Prof. Şenol: Salgın kontrolden çıktı, kısıtlama için çok geç

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Prof. Şenol: Salgın kontrolden çıktı, kısıtlama için çok geç

dünyada yüzde bir olan ağır hasta oranının Türkiye’de bir ayda yüzde 74 arttığını söyledi

04 Eylül 2020 Cuma 11:12
Bu haber 4723 kez okundu
Prof. Şenol: Salgın kontrolden çıktı, kısıtlama için çok geç
 

Prof. Esin Davutoğlu Şenol, dünyada yüzde bir olan ağır hasta oranının Türkiye’de bir ayda yüzde 74 arttığını söyledi. Şenol, "Kısıtlama için çok geç" diye konuştu.

Ekonomik kaygılarla hükümet tarafından başlatılan normalleşme adımları sonrası Covid-19 kaynaklı vaka ve ağır hasta sayıları artış göstermeye devame diyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, koronavirüs salgınının büyük bir hız kazandığını belirterek “Salgın tümüyle kontrolden çıkmış durumda. Çok sayıda belirtisiz ve belirtili enfekte kişi var. Bunların da yansımalarını göreceğiz. 2-4 hafta rakamlarda artış olacak” dedi. Okulların açılmasının bu işi çok daha kötü noktalara sürükleyebileceğini kaydeden Şenol “Kontrolden tümüyle çıkabilir” uyarısı yaptı.

VİRÜS YÜKÜ FAZLA

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye konuşan Prof. Şenol, 1 ay içinde ağır vaka rakamlarının yüzde 74 kadar arttığını anlatarak “Normalde ağır olgular dünyada baktığınız zaman yüzde 1’dir, bizde çok daha yüksek bir rakam çıkıyor. Bu da bize şunu gösteriyor toplumda virüs yükü çok yüksek. Bu da kişilerin çok fazla enfekte kişilerle karşılaştığını gösterir. Baktığınız zaman bireysel koruma kurallarına çok uyan insanlar bile enfekte olmaya başladılar, maskesini takıyor, evinden hiç çıkmıyor ama bir kere devlet dairesine gitmiş, bir kere bankaya gitmiş, bir kere yakınını acile götürmüş sonra kendisi enfekte olmuş ve bütün evde yaşayanları enfekte etmiş. Bu ciddi virüs ve enfeksiyon yükü anlamına geliyor” dedi.

‘AÇTIĞIMIZ SERVİSLER ANINDA DOLUYOR’

Şenol, sağlık sisteminin artık tıkanma noktasında olduğunu kaydederek özetle şunları söyledi: “Acile giren bir hasta Covid ile enfekte olup çıkıyor. Ameliyatı gelen bir hasta Covid kapıp çıkıyor. Bu, şu demek: Hastaneler bu karma sistem yüzünden sıkıntıdalar. Onun için bir an önce hastanelerin normal temiz hastane ve Covid hastanesi olmak üzere ikiye ayrılması lazım.

KONTEYNER KURDUK

Ayrıca biz servislerde açtığımız Covid servisine her gün bir yenisini ekliyoruz. Gazi’de bahçede konteynırlara poliklinikler ve örnek alma sistemi kurduk. Boşaltmak için sistemi, yani sistemin yükünü hafifletmek için. Daha önce yatırdığımız hastaların büyük bir bölümünü aslında evlerine gönderiyoruz, buna rağmen açtığımız her servis anında doluyor. Bunlar çok ağır hastalar, bir kısım yoğun bakım gereksinimi gösterdiği halde yoğun bakıma yerleştirmede gecikiyoruz bu hastaları. Geceleri aciller, gündüzleri poliklinikler ağzına kadar dolu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV