2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI BİTMEDİ ANCAK ÇAYKUR BAKIN NE YAPTI!

banner100

29 Eylül 2020 Salı

Bakan böyle buyurdu “Bizim projelerimiz Ders olarak okutulacak projelerdir“

2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI BİTMEDİ ANCAK ÇAYKUR BAKIN NE YAPTI!

ÇAYKUR TEKNİK ELEMANLARIN İŞ HAKKINI ASKIYA ALDI

16 Eylül 2020 Çarşamba 14:26
Bu haber 3371 kez okundu
2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI BİTMEDİ ANCAK ÇAYKUR BAKIN NE YAPTI!

2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI BİTMEDİ ANCAK ÇAYKUR BAKIN NE YAPTI!

ÇAYKUR TEKNİK ELEMANLARIN İŞ HAKKINI ASKIYA ALDI

GENÇAĞA KARAFAZLI

ÇAYKUR’a da 3. Sürgün çay kampanyası bitmeden onlarca teknik eleman kapı önüne kondu.

İşten çıkarılan ÇAYKUR işçisi teknik elemanlar bu duruma tepki göstererek ÇAYKUR’da yetkili olan öz Gıda İş Sendikasını suçladılar.

3. sürgün çay kampanyasının daha başında kapı dışarı edildiklerini belirten ÇAYKUR işçisi Ercan Çakmakçı, Teknik personel ve folktifçi çalışanlar saçma bir gerekçeyle iş akitleri askıya alındığını yetkili sendika Öz Gıda İş buna ses çıkartmadığını öne sürdü.

İş akitleri askıya alınan çaykur işçileri;

“Diğer kamu kuruluşlarında 9 - 29 uygulaması yapılırken ÇAYKUR’da son sürgünün başında çalışanların işten çıkarılması yandaş sarı sendika (Öz Gıda İş sendikası) nın işverenle hem fikir olup aralarındaki hukuksuz bir şekilde imzaladıkları sözde sözleşmenin sonucudur.

Bu sonuç ÇAYKUR’un gözden çıkarıldığını 2008 yılında başlatılan sendikal operasyonun kurumu itibarsızlaştırıp yok etmeye hedefli bir operasyon olduğunun birçok kanıtından sadece bir tanesidir.

Yapılan bu uygulama ile her fabrikada olan 3 teknik eleman sayısı bire düşürülmüş oldu. Bu durumda fabrikalarda yaşanacak bir teknik arıza için dışarıdan hizmet alımı gerçekleşmesi söz konusu olacaktır.

Baskıyla işçilere sendika değiştirdiler

Çaykur işçisi tehdit ve baskılar sonucu 65 yıldan beri örgütlü olan Tek Gıda İş Sendikasından istifa ettirtilerek Öz Gıda İş Sendikasına zorla üye yaptırılarak Öz Gıda İş sendikası kuruma sokularak dikensiz gül bahçesi yaratılmıştır.

Bugün ÇAYKUR kendi işçisinin yapabileceği işleri fahiş fiyatlarla dışarıya yaptırmak, servisleri Rize’den uzak çorum ilinde olan firmalara yük asansörü yaptırmak ve bu asansörleri kontrolsüz teslim almak gibi nice işler yapılarak kurum zarara uğratılmaktadır.

ÇAYKUR kendi ürettiği kuru çayı özel sektöre maliyetin altında satarak, çay üreticisine kota ve kontenjan uygulayarak 210 bin çay üreticisini özel sektöre bilinçli bir şekilde mahkûm etmektedir.”

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV