Bilim insanları, en koruyucu ve etkili maskeyi tespit etti

banner100

25 Ekim 2020 Pazar

Ordu Üniversitesi Rektörü AKDOĞAN'dan ilginç FETÖ savunması

Bilim insanları, en koruyucu ve etkili maskeyi tespit etti

Sel ve heyelana uğrayan yurttaşlar Devletin yeterince tedbir almamasına karşı ilginç bir yöntemle seslerini duyurdular

27 Ağustos 2020 Perşembe 14:38
Bu haber 3156 kez okundu
Bilim insanları, en koruyucu ve etkili maskeyi tespit etti
 Japon bilim insanları Coronavirus salgınının yayılmasını ve bulaşmasını engellemek için kullanılan maskeleri karşılaştırdı. Fugaku isimli süper bilgisayarın yaptığı analize göre pamuk kullanılarak örülen maskelerin kullanılmasının bir faydası olmadığı ortaya çıktı. Yapılan incelemeler sonucunda kullan-at tarzında üretilen tıbbi maskelerin en koruyucu ve etkili maske olduğu tespit edildi.

Japon bilim insanları saniyede 415 kuadrilyon hesaplama yapabilen Fugaku isimli süper bilgisayarı kullanarak 3 farklı maske türü üzerinde farklı senaryolar denedi.

DAHA AZ DAMLACIĞI DIŞARI SALIYOR

Nikkei Asian Review’da yer alan haberde Fugaku’nun yaptığı incelemeler sonucunda kullan-at tarzında üretilen tıbbi maskelerin en koruyucu ve etkili maske olduğu tespit edildi. İncelemede pamuk ve polyesterden yapılma maskelerden daha güvenli olduğu tespit edilen cerrahi tipi maskelerin kişi öksürdüğü zaman daha az damlacığı dışarı attığı belirlendi.

Bu tür maskelerin poliproplen isimli maddeden üretildiği ve bu sayede ucuza çok sayıda hazırlanabildiği aktarıldı.

'CERRAHİ TİPİ MASKEDE SALINMA ORANI YÜZDE 10'

Japon hükümetine bağlı çalışan Riken Enstitüsü’nde yapılan araştırmada cerrahi tipi maskelerin, öksürüklerin neredeyse hepsini tutmayı başardığı fakat pamuk ve polyester maskelerde bu oranın yüzde 80 olduğu belirtildi.

Kobe şehrinde yapılan incelemelerde ve bilgisayar modellemelerinde cerrahi maskelerde, maske ile yüzün arasında kalan köşelerdeki açıklıklardan damlacıkların kaçabildiği belirtildi. Yapılan açıklamada cerrahi maskelerde hava damlacıklarının salınma oranı yüzde 10 olarak belirlenirken polyester ve pamuklu maskelerde bu oranın yüzde 40 olduğu kayıtlara geçti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV