AKP’Lİ İSME KİERALANACAĞI İDDİA EDİLEN VE KAPATILAN OKULUN ÖĞRENCİLERİ EYLEMDE

banner100

26 Kasım 2020 Perşembe

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

AKP’Lİ İSME KİERALANACAĞI İDDİA EDİLEN VE KAPATILAN OKULUN ÖĞRENCİLERİ EYLEMDE

“OKULUMUZU AÇIN OKUMAK İSTİYORUZ”

15 Kasım 2020 Pazar 13:57
Bu haber 2998 kez okundu
AKP’Lİ İSME KİERALANACAĞI İDDİA EDİLEN VE KAPATILAN OKULUN ÖĞRENCİLERİ EYLEMDE
AKP’Lİ İSME KİERALANACAĞI İDDİA EDİLEN VE KAPATILAN OKULUN ÖĞRENCİLERİ EYLEMDE

“OKULUMUZU AÇIN OKUMAK İSTİYORUZ”

Gençağa KARAFAZLI -

Okulun arka bahçesine kaya düştüğü gerekçesiyle kapatılan ve AKP li bir isme kiralanacağı iddia edilen Rize ‘nin Ardeşen ilçesine bağlı Köprüköy ortaokulunda okuyan öğrencileri ile velileri okulun açılması için kapalı okulun bahçesine toplanarak eylem gerçekleştirdi.

Çok sayıda öğrenci velisi ve öğrenci Köprüköy Ortaokulu’nun bahçesinde bir araya gelerek  “Okulumuzu Geri İstiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Rize’nin Ardeşen ilçesi dünyaca ünlü Fırtına Vadisi’nde bulunan Köprüköy Ortaokulu’nun kapatılarak başka bir okula taşınacağı, okulun ise 49 yıllığına AKP’li bir isme kiralanacağı iddiaları ilçede tepkilere neden olmuş ardından Rize milliğimim müdürlüğü okulun kapatıldığını duyurmuştu.

OKUL 49 YILLIĞINA AKP Lİ BİR İSME KİRALANDIMI?

Yeniden Refah Partisi Ardeşen ilçe başkanı Orhan Çağatay Köprüköy Ortaokulu’nun taşınmasındaki asıl gerekçenin okulun 49 yıllığına bir AKP’liye kiralanacağını iddia etmiş ,“Fırtına Vadisi Köprüköy Ortaokulu AKP li yöneticiler tarafından 10 yıl önce alkışlarla açılışını gerçekleştirmiş ve 8 köy bu okuldan faydalanıyordu.

Şimdi ne değişti ki 10 yıl sonra bu okul kapatılıyor şimdi mi okul bahçesine kayalar düşemeye başladı? Yoksa bu okulun 49 yıllığına bir AKP li şahsa devredildiği ile ilgili iddialar ayyuka çıktı. Neden bir yetkili çıkıp ta okulun kapatılma gerekçesinin gerçekte ne olduğunu açıklamıyor? Diye okulun kapatılmasına tepki göstermiş olayı kamuoyunun gündemine taşımıştı.

Öte yandan Okulun kapatılmasının kendileri açısından yanlış olacağını çocukların dolayısıyla kendilerinin de mağdur olacağını öne süren veliler olaya tepki göstererek, alınan karardan bir an evvel vazgeçilmesi çağrısında bulunmuşlardı.

MİLLEĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OKULUN KAPATILDIĞINI DUYURDU

Yaşanan bu gelişmelerin ardından geçen ay Rize Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okulun arka bahçesine kayalar düştüğü için okulun kapatıldığını, Öğrenciler Ardeşen merkezde bir başka okula İMKB Ortaokulu’na eğitim göreceklerini açıklamıştı.

Öğrenci velileri 8 ayrı köyün öğrencilerine 10 yıldan beri eğitim ve öğretim hizmeti sunan Köprüköy Ortaokulu’nun kapatılmasına anlam veremediklerini belirterek, ‘On yıl önce hükümet yetkilileri övünerek açtığı bu okulu,  10 yıl sonra ne değişti ki okulu kapatıyorlar’  diyen veliler,  eğitim alan çocuklarıyla beraber kapatılan okulun bahçesine toparlanarak okulun açılması için eylem gerçekleştirdiler.

PARASI OLMAYAN ÖĞRENCİLER OKULA GİDEMİYOR

Öğrenci velileri eylemde, Başta Köprüköy olmak üzere civar köylerde oturan öğrenciler İMKB Ortaokulu’na ulaşım noktasında ve Pandemi sürecinde ciddi sıkıntılara neden olacağını belirterek şunları söylediler;

“Daha önce taşımalı sistemle okula giden öğrenciler, minibüs kooperatifinin bu yıl taşımalı eğitim sistemi çerçevesinde kendilerine düşük ücret verilmesi nedeniyle öğrencilerimizi taşımama kararı aldılar. Bazı öğrenciler kendi imkânlarıyla okula gidiyor, Parası ve imkânı olmayanlar okula gidemiyor.

Köprüköy Ortaokulu’na 4 km mesafe var. Ardeşen’e taşınan okul çok uzak. Çocuklarımız Kendi ücretimizle göndermeye çalışıyoruz, Kendi aracımız olsa bile tekrar okuldan çocuklarımızı almamız lazım. Çalışan insanlarız. Çoğu zaman çocuklarımızı okuldan alamıyoruz. Başka araçlarla da göndermek istemiyoruz. Malum pandemi süreci. Dolayısıyla biz okulumuz geri istiyoruz. Biz okulumuza geldik ve öğretmenlerimizi gelmesini bekliyoruz.”

ÖĞRTEMENLERİMİZ VE OKULUMUZU ÖZLEDİK

Okul bahöesinde gerçekleşen eylem de okul öğrencileri ; “Sıralarımıza geri dönmek istiyoruz. Biz okulumuzu özledik. Bu okulda hatıralarımız var. Öğretmenlerimizi özledik. Lütfen okulumuzu açsınlar.”

Okuldaki eylem esnasında okula gelen ve burada öğrencilerin ve velilerin sıkıntılarını dinleyen CHP Ardeşen İlçe Başkanı Faruk Buçan;

CHP EYLEME DESTEK VERDİ

 “Pandemi sürecinden itibaren dolayı çocuklarımız normal eğitim öğretim hayatını sürdüremiyorlar. 6-7 aydır uzaktan eğitimlerle evlerinden derslerini görmeye çalışıyor. Şimdi ise haftanın belli günlerinde çocuklarımız okullara gidiyor. Köy okullarındaki çocuklarımız devletin imkânları çerçevesinde taşımalı eğitimle şehirdeki okullara naklediliyordu. Devletimizin Milli Eğitim Bakanlığı’mıza ayırdığı bütçenin bir önceki yıllara nazaran daha düşük olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla kooperatiflerle anlaşma sağlanamıyor.

ÇOCUKLARIMIZ EN DOĞAL HAKKI OKULLARINI İSTİYORLAR

Geçen yıl verilen ücretlerin çok altında bir rakamla minibüs kooperatifi ile masaya oturmaya çalıştılar. Kooperatif yetkilileri bu rakamın maliyetin altında olduğunu ve bir yıl boyunca bu yükün altına giremeyeceklerini söylediler, yapılan ihaleye de katılmadılar. Burada da mağdur olan çocuklarımız oldu. Eğitim ekmek, su ve sağlık gibi bir ihtiyaçtır. Çocuklarımız fırsat eşitliğinde diğer arkadaşlarıyla yarışamıyorlar. Burası taşımalı eğitim için uygun yer, bölge okuludur. Çocuklarımız en doğal hakları olan okullarını istiyorlar. Rize genelindeki bu sorun aşıldı; ama sorun olarak sadece Ardeşen bölgesi kaldı. Yetkililerimize sesleniyoruz. Çocuklarımızın önünü açıp sıralarına kavuşturun.”


Video Haber,Foto,: Mustafa ÖZYANIK 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV