Mavi,Erdağan'dan“özelin kulağını çek“ çağrısı

banner100

04 Aralık 2020 Cuma

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Mavi,Erdağan'dan“özelin kulağını çek“ çağrısı

Kul hakkı yemeye devam ediyorlar

30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:39
Bu haber 2415 kez okundu
Mavi,Erdağan'dan“özelin kulağını çek“ çağrısı
 Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Mavi, özel sektör çay firmalarının ÇAYKUR’un açıkladığı fiyatın altında alım yapmasına tepki gösterdi uygulamanın asıl sahibi olan , Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan "kul hakkı yiyor bunlar bunlar senden korkuyor bunların kulağını çek diyerek "yardım istedi

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, 2020 yaş çay sezonunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor şartlar altında başladığını ifade ederek, özel sektörün çay üreticisini mağdur ettiğini öne sürdü.Mavi, ÇAYKUR yaş çay taban kilo fiyatının 1 TL altında çay alan özel sektör firmalarını da eleştirerek çayda neler yaşandığını yakinen bilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan üreticilerin sorununa çözüm bulunmasını istemeside dikkat çekti.

Halk bize sitem etti açıklama yapmak zorunda kaldık
Mavi, yaptığı açıklamada, kamuoyu oluşturabilmek için çay üreticileri olarak bir araya geldiklerini kaydederek, “Çay üretiminde yaşanan sorunları aşamadığımız için bugün burada kamuoyu oluşturmak adına Muhtarlar Derneği Başkanının organizesinde muhtarlarla Çay Üreticileri Derneği olarak toplandık ve sesimizi duyurmaya çalışacağız. Bu sene hastalıktan dolayı çeşitli badireler atlattık, sıkıntıları atlattık. Belirli toplantılar oldu. Çay nasıl toplanacak, İstanbul’dakiler gelecek mi gelmeyecek mi, alımlar satımlar gibi çeşitli toplantılar yapıldı. Hepsi hizaya girdi. Birer birer bu sıkıntıları atlattık. Ama maalesef özel sektör bugün yaptığı alımlar 2 bin 400 liraya düştüğü için halkımızın da bize, siyasilere, ÇAYKUR’a bu konuda çok sitemi olduğu için açıklama yapmak zorunda kaldık.
Özel sektör söz verdi sözünü tutmadı
Bilindiği gibi çay sezonu başlamadan önce bir tavsiye kararı alındı. Özel sektör temsilcisi borsanın başkanı çıkıp bu sene taban fiyatın altında yaş çay almayacaklarını taahhüt ettiler. Bu toplantıda Rize’nin mülki erkanı da vardı. Ama gelin görün kü çay başladığında çay fiyatı 2 bin 400 liraya düştü. Biz şimdi özel sektöre sesleniyoruz. 15 günden beri çay mubayaası yapıyorsunuz. Yaklaşık 100 bin ton çay aldınız. Ve 100 bin ton çayı 50 kuruş eksiğine aldınız. Yani demek oluyor ki 50 trilyon lirayı üreticinin cebinden aldınız. Ticaret Borsasına üye olan 50 tane fabrikacı 200 bin üreticinin cebinden 50 trilyonu almıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasına biz hep destek olduk, kendileri de destek oldu. Fakir fukaraya gıda ve para yardımı dağıttık. Ama gelin görün kü bu verilen paraları özel sektör 15 günde geri aldı. Yaklaşık 50 trilyon para özel sektör geri aldı. Biz bunları defalarca uyarmamıza rağmen bunlar fırsatçılık yapmaya kalktılar. Şimdi bir kesim üreticiyi eleştiriyor. Diyor ki neden özel sektörün kapısına gidiyorsunuz. Üretici zaten mağdur. 3 aydan beri işi yok, gücü yok, dükkanı kapalı işinden ayrılmış parası yok. Diyor ki hiç olmazsa çayımı toplayayım satayım bir harçlık yapayım. Bunu ona çok mu görelim. Bunu da fırsata çevirdiler. Özel sektör maalesef üreticinin başına binmiştir.

Erdoğan bizi üzmüştü özel sevinmiş kul hakkı yemeye devam ediyorlar
Biz buradan sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Siz fiyatı açıkladığınız zaman biz üzüldük ama borsa sevindi, orada göbek attılar çok düşük oldu diye. Ama biz ona razı olduk onlar o fiyata razı olmadılar. Bugün 2 bin 400 liraya kadar fiyat düşürdüler. Bunlar da Allah korkusu kalmamış. Kul hakkı yiye yiye iflah da etmediler. Bunların bir tek korkusu sizdendir. Lütfen gelin bunların kulağını bir çekin. Bunlar kimseyi dinlemiyor. Bu özel sektör adeta milleti sömürüyorlar. 15 günde milleti 50 trilyon sömürdü bu sene belki de 1 milyara çıkacak bizim zararımız.

Cumhurbaşkanım bunlar senden korkuyorlar bunların kulaklarını çek

Biz buradan sayın cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bunlar sizden başka kimseden korkmuyorlar çekinmiyorlar. Allah aşkına bunların kulaklarını bir çekin. 15 günde 50 trilyonumuz aldılar belki de mayıs ayında 250 trilyonu bulacak. Sene boyu 750 trilyon. Yani çay pakete girmeden şu anda özel sektörün cebine 750 trilyon para girmiş. Bunun her sene devam etmemesi için çay kanununun çıkması lazım. Çay kanunu olursa biz bu sıkıntıları yaşamayız. Özel sektör çay kanununun çıkmasını istemiyor. Diyorlar ki çay kanunu çıkarsa biz ucuz fiyata çay satamayız, kaçak çay satamayız, boyalı çay satamayız diyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız çay kanunun çıkarsa bizler bir daha sorun yaşamayız, üreticiler sorun yaşamaz ve bundan sonra çok daha rahat edeceklerdir.” ded

Muhtar Kaya çaykuru savundu üreticiye nasihat etti

Rize Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Kaya ise açıklamasında fırsatçılık yaparak üreticilerden düşük fiyata çay alan özel sektör firmalarını eleştirerek, üreticilerdne acele etmemelerini ve ÇAYKUR’a satacakları günlük oranda çay toplamalarını istedi.Çay hasadında bulunmada acele etmemeleri için üreticilere çağrıda bulunan Kaya, “Üreticilerimize sesleniyorum. Fırsatçılık yapan özel sektöre fırsat vermeyin. Çayı biraz daha bekleyerek bugün kontenjan belki 15 kg ama biraz daha bekleyerek 20 kilo, 25 kilolara çıktığında çayımızı satalım. Çayımızı bitirip işimizi bitirelim mantığında olmayalım. ÇAYKUR’un 9 bin ton alım kapasitesini 13 bin tona çıkardık. Şu an ÇAYKUR kendi işleme kapasitesinin yaklaşık %30 üstünde çalışıyor. Tarihinden en fazla çayını aldığı halde hala Çaylar alım yerlerinde bekliyor. Bunu bilen özel sektör bunu kullanarak fiyatları 2 bin 400’e kadar düşürmüş durumda. ,

Özellikle şunu söylüyorum. Pandemi başlamadan önce özel sektörün kararı ÇAYKUR’un açıkladığı taban fiyattan çaylarını alacaktılar. Ama ÇAYKUR’un kuru çaya zam yapmamasından dolayı bu rakamı aşağıya çekmeye başladılar. Bende onlara şunu söylüyorum. Temmuz ayında ÇAYKUR kuru çaya zam yaptığında özel sektör müstahsile eksik aldığı farkı geri mi ödeyecek? Biz bunu merak ediyoruz. Müstahsillere sesleniyorum. Kesinlikle bunlara fırsat vermeyelim. Çayımızı yavaş yavaş toplayalım. Kontenjana uyarak toplayalım. Emin olun ki o zaman çok daha rahat çok daha yüksek fiyata satacağız çayımızı” diye konuştu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV