Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz Ders olarak okutulacak projelerdir“

banner100

20 Ekim 2020 Salı

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz Ders olarak okutulacak projelerdir“

mühendislik açısından dünyanın en önemli projeleri

25 Eylül 2020 Cuma 13:03
Bu haber 2307 kez okundu
Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz  Ders olarak okutulacak projelerdir“
Dün Rize'ye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKP hükümetine yakın iş adamı olarak bilinen Cengiz İnşaata verilen Deniz doldurularak yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı’nda incelemelerde bulunmuş ardından bir açıklama yapmıştı.

Bakan 
Karaismailoğlu, bölgede yaşayan yurttaşların protestolarına rağmen yaşam alanlarından dinamitler patlatılarak çıkartılan tonlarca kayalarla Deniz dolgusu yapılarak inşaat çalışması yapılmasını "Okullarda ders olarak okutulacak projeler"olduğunu söylemesinin ardından yaşam savunucularından tepki gecikmedi.
 
Bizim Projelerimiz Ders olarak okutulacak projeler adeta

18 yıldır Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hiç akla hayale gelmeyecek projeleri bir bir bitirdiklerini ,bundan sonra da yapacakları planlamalar doğrultusunda hem ülkeye hem bölgeye çok değer katacak projeleri bir an önce bitirecekleri sözü veren Bakan Karaismailoğlu ;
''Rize-Artvin Havalimanı ülkemizde denize dolgu yapılarak inşa edilen 2’nci havalimanı.
Projenin tamamlandığında bölgenin istihdamına, turizmine, üretimine büyük katkıları olacak. Havalimanımız hem denize dolgu olması itibarıyla hem mimari, üst yapısı itibariyle çok özel bir havalimanı.

Hep söylediğimiz gibi ulaşım projeleri, özellikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın projeleri mühendislik açısından dünyanın en önemli projeleri. Ders olarak okutulacak projeler adeta. 

2 milyon 800 bin metrekarelik bir alanı doldurarak havalimanı yapıp, vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Burayı hep beraber bölgenin huzuruna hizmet için açacağız. Açıldığında da bölgenin istihdamına, turizmine, üretimine büyük katkıları olacak."

Vadileri, dereleri, yaylaları talan ettikten sonra turiste ne göstereceksiniz
 

Bakanın bu açıklamalarının ardından yaşam savunucularından tepkiler gecikmedi.
ADOKOP Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcüsü Erdoğan Güler; "dünyanın neresinde görülmüş bu derece doğanın katledildiği. Bu nasıl bir yaklaşım bu nasıl bir anlayış. Vadileri, dereleri, yaylaları talan ettikten sonra turiste ne göstereceksiniz bölgeyi nasıl kalkındıracaksın? Diye tepki gösterdi.
Projeler Belli yandaş çevrelerin kar ve rant hesapları için uygulanıyor. 

Trabzon Yeşil sol Parti İl başkanı Av: Ö Faruk Altuntaş bakan 
Adil Karaismailoğlu'nun sözlerine " Epece bir süredir uygulamaya sokulan Mega Projeler, ne yazık ki halkın / toplumun ihtiyacı için değil, belli yandaş çevrelerin kar ve rant hesapları için uygulanıyor. 
Toplumsal kaynakların bu şekilde rant hesaplarına dayalı ölü yatırımlara harcanarak Hazinenin borçlandırılması ve ekonominin iflas etmesi bir yana, doğaya da ölçüsüz biçimde saldırılmakta çevre tahrip edilmektedir. İnsan ve çevre üzerindeki sömürü katlanılmaz noktalara gelmiştir. Corona 19 virüsünün Pandemi haline dönüşmesi de doğa katliamının sonucudur. 
Bereket, rahmet olarak bildiğimiz yağmurun, sel ve felakete dönüşmesi ve her yağmurda nerede sel olacak kaygısı yaratması, doğa katliamının sonucudur. Yeşil yolla yayla ve meraların, HES'ler le dere ve ırmakları tahrip edilmesi vb olaylar, yaşanan felaketlerin gerçek nedenleridir."Bakan doğru diyor okullarda okutulması yetmez, bilimsel araştırmalar, tez konuları da yapılmalıdır

Bakanın açıklamalarına ,İneğini satıp HES projesini durduran olarak tanınan Kazım Delal (yurttaş Kazım) ile Derelerin Kardeşliği platform sözcüsü Ömer Şan Artı Gerçek muhabirine yaptıkları ortak açıklamada Bakanın çok doğru söylediğini belirterek ;

"Özellikle de son 15 yılda ülkemizde 'mega' olarak adlandırılan ancak doğal yaşam alanlarını katletmekten, geri dönüşümsüz zararlar vermekten ve boşa yapılan fahiş ve fuzuli harcamalardan başka işlere yaramayan bu çalışmalar;
'Bir ülkenin öz varlıkları/kaynakları, doğal yaşam alanları, tarım ve tarımsal alanları nasıl yok edilir' anlamında, okullarda ve dahi üniversitelerde okutulacak cinsten çalışmalardır! Hatta sadece okullarda okutulması yetmez, bilimsel araştırmalar, tez konuları da yapılmalıdır!

Açıklamalar cehaletin göstergesi

Bakan, açıklamasında denizi doldurmayı büyük bir meziyet olarak yansıtırken, önemli bir cehaletin göstergesini de ortaya sermektedir.
Kaldı ki, 2,8 dekarlık (2 milyon 800 bin metrekare) bir alanda yaklaşık 80 milyon ton taş dolgudan söz ediliyor! Elbette ki bunlar resmi rakamlar. Ancak denize, yaklaşık 120 milyon ton dolgu yapılıyor. Bu dolgunun nereden, nasıl çıkarıldığından, taşocakları ve yok edilen doğal alanlardan, atılan dinamitlerden söz edilmiyor.

Doğaya ve emeğe yapılan programlı saldırılardır

Yüzyıllardır oluşan sahiller, balık yuvaları, vadi ve dereler, köy alanları yok edilirken, nasıl böyle bir çalışmayı 'proje' olarak değerlendirebiliyor?
Doğu Karadeniz'in yaylalarını yok eden yol çalışmaları, hepsinden önce yine aynı güzergah boyunca yıllar önce yapılan ve dahi henüz tam olarak bitirilemeyen, sahilleri ve balık yuvalarını yok eden Karadeniz Sahil Yolu, vadilerdeki HES yağması, taşocakları ve maden aramaları ve son olarak deniz doldurularak yapılan iki havalimanı... Bunların hepsi doğaya ve emeğe yapılan programlı saldırılardır!

Dünyada bu projelerin örneği yok

Dünyanın hiçbir yerinde böylesine, bulunduğu bölgedeki doğayı, doğal alanları yok eden bir tek proje dahi yoktur!
Projenin, gerçekte uluslararası standartlarda, savaşa ve emperyalist sömürü ve işgale hizmet eden nitelikte olması ise daha çok dikkat çekicidir.
Bu yönüyle değil bölgenin huzuruna ne istihdam ve turizmine ve ne de üretime katkısından zerre bile söz edilemez"

Rizelilerin Cengiz'e hala tepki göstermemelerini anlamış değilim

Aktivist Mustafa Cevdet Arslan, bakanın sözlerine " doğru diyor yaşam nasıl yok edilir diye anlatılaca" diyerek şunları söyledi:

1.Bu ülkenin deniz doldurmaya ihtiyacı mı var.!
2. Doldurdukları Karadeniz otoyolunun akıbeti ortada.
3.Üç tarafı denizlerle çevrili ülkede ulaşım niçin ekosisteme en zararlı yolla havayoluyla yapılmak isteniyor.!
4. Denizi doldurmanın bedeli bütün o bölgedeki deniz canlılarına ödetilecek. Birileri rant kazanacak.!.
5. Evet Dünyada okullarda doğaya en büyük zarar nasıl verilir deniz yaşamı nasıl yok edilir diye örnek olarak anlatılacak.
Rizelilerin nasıl oluyor da bu Cengiz'e tepki göstermiyor anlamış değilim!

İstemem eksik olsun

Yaşam savunucusu aktivis Tuncay Koç ise; " Bakanın açıklamalarının bilimle akılla ekolojiyle bir ilgisi yok. Yaylaları bitiren projeye yeşil yol diyen denizi dolduran projeye de mavi  haavalani, super proje der. Afyon da Hatay da yapılan ve işlemeyen havaalanları herkesin aklında. Amik ovasını mahvetmişlerdi. 3.havalimani teknik olarak bin bir dertle boğuşuyor. Kuzey ormanlarını yok etmesi de cabası. İstemem eksik olsun...

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV