuriyet döneminin din eğitimine karşı olduğu ve İmam hatiplerin Adnan Menderes döneminde açıldığı şeklinde özel sosyal medya sayfasından bir paylaşımda bulunması sonrası başlayan tartışmalar devam ediyor.

Rektör Karaman’a ilk tepki muhalefete yönelik eleştirisel yazıları kaleme alan bir isim olarak bilinen Gazeteci yazar Adnan Onay ‘dan gelmişti.

Onay, Karamanın tarihi gerçeklerden yoksun olduğuna dikkat çeken bu gerçeği gizleyen bir ismin Rektör hem de ilahiyatçı olması anlaşılır gibi değil diyerek İmam hatiplerin Cumhuriyet döneminde 1924 yılında açıldığını hatırlatmış Rektör Karaman’ı yalanlamıştı.

Sosyal medya kullanıcıları Rektör Karaman’ın Cumhuriyet dönemini ve Atatürk’ü din karşıtı olarak gösterme çabasına çeşitli tepkiler göstermeye devam ederken CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz’den tartışma yaratacak bir değerlendirme geldi.

Karaman’ın paylaşımlarındaki içeriklerin eksik ve yanlış olduğuna dikkat çeken CHP İl başkanı Saltuk Deniz, Rektör Karaman’ı eleştirmek yerine onu uyararak daha dikkatli olmasını istedi.

CHP İL BAŞKANI FETÖ İLŞKİLERİ SORGULANAN REKTÖRDEN RICACI OLDU

RTEÜ Rektörü Karaman’ın birçok kez , FETÖ ilişkileri konusunda eleştirilere maruz kaldığı bu yöndeki bir çok soruyu cevapsız bıraktığı , Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan’ın FETÖ ilişkileri konusunda sorulan bir soruya “bunu  RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman’a sorun” dediği  bir süreçte, RTEÜ kadrolaşan bir Rektör olduğu,  ulusal medyada bu yönde haberlerin yer alması bu yönde sürekli eleştirilmesine rağmen, son olarak Cumhuriyet ve Atatürk dönemini yok sayarak,  Laik eğitimden yana olan cumhuriyetçileri din karşıtı gösterme çabası içerisine girerek,  bir yerlere mesaj vermeye çalışan Karaman’ı  CHP İl başkanı Saltuk Deniz in eleştirme yerine , onu uyararak, hatasını ve yaptığı bu bilinçli yanlışı düzeltmesini istemesi,  şaşkınlıkla karşılandı.

DAHA DİKKATLI OL DİYEREK HATASINI DÜZELTMESİNİ İSTEDİ

İşte CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz’in RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman’a Cumhuriyetçi ve Laik kesimden gelebilecek muhtemel eleştirilerin önünü kesmek ve Rektör Karaman’ı zor duruma bırakacak tepkilerinin önünü almak için harekete geçen ve Karaman’dan daha dikkatli olmasını istediği o mesaj:

İmam Hatip Okulları 3 Mart 1924 tarihinde Tevhid-i Tedrisat Kanununa göre kuruldu.

17 Mart 1951 yılında ise yeniden açıldı.

TARİHİ SÜRECİ KARIŞTIRDIN DAHA DİKKATLI OL

RTEÜ Sayın Karaman, İmam Hatip Okullarının açılması ile ilgili olarak 13 Ekim 1951 tarihini paylaşmış. Milli Eğitim Bakanlığı ise 17 Ekim 1951 tarihini paylaşmış.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Karaman tarihsel süreci atlayarak sanki İmam Hatip Okulları ilk kez açılmış gibi bir anlatım kurmuşlardır.

Sayın Rektör ise hem tarihsel süreci atlamış hem de tarihi karıştırmış 

Oysaki gerçek 17 Ekim 1951 yılında İmam Hatip Okullarının yeniden açılmış olduğudur.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumları olan ve onları temsil eden Milli Eğitim Bakanlığının ve RTEÜ Rektörünün açıklamalarının daha dikkatli ve tarihsel sürece uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Tarihsel süreçleri kendi ideolojik konumlanmamıza göre aktarmak doğru bir yaklaşım biçimi değildir.

KARAMAN CHP’Lİ BAŞKANI KIRMADI

Rektör de bunun üzerine kendi paylaşımında bir yorum yaparak yanlış anlaşıldığını, herkes gibi kendisinin de cumhuriyet döneminde imam hatip okulu açıldığını bildiğini söyledi.

Rektör Karaman’ın yorumu şöyle;

Yaptığım paylaşım üzerine bazı yorumlar yapıldığını ve birilerinin paylaşımımı benim hiçbir şekilde aklımdan geçirmediğim bir mecraya çektiğini görüyorum. Farklı anlamaları önlemek için bu açıklamayı yapmam gerekti. Ben okumakta olduğum bir hatırattaki bilgiyi burada paylaştım ve ilgili hatıratın sayfalarını da aynen verdim.

BAŞKA AMACIM YOKTU

Paylaşırken vurgu yapmak istediğim 70 yaşındaki bir insanın mücadelesi ile Milli Eğitim Bakanı Rizeli Hemşerimiz Sayın Tevfik İleri'nin talimatına rağmen Talim ve Terbiye Kurulunun direnmesi ve Başbakan Menderes'in devreye girmek durumunda kalması idi. Bunun dışında bir amacım yoktu. Daha önce de yazdığım gibi İmam Hatip Okullarının tarihinin Osmanlı dönemine kadar uzandığını ve Cumhuriyetin ilk döneminde İmam Hatip Mekteplerinin açılmış olduğunu, sonra kapandığını bu konulara ilgisi olan ve okuyan yazan herkes gibi elbette biz de bilmekteyiz.

CHP’Lİ BAŞKANIN RICASI YERİNE GELMİŞ OLDU

CHP il başkanı Saltuk Deniz’in adeta rica eder çağrısı sonrası Rektör Karaman’ın “yanlış anlaşıldım tabii ki imam hatipler Cumhuriyet döneminde açıldı herkes gibi bende biliyorum”  açıklaması yapması sonrası böylece CHP il başkanı Saltuk Deniz’in ricası yerine gelmiş oldu ve rektör Karaman sözde hatasını düzeltmiş oldu!

GERÇEKLER ÖRTÜLMEMELİDİR

Oysa gerçek olan şu; rektör Karaman, kitaptan paylaştığı bölümle CHP’nin oluşturduğu kadroların İmam Hatiplere karşı olduğunu ima etmişti. Oysa bu durum bir ferdi durumdu. Aksi olsaydı Cumhuriyetin ilk yıllarında İmam Hatip açılmazdı. Eğer bugün İmam Hatiplerden binlerce din görevlisi yetişiyor ve bunların çoğu Atatürk’ün, Cumhuriyetin kurduğu Diyanette memur oluyorsa bu gerçekler örtülmemelidir.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV