Çay üreticilerine çağrı

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Çay üreticilerine çağrı

Hakkımızı aramanın zamanı gelmedi mi?

19 Eylül 2020 Cumartesi 15:23
Bu haber 3329 kez okundu
Çay üreticilerine çağrı
Çay üreticilerine çağrı 

Hakkımızı aramanın zamanı gelmedi mi? 

GENÇAĞA KARAFAZLI- 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çay ithalatında herhangi bir sınırlama olmadığını, talep eden firmaların dilediği gibi çay ithalatı yapabileceği şeklindeki açıklamalarına, Çay üreticileri inisiyatifi temsilcisi Süleyman Hacibektaşoğlu, örgütlenmenin ve hakkımızı aramanın zamanı gelmedi mi? Diyerek tepki gösterdi. 

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun'un soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çay ithalatında herhangi bir sınırlama olmadığını, talep eden firmaların dilediği gibi çay ithalatı yapabileceğini bildirdi. İran üzerinden Türkiye'ye ithal çay girişleri yaşandığını belirten Aygun, ithalat serbestisini eleştirerek “Rize'de çay hasadı yapılırken İran'dan ithal edilen çayın yerli üreticiyi düşük fiyattan çay satmaya zorlayacağı yönünde endişelerimiz var” dedi. 

Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya mevkiinde 7 Haziran 2020 tarihinde İran'dan gelen bir TIR freninin boşalması sonucu devrilmiş ve bir vatandaş yaşamını yitirmişti. Devrilen TIR'ın içinden ithal çay çıkmıştı. CHP Milletvekili Aygun, Rize'de çay hasadı yapılan bir dönemde İran'dan getirilen çayın, “Doğu Karadeniz'de toplanıyor” denilerek satışa sunulacağını ve üreticinin çay fiyatının düşürüleceği yönünde endişeler olduğunu söylemişti.  

ÇAYKUR ÜRETİCİYİ YOK SAYAN KARARLAR ALDI 

Bakan Pakdemirli' nin soru önergesine yönelik açıklamaları sonrası Çay insiyatifi Temsilcisi Süleyman Hacibektaşoğlu tepki gösterdi. 

Hacibektaşoğlu; “AKP’nin tarım politikalarından çay üreticisi de nasibini almaya devam ediyor. Çay tarımının yapıldığı Rize ve çevre illerde üçüncü sürgün çay hasadı 1 Eylül itibari ile biriken sorunlarıyla başladı.

 

Bu yıl pandemi dolayısı ile sorunlu olarak başlayan sezonda sıkıntılar bitmiyor.   Üçüncü sürgün çay da ÇAYKUR'un özel firmaların alım politikalarına uygun, üreticiyi yok sayan kararlarıyla başlamış oldu. 

Daha ilk günden kota ve kontenjan uygulamasına geçen ÇAYKUR, açıkladığı dönüm başı 400 kg çay ile ÖZEL FİRMALARIN isteklerine uygun açılış yaptı. 

3.27 TL olan çay fiyatına rağmen 2.60 TL brüt fiyat ile çay alacaklarını açıklayan özel sektör, üreticinin ürününe ve emeğine ortak bir alım politikası ile çay ucuza alacağını gösterdi 

Üretici ne yapıyor? 

Üreticiler ise bu duruma karşı şu an için sadece sessiz bir tepki içerisinde. Sahipsiz kaldıklarını düşünüyorlar. En büyük korkuları da ÇAYKUR’un satılacağına dair artan söylentiler. Çaykur’un Varlık Fonuna devrini çok anlayamayan üreticiler bugün yaşananlarla özelleştirmenin bir an meselesi olduğu konusunda iyice ikna olmuş durumdalar. Gelecekleri ve tüm geçimleri çaya bağlı olan bölge halkı yaşanan diğer gelişmelerle olacakları bekliyor. 

ÇAYIN SUSURLUK’U 

Haziran ayında Rize’ye gümrük işlemleri için giden ithal kuru çay yüklü bir tır kaza yapınca bölgede herkesin bildiği ama yüksek sesle dillendirmediği ve “çayın Susurluk’u” diye nitelendirilen gerçek ortaya çıktı. Çay üreticilerinin çayı ellerinde kalırken, kota ve kontenjan uygulanırken, özel sektöre mahkûm edilip düşük fiyattan çayını satmak zorunda bırakılırken bu ithal çay olayı büyük tepki topladı. 

Üretici temsilcileri tarafından bu konu ile ilgili Rize milletvekillerine sorular sorulmuşsa da milletvekilleri sessiz kaldılar. Bu konuda kendileri tarafından meclise bir önerge bile verilmedi. Sessizlikleri üretici temsilcileri ve üreticiler tarafından tepki ile karşılanıyor. 

ÇAYDA GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞÜRÜLEREK DAHA ÇOK İTHALATIN YOLU AÇILDI? 

AKP’nin tarım politikalarında üreticiden yana durmayan uygulamalarından birisi olan ve Türkiye’de tarım üreticilerine büyük sıkıntı yaşatan gümrük vergisinin bazı ürünlerde kaldırılması bir kısmında da neredeyse yok denecek oranlara indirilmesi tarımla uğraşan kesimleri zorda bıraktı. 

Bütün bu sorunlar yaşanırken çay üreticisi de gümrük indirimi ile ikinci bir şok yaşamış oldu. %145 olan gümrük vergisi %7 ye düşürülerek dışarıdan daha çok çay ithalatı yapılacağının habercisi oldu. Gelecek günler çay üreticisinin canının çok yanacağını gösteriyor. 

BAKAN KİMİ TEMSİL EDİYOR? 

7 Eylül’de bazı programlara katılmak üzere Rize’ye gelen Tarım Bakanı ve Orman Bakanı Pakdemirli, çaydaki sorunları konuşmak üzere Ulusal Çay Konseyi temsilcileri ile bir araya gelerek çayın sorunlarını görüşürken üreticilerin asıl temsilcileri olan kurumlarla bir araya bile gelmedi. Biz çok iyi biliyoruz ki bakan ve AKP, üreticiyi değil sanayiciyi yani sermayeyi temsil ediyor. Bu duruma tepki gösteren Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç; üreticilerin sorunları onların yasal temsilcileri olan kurumlarla görüşülür, diyerek tepki gösterdi. 

210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ TEMSİLCİSİ TOPLANTIDA YOK 

Kimin bakanısın? Diye soran Paliç ;”Çay üreticileri bizi arıyor ‘bakan geldi üreticilerin sorunlarıyla ilgili ne dedi ne değişti’ diye soruyor. Ancak bakan bizleri arayıp sormuyor. Yaş çay üreticilerinin sorunlarını, üreticilerin evinde, üreticilerin temsilcilerinden dinlemesini talep ediyoruz. Sayın Bakan Ulusal Çay Konseyi’ni ziyaret ediyor toplantı yapıyor. Ulusal Çay Konseyi’nin üyelerinin çoğunluğu çay sanayicilerinden oluşuyor ve bunlardan çay üreticilerinin sorunlarının ne olduğunu soruyor, biz Rize Ziraat odası olarak 210 bin çay üreticisinin yasal olarak en büyük temsilcisiyiz bizleri toplantıya çağırmıyor bizlere sormuyor bile” diye açıklama yaptı. 

KİMİN BAKANISIN? 

Paliç tarafından yapılan açıklamada en manidar soru kimin bakanısın oldu. Rize'ye geliyorsun çay üreticisiyle görüşmüyorsun. Üreticiyi yok sayıyor üreticileri es geçiyorsun, sanayicilerle görüşüyorsun. Kimin bakanısın? Aslında bu soru her şeyi çok güzel açıklıyor işte. 

HAKKIMIZI ARMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ?  

Eğer biz üreticiler örgütsüzlüğümüzü, örgütlü bir şekilde fırsata dönüştüren sermayeye karşı kendi örgütlerimizde örgütlenmezsek bu sömürü daha da derinleşecektir. 

Çay üreticisini sermaye sahiplerinin kucağına iten Çaykur'a ve onun politikalarını belirleyen hükümete ve meclisteki temsilcisi AKP’ye karşı da sesimizi yükseltmenin ve hakkımızı aramanın zamanı gelmedi mi?” 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV