MEDYA Haberleri Tümü

YAŞAYAN VE YAŞAYACAK CUMHURİYET

 YAŞAYAN VE YAŞAYACAK CUMHURİYET

Cumhuriyetimiz, emperyal devletlere karşı verilen ulusal bağımsızlık savaşı sonrası 29 Ekim 1923 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.Bu yıl Kuruluşunun 97. Yıl dönümünü kutluyoruz.

Cumhuriyet tanımı ve kapsamı içinde, bağımsızlık, özgürlük, demokrasi, hukuk, ulusal bütünlük, devletçilik, eşitlik, alın teri gibi kavramları eksiksiz biçimde barındıran bir olgudur. Ve bu olguyu biz ecdadımızın temiz kanlarıyla kazandık. Dünya ölçeğinde mazlum ülkelere de örnek olduk. Türkiye Cumhuriyeti akıl ve bilim ışığında Atatürk’ün önderliğinde inşa edildi.

Bu gün gelinen noktada; Yer altı ve yer üstü madenlerimiz, çevreyi yok ederek yağmalansa da, Limanlarımız ve tersanelerimizi yabancılar işletse de, Cumhuriyet döneminde bin bir emek ve alın teri ile kurulan fabrikalar yok pahasına yabancılara satılmış olsa da, kültürümüz yozlaştırılmış olsa da bir gün mutlaka kuruluş anlayışına dönülecektir.

Dolar, EURO ve diğer para birimlerine göre değer kaybetmiş olunsa da; bu ülkenin bütün değerleri yeniden ulusun olacaktır.

Bu gün dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler, bir yönüyle birinci dünya savaşını anımsatıyor. Bu konunun daha detaylı açıklanması gerekmektedir.

Akdenizde yaşanan sıcak gelişmeler bağlamında, Yunanistan ve Fransa’nın tutumunu Almanya da dahil Avrupa Birliği ülkeleri de desteklemektedir. Buna karşın, ne yazık ki İslam ülkeleri de bize karşı bir tutum içindeler. Elbette bunun nedenleri var ve detaylandırılmalı.

Türkiye’ye karşı bu gelişmelere yönelik olarak, özellikle de Fransa’nın tutumuna karşın Cumhurbaşkanının Fransız mallarına karşı boykot çağrısını irdelemek ve analiz ederek uygulanabilirliğine bakmak gerekmektedir.

Fransa’nın Türkiye’de bulunan yatırımları ve edindiği fabrika ve işletmelerini belirteyim. Fransa’nın Türkiye’de 1999 yılı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun(DEİK) verilerine göre 281 firması var.

Ocak – Kasım ayları arasında 3 trilyon 468 milyar dolarlık yatırım yapmış.

İki ülke arasında ticaret hacmi 1999 yılında 4,7 milyar dolar olmuş.

Fransa, Türkiye’nin toplam ihracat ve ithalatında 5. Sırada.

Ayrıca Fransa, Türk firmalarının Avrupa Birliği içinde yatırım yaptığı 6. Sırada.

Yine, 1999 yılı DEİK verilerine göre, Fransa’ya ihracatımız Bir( 1 ) milyar 569 milyon dolar, ithalatımız üç (3 ) milyar 127 milyon dolar olmuş.

Fransa ile ekonomik ilişkilerimizi biraz daha detaylandıralım. Fransa; Gıda, içecek, boya, tekstil, Endüstriyel atık, ambalaj, yakıt, çimento, yapı kimyasalları, otomobil sektöründe ve tarım ürünleri gibi 28 sektörde firmaları var.

2005 yılı verilerine göre Fransa’nın Türkiye’de bulunan şirketlerinin piyasa değerleri:

Total: piyasa değeri 7,27 milyon Euro, Peugeot: 14,52 milyar Euro, Renault: 6,94 milyar Euro, Michelin : 16,50 milyar Euro

Correfour : 11,24 milyar Euro, L’ereal : 160,18 milyar Euro, Axa ( Ziraat Bankası A.Ş ile % 7,31 hisse ortağı ) : 34,66 milyon Euro dur

Fransa’nın 206 yılında Türkiye’de 524 şirketi bulunmaktadır.

Giyimde 17 marka, gıdada 28 marka, kozmetikte 35 marka piyasamızda satılmaktadır.

Fransa’nın dış ticaretinde Türkiye’nin payı %1,3 iken, Türkiye’nin ithalat ve ihracattaki Fransa’nın payı % 5-6 dır.

2019 yılında Fransa ile Türkiye’nin dış ticaret hacmi 14,7 milyar dolar olmuştur. TUİK verilerine göre 2019 yılında 6,8 milyar dolar ithalat yapılırken, 7,9 milyar dolar ihracat yapılmıştır. Görüleceği üzere yıllar sonra 1,1 milyar dolar fazlalık vardır.

202o yılı ilk 8 ayında Fransa’dan 3,9 milyar dolar ithalat yapılırken, 4,2 milyar dolar ihracatımız olmuştur.

Fransa, Türkiye’nin ithalatında 6. Sırasında, ihracatında 7. Sırasında yer almaktadır.

Pandemi’nin yaşamsal önemde olduğu günümüzde, bütün aşıları Fransa’dan aldığımızı anımsatarak 2019 yılında 391 milyon dolarlık ilaç ithal ettiğimizi de dikkate alınmalıdır.

Ayrıca Türk Hava Yollarının ( THY ) internet sitesinde ki verilerine göre 175 adet Fransız sermayeli Airbus üretimi uçak bulunmaktadır.

Sektörlere göre;

Çimento sanayinde 3. Büyük gruba sahip. Lafarge grubu; Baştaş, Yozgat, Konya, Çorum, Sivas, Yıbıtaş çimento ve kırma fabrikaları. Çok uluslu Vıcat grubunda Fransızlar vardır.

Gıda; Erikli ve Sırma su, Eker süt,Danone, Tikveşli süt ürünleri,

Şirketler :Carrefour satış mağazası, Promodes,Parçcifilim,Compagnie Fin, Par Satel Mobil, Total Gaz, Thomson ve Lafarge v.v

Correfour . Türkiye genelinde 470 şubesi ve 7,500 çalışanı mevcüt.

Yakıt: Total,

Motorlu araçlar: Renault,Peugeot, Michelin

Otomotiv sektörü 1969 yılından beri OYAK ile ortak faaliyette, Renault markalı araç üretim fabrikası en yüksek kapasiteli dünyaya satış yapmakta.

İletişim: Telekom

Bankacılık: Ziraat Bankasının Başak emeklilikteki % 41 lik hissesi Fransa’nın en büyük ikinci sigorta şirketi olan Groupama’ya satıldı.

Türkiye Ekonomi Bankası( TEB ) % 84,25 oranında hissedarı TEB Mali Yatırımlar A.Ş. 10 şubat 2005 yılında Fransız BNP Parıbas ile ortaklık anlaşması yaptı.

Özet olarak belirttiğim ve diğer firmaları ile Fransa, Türkiye’de en büyük 500 firmanın % 20 sinin sahibi veya ortağıdır.

Yukarıdaki verilen ekonomik tabloya göre Fransız mallarına boykot edilebilinir mi? Bu tabloyu Sayın Cumhurbaşkanı biliyor ise boykot çağrısı ne anlam ifade eder? Veya bir anlamı var mı?

Atatürk boşuna ‘’ siyası bağımsız olabilmek için ekonomik olarak da bağımsız olunmalıdır’’dememiştir.

Bizler Özelleştirmelere esas olarak bu nedenlerden dolayı karşı çıkmaktayız.

İlkokullarda; Türk’üm, doğruyum, çalışkanım cümlesiyle başlayan Andımız kaldırılmış, defterlerimizin arka kapaklarında Atatürk’ün ‘’ Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’’ Cümlesiyle başlayan hitabesi artık yazılmıyor olsa da ve cumhuriyete dair bayramlarımızın kutlanması kısmen de olsa her yıl farklı bahanelerle kısıtlanıyor olsa da Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti ve savunucuları.

Kimya Mühendisi HASAN KÜÇÜK

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz