Çaykur üreticiye ödeme yapacağı tarihi açıklayamıyor!!!

banner100

04 Aralık 2020 Cuma

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Çaykur üreticiye ödeme yapacağı tarihi açıklayamıyor!!!

Kota arttı, kontenjan başladı,üretici çaresiz !

21 Mayıs 2020 Perşembe 12:38
Bu haber 1396 kez okundu
 Çaykur üreticiye ödeme yapacağı tarihi açıklayamıyor!!!
 Kota arttı, kontenjan başladı,üretici çaresizlik içinde taban fiyatın altında alım yapan özel sektöre yöneldi.

Gençağa KARAFAZLI -Kuzeytvnet

Bir basın toplantısıyla Çay Kur’un bu yıl uygulayacağı çay politikasını kamuoyuna açıklayan Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, geçen yıl dekar başına 500 kg. olan kotayı 600 kg.ye çıkardıklarını açıklamış ancak kontenjan konusuna değinmemişti. Alim, basın toplantısında geçen yıl 750 bin ton olan toplam  yaş alımını ise 100 bin ton düşürerek, bu yılın alım hedefini 650 bin ton olarak açıklamıştı.

Çaykurun alım politikası üreticiyi özele yönlendirdi

Çay Kur’un alım politikasını dikkatle takip eden bazı özel sektör firmaları ise içinde bulunulan pandemi süreci nedeniyle üreticilerin peşin paraya olan ihtiyacını istismar ederek haftalık ödemelerle taban fiyatının altındaki rakam olan 3 TL çay satın alacağını duyurmuştu.
Çaykur’un yaş çay bedellerini ödeme takviminin düşük fiyat/haftalık ödeme yapan özel sektörler gibi olmaması ve özel sektörün alımlarda kontenjan uygulamaması birçok üreticiyi özel sektöre yönlendirdi.

Ayrıca, kotayı artıran Çaykur’un daha şimdiden kontenjan uygulamasına başlaması hem üreticilerin tepkisine yol açtı, hem de üreticiyi adeta özel sektöre mahkum etti.

Çay hasadına başlanan bölgelerde Çay Kur’un günlük kontenjanı dekar başına 30 kg.ye düşürmesine tepki gösteren üreticiler, bu şartlarda kontenjanın artırılmasının hiçbir anlamının olmadığı, kontenjan uygulamasıyla 600 kg kotası olan bir üreticinin bu kotayı doldurmak İçin 30 gün çay  toplaması gerektiğini bunun ise mümkün olamadığına dikkat çekmekteler.

Haftalık ödeme yapmayan, günlük alımlarda kontenjan uygulayan ,üreticiye ne zaman ödeme yapacağını açıklamayan Çay Kur’un bu alım politikasıyla üreticiyi düşük fiyatla çay alan özel sektörlere yönlendirdiğini iddia eden üreticiler kontenjandan vazgeçilmesini ve Çay Kur’un üreticiye en azından avans vermesini ve çay parasını ne zman ödeyeceğini açıklamasını, böylece istismarcı özel sektöre mahkum edilmelerinin önüne geçilmesini talep etmekteler.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV