AKP'Lİ ESKİ BAŞKANDA İKİZDEREDE TAŞ OCAĞINA KARŞI

banner100

26 Kasım 2020 Perşembe

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

AKP'Lİ ESKİ BAŞKANDA İKİZDEREDE TAŞ OCAĞINA KARŞI

Devlet Aklı İle Bu Karar Gözden Geçirilmeli

22 Kasım 2020 Pazar 00:31
Bu haber 2082 kez okundu
AKP'Lİ ESKİ BAŞKANDA İKİZDEREDE TAŞ OCAĞINA KARŞI
Devlet Aklı İle Bu Karar Gözden Geçirilmeli

Gençağa KARAFAZLI

RİZE-

AKP Hükümeti tarafından Koruma altına alınarak SİT ve Turizm alanı ilan edilen Rize'nin İkizdere Vadisinde yapılmak istenen Taş Ocağına tepkiler devam ediyor.

İkigün önce bir açıklama yaparak İkizdere vadisinde yapılması planlanan ve ruhsatlandırılan Taş ocağının vadiyi ve yaşamın can damarlarını yok edeceği gerekçesiyle karşı çıkan MHP li  İkizdere belediye başkanı Hakan Karagöz 'den sonra ,bu kez 3 Dönem AKP'den İkizdere Belediye Başkanlığı yapan AKP‘li Hasan Kösoğlu’da bir açıklama yaparak İkizdere vadisinde yapılacak olan Taş Ocağına karşı çıktı.

3 Dönem İkizdere Belediye Başkanlığı yapan AKP ‘li Hasan Kösoğlu’da yayınladığı yazılı açıklamasında Taş Ocağına hayır dedi.
İKİZDERE HALKI TELAŞ İÇİNDE 

İkizdere eski Belediye Başkanı AKP’li Hasan Kösoğlu’nun taş ocağına yönelik tepkisi şöyle:

"İkizdere’mizde yapılmak istenen taş ocağı, haklı olarak İkizdereli hemşerilerimizi telaşlandırmış ve heyecanlandırmıştır. Malum, Ovit Tünelinin yapılma gayesi Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizi Karadeniz'e ulaştıran en kısa yol olacağı düşüncesiydi. Bunun için İyidere’de bir lojistik üst kurulacak ve yine İyidere’de yapılacak bir limanla bu yükler gemilerle Karadeniz üzerinden değişik bölgelere taşınacaktı.
BU VADİ YANLIZ İKİZDERENİN DEĞİL ÜLKENİN ZENGİNLİĞİDİR
İyidere liman inşaatı için deniz dolgusu yapılacak ve bunun için de TAŞ 'a ihtiyaç olacak. Buraya en yakın vadi İkizdere’dir düşüncesiyle de taşın temini ilçemizden düşünülmektedir. Yıllardır söylediğimiz, gündemde çalıştığımız bir konu; İkizdere vadimizin korunması gerektiğini yönündeydi. Bu vadi yalnız İkizderelilerin değil ülkenin bir zenginliğidir.

PLANSIZ HES NASIL YANLIŞ İDİYSE, PLANSIZ TAŞ OCAĞI DA YANLIŞTIR

Daha önceleri de vadimizde kurulması düşünülen 25 adet civarındaki HES lerin yapımına İkizdere halkı olarak hep beraber karşı çıkmış ve İkizdere’nin üst havzasını kurtarmıştık. HES lere karşı değil, projelerin yanlışlığına karşı tavır almıştık. Çünkü bir vadi de bu kadar HES in yapılması o vadinin yok olması demekti. 
HES LER CAN SUYU BIRAKMADI DERLER İÇLER ACISI DURUMDA
Daha sonra Devlet aklı da bu yanlışlığı görerek kısmen pek çok projeden vazgeçmiştir. İkizdere’nin alt havzasında yapılan HES lerin dereye bırakmaları gereken "CAN" Suyunu bırakmadıkları için derelerin içler acısı durumunu her vicdanlı vatandaş görebilmektedir.

İKİZDERE HALKI FEDAKARLIK ETMİŞTİR BAŞKA BÖLGEYE BAKIN

Şimdi ise, vadi de daha önce her ne şekilde alınmışsa iki adet taş ocağı işletilmektedir. Üçüncü ve çok daha büyük hacimde bir taş ocağının açılması bölgeyi her yönüyle ciddi sıkıntıya sokacağı aşikârdır. Yatırımcı firma kârlılığını düşünerek bölgemizden taş almak isteyecektir ama bunun bölgemize, vadimize vereceği zararları, Devletin diğer ilgili kurumları görmeli ve hesap etmelidir. İkizdere üçüncü bir taş ocağını bence kaldıramaz.

Yapılacak liman için başka alternatifler aranmalı ve başkaları da ellerini taşın altına koymalıdır. İkizdere vadisi bugüne kadar üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmış, bu konularda gerekli fedakârlıkları yapmıştır.

TURİZM VE DOĞAL SİT ALANINI TAŞ OCAKLARIYLA YOK EDİLMESİNİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Bir taraftan Bakanlar Kurulu kararı ile "TURİZM BÖLGESİ "ilan edilen, korunması için de DOĞAL SİT alanı ilan edilen bu eşsiz güzellikteki vadimizin diğer taraftan Taş ocakları ile yok edilmeye çalışılmasını anlamak mümkün değil. ISKENCE DERESİ bölgesinde taş ocağının yapılması ilerde yönünü TURİZM e çevirmiş olan vadimiz için telafisi imkânsız zararlar açacağı aşikârdır. Devlet aklıyla düşünüp bu kararın tekrar gözden geçirilmesi hem ülkemizin yararına olacak hem de bölge insanımızı rahatlatacaktır ’dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV