Kurtulmuş'tan Cenevre açıklaması

banner100

20 Ekim 2020 Salı

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Kurtulmuş'tan Cenevre açıklaması

25 Ocak 2016 Pazartesi 21:50
Bu haber 636 kez okundu
Kurtulmuş'tan Cenevre açıklaması
 ANKARA, (DHA) -BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, terörle mücadele eylem planına dair 5 ana konuyu açıklarken, planın somut halinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi. Kurtulmuş, "5 ana çerçevede önümüzdeki günlerde son somut şeklini vereceğimiz ve hızlı bir şekilde uygulamaya koyacağımız ekonomik ve sosyal boyutlarıyla terörle mücadelenin yapılmasını sağlayacak bir eylem planını kamuoyuyla somut olarak paylaşacağız" diye konuştu.

TERÖRLE MÜCADELE EYLEM PLANI

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açıklamalarda bulundu. Hükümetin terörle mücadele kapsamında çalışma yürüttüğü Eylem Planı'na hakim olan 5 ana konuyu açıklayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Birincisi bu 3 adımlı bir süreçtir. Terörün bitirilmesi, ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesi ve tüm bunlar yapılırken de Milli Birlik ve Kardeşlik anlayışı içinde hareket edilmesi. İkincisi bu süreç son derece yoğun kamu diplomasisinin yapılması gereken bir dönem. Maalesef terör örgütü hatta terör örgütüne müzahir bazı sivil unsurlar da son derece yanıltıcı kamu diplomasisi örneklerini ortaya koyuyorlar. En son akademisyenlerin bildirisinde olduğu gibi. Bizim hükümet olarak iç ve dış kamuoyunu son derece iyi şekilde bilgilendirecek gerçekten doğru ve zamanında açık bir bilgilendirme sürecini yürütmek mecburiyetindeyiz. Üçüncüsü eylem planında ortaya çıkacak idari bazı tedbirlerin mutlaka somut delillere dayandırılması şartını öngörüyoruz. Dördüncüsü bu süreçte esas amacımız sivil halkımızın uğramış olduğu maddi ve manevi zararların ortadan kaldırılması ve onların mağduriyetlerinin giderilmesidir. Beşincisi ise bütün bu süreçte Türkiye'de birileri duygusal kopuşun olmasını isteyebilirler. Bizim yapmamız gerekense kardeşliği ve bütünlüğü sağlayacak her türlü insani tedbirin uygulanmasıdır. Bu 5 ana çerçevede önümüzdeki günlerde son somut şeklini vereceğimiz ve hızlı bir şekilde uygulamaya koyacağımız ekonomik ve sosyal boyutlarıyla terörle mücadelenin yapılmasını sağlayacak bir eylem planını kamuoyuyla somut olarak paylaşacağız."

"HER TÜRLÜ SİYASİ, ASKERİ GELİŞMEYİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısında gündeminin öncelikli maddesinin terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla ilgili eylem planı olduğunu belirterek, 303 maddeden oluşan eylem planını detaylı bir şekilde Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaştıklarını vurguladı. Dış politikaya ilişkin Kurtulmuş, "Bayırbucak bölgesindeki Türkmenlere karşı Rusya Federasyonu'nun hava saldırıları. 19 Kasım'dan beri devam ediyor. Olayları yakinen takip ediyoruz. Oradaki Türkmen kardeşlerimizin hiçbir şekilde bu süreçlerde yalnız olmadıklarının bir kere daha bilinmesini belirtmek isterim. Her türlü siyasi, askeri gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Oradaki kardeşlerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ümit ederiz ki Suriye'de çok kısa bir süre içerisinde sağlanacak olan barışta oradaki Bayırbucak Türkmenleri de kendilerine has güçlü yerlerini alacaklardır. Hakkı, hukuku bu süreçte korunacaktır" ifadelerini kullandı.

"KİRLİ SAVAŞ BİRBİRİNE RAKİPMİŞ GİBİ GÖRÜNEN GRUPLARIN BİRBİRLERİNE DESTEK OLDUKLARINI DA ORTAYA KOYMUŞTUR"

Kurtulmuş "Biz Suriye ulusal muhalefetinin tamamıyla rejim karşıtı güçlerden oluşması tarafındayız. Bunu bütün uluslararası kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu kirli savaş, zaman zaman tarafların birbirine karıştığı, birbirine rakipmiş gibi görünen grupların birbirlerine ne kadar destek olduklarını da ortaya koymuştur" dedi.

"MİLLİ GÜVENLİK SİYASET BELGESİ'NİN İÇ TEHDİTLER BÖLÜMÜNDEN PKK'NIN ÇIKARILDIĞI HABERLERİ KÜLLİYEN YALANDIR"

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin iç tehditler bölümünden PKK'nın çıkarıldığına ilişkin haberleri değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Bu haberler külliyen yalandır, manipülasyondur. Eğer birileri bunu haber olarak yapmışlarsa kasıtlı olarak, yanıltıcı bir haber olarak yapmışlardır. PKK, Türkiye'de milli güvenliği tehdit eden bir iç güvenlik tehdidi olmaktan çıkarılmış değildir. Bu konuda kim ne yazıyorsa yalan yazıyor" açıklamasında bulundu.

"KEŞKE BÖYLE BİR BİLDİRİ, BÖYLE BİR SÜREÇ OLMASAYDI"

Bazı akademisyenlerin imza attığı bildiriye ilişkin Kurtulmuş, "Taraflıdır, herkes görüşünü ifade edebilir herkes bir tarafta yer alabilir. Ama taraflı olduğu kadar bu bildiri yanıltıcı bir bildiridir. Kimsenin toplumu yanıltmaya hakkı yoktur. Keşke böyle bir bildiri, böyle bir süreç olmasaydı. Türkiye zor bir dönemden geçiyor herkesin icraatlarında ölçülü olması gerekiyor" diye konuştu.

"PYD'NİN DAEŞ'İN BENZERİ BAŞKA ÖRGÜTLERİN, SURİYELİ ULUSAL KOALİSYONUN İÇİNDE YER ALMASINA KİMSE RAZI OLMAZ"

Cenevre görüşmelerine PYD'nin davet edilmesi tartışmalarına ilişkin Kurtulmuş, "Suriye'de çok taraf var. Birbirine karşıymış gibi ama işbirliği içinde olan taraflar var. Örneğin PYD ile rejim güçlerinin zaman zaman iş birliği içinde olduğu, rejim güçlerinin DAEŞ ile de iş birliği içinde olduğu herhalde gizli kapaklı bir unsur değildir. Bir tarafta rejim güçleri ve işbirlikçileri diğer tarafta rejime muhalif olan Suriye ulusal muhalefeti yer almalıdır. PYD'nin DAEŞ'in ve benzeri başka örgütlerin, Suriyeli ulusal koalisyonun, muhalefet koalisyonunun içinde yer almasına kimse razı olmaz. Suriye ulusal muhalefeti buna rıza göstermez. Muhalefet tarafında bunların oturmasını teklif etmek herhalde olmazı ortaya koymaktır. Zor bir süreç biz isteriz ki bir an önce Cenevre toplansın. Barış masası toplansın bir geçiş sürecinden sonra Suriye'de barış olsun. Ama bu barış mutlaka şerefli ve Suriyeli geniş halk kitlelerinin rıza gösterebileceği bir barış olsun" ifadelerini kullandı.

"BİR YILI AŞKIN BİR SÜREDİR KONUYLA İLGİLİ BİR TAKIM MÜZAKERELER YAPILIYOR"

Şırnak ve Hakkari'nin taşınmasına ilişkin Kurtulmuş, "Bir yılı aşkın bir süredir konuyla ilgili bir takım müzakereler yapılıyor. Konu olgunlaştığında yasal bir düzenleme konusudur. Sadede güvenlik gerekçesi ile değil Şırnak ve Hakkari'nin doğal ekonomik bir gelişimi sonucu. Şu anda yasal düzenleme çalışması yok. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

"SİLOPİ'DE BU PARANTEZ KAPANDIĞINA GÖRE TELAFİ RESTORASYON, REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARINI YAPACAĞIZ"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörle mücadeleye değinerek, "Terörle mücadele parantezinin Türkiye'de etkin bir sonuç alınarak kapatılmasını ümit ediyoruz. Örnekleri ortaya çıkıyor. Örneğin terörle mücadele konusunda Silopi'de bir sonuç alınmıştır. Gündüz saatlerinde halkımız rahat hayatına devam ediyor. Bazı aramaların yapılması için sokağa çıkma yasağı gece devam ediyor. Ama sonuçta hızla Silopi'de bu parantez kapandığına göre telafi, restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarını yapacağız. Bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler: TürkiyeKurtulmuş

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV