Cengiz defol! Çanakkale'de ÇED protestosu!

banner100

29 Eylül 2020 Salı

Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz Ders olarak okutulacak projelerdir“

Cengiz defol! Çanakkale'de ÇED protestosu!

Toplantı öncesi bölge jandarma tarafından ablukaya alınırken, bölge halkı toplantıyı protesto ediyor.

15 Eylül 2020 Salı 11:26
Bu haber 2686 kez okundu
 Cengiz defol! Çanakkale'de ÇED protestosu!
Halka "Milletin  A.....Koyacağız " şeklinde küfretmesiyle hafızalara kazınan yandaş iş adamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’e ait Halilağa Bakır Madeni Projesi’yle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci bugün başladı.
Cengiz Holding tarafından Çanakkale’de yapılmak istenen Halilağa Bakır Madenine ilişkin ÇED toplantısı gerçekleştiriliyor. Toplantı öncesi bölge jandarma tarafından ablukaya alınırken, bölge halkı toplantıyı protesto ediyor.

Halka küfretmesiyle hafızalara kazınan yandaş iş adamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’e ait Halilağa Bakır Madeni Projesi’yle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci bugün başladı.

'CENGİZ DEFOL!'

Projenin yakınındaki Hacıbekirler Köyü’nde başlayan ÇED toplantısı bölge halkı ve Kazdağları Savunması tarafından protesto ediliyor. Toplantının yapıldığı bölgeye gelen yurttaşlar "Cengiz defol" sloganı atılıyor. 

Toplantı, Kazdağları Savunması'nın resmi hesabından canlı aktarılıyor.

'PANDEMİ KOŞULLARINDA TOPLANTI YAPMAK HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN RİSKLİ'

Projenin çevreye zarar vereceğini açıklayan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Coronavirus salgını nedeniyle toplantının ertelenmesini istemiş ancak Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, bu talebe yanıt vermediği belirtilmişti.

Yazılı açıklama yapan Dernek, Kazdağları’nda ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ tutan çevrecilere pandemi gerekçesiyle 500 bin liranın üzerinde ceza verildiğini hazırlatarak, “Pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda ‘halkın katılımı toplantısı’ düzenlenmesi halkın sağlığı açısından ciddi risk oluşturacaktır. Hem Hacıbekirler Köylüleri’nin hem de toplantıya katılan diğer vatandaşların sağlığı ve can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemlidir” açıklaması yapmıştı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV