RİZE’NİN 7-HAZIRAN’DAKİ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ….

rize haber
rize haber

rize haber
rize haber

27 Haziran 2019 Perşembe

RİZE’NİN 7-HAZIRAN’DAKİ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ….

07 Eylül 2015, 12:44
Bu makale 8124 kez okundu
RİZE’NİN  7-HAZIRAN’DAKİ  TÜRKİYE  BİRİNCİLİĞİ….
Hüseyin Çakır

 RİZE’NİN 7-HAZIRAN’DAKİ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ….

7-Hazıran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinden ne tek başına, ne de bir koalisyon hükümeti çıkmadı. Seçimlerden önce beklentiler Ak Parti biraz oy kaybetse de yine de tek başına iktidar olacağı idi. Ancak olmadı. Beklentilerde bu derece bir sapma Ak Parti teşkilatlarında adeta soğuk düş etkisi yaptı. Başta Ak parti olmak üzere ve diğer partiler oylarını artırdıkları veya düşürdükleri il, ilçe, bölge ve genel sonuçlar üzerine gerekli değerlendirmelerde bulunarak 1 Kasım’da yapılacak yeniden seçime hazırlık çalışmalarını başlattılar. 7 Haziranda ki genel seçim sonuçlarına Biz de kendi Bölgemizden, kendi ilimizden, Rize’den ele alalım, Rize’den bakalım dedik.
******
Ne oldu, nasıl oldu da Ak Parti oy oranı ile Rize de Türkiye birinciliğini, elde etti?
Her şeyden önce bu birinciliğin en önemli faktörü Rize’nin Dünya markası Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ancak yerel siyaset zemininde söylem ve tavır alışlarla birlikte Rize siyasetinin dinamiklerinin iyi okunamaması durumunda bu seviyede bir başarının yakalanabilmesi hiç de kolay değildir.
Bu sorunun cevabını verirken Rize’nin Dünya markası Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra Rize Milletvekili Sn. Hasan Karal ile devam edersek sorunun cevabı eksik kalmamış olacaktır.
*****
Sn Karal, Recep Tayyip Erdoğan markasından faydalanırken, tüketen değil, o markayı Rize’de daha yukarılara taşımak için doğru noktaları işaret eden ve gündeme hakim ya da dersine sürekli çalışan bir siyasetçi olmuştur.
3 Kasım 2002’den bu yana yapılan Milletvekili Genel seçimlerinden 7-Hazıran 20105 seçimlerine kadar Rize’de seçilmiş Ak Partili hiçbir Milletvekili sonraki herhangi bir seçimde ikinci kez aday gösterilmiş değildi. Bu durumu değiştiren Sn. Karal oldu. sn. Karal bu durumu nasıl değiştirdi dersiniz?
Sn. Karal “Önümüzde nasıl olsa dört sene var. Üç buçuk sene öyle , böyle geçer, son beş –altı ay kala yeniden aday olur, yeniden seçilme şansı bulabilirim” demedi, 12 Haziran 2011 seçimlerinin hemen sonrasında her gün
bir sonraki gün seçim olacakmış gibi sürekli saha ’da çalıştı ve insanlarla temas halinde oldu,
İlçelerden beldelere, kırsaldan merkeze, neredeyse görüşmediği muhtar, esnaf, Sivil toplum kuruluşu, teşkilat mensubu, oda, birlik, sendika, dernek ve vakıf kalmadı. Sağcısından, solcusuna herkesin her an ulaşabildiği sürecin en önemli kazanımları olarak ortaya çıktı.
*****
Herkesin derdini dökebildiği, yanına gidebildiği, telefonla arayabildiği, sorunlarını birebir anlatabildiği adeta herkesin birileri oldu.
Şehri sürekli dinledi, teşkilatı dinledi, yola beraber çıktıklarını dinledi, yolda bulduklarını dinledi, kenarda-köşede kalmış sessizleri dinledi.
Açıkçası elini vatandaşın omuzundan hiç çekmedi.
****
Sn. Karal iletişimde teşkilat mensuplarının klasik aracılık pozisyonlarını ortadan kaldırdı. Sn. Karal’a söyleyeceğini herkes direkt söylemeye başladı.
Rize’yi sürekli çalışarak ve sorunlarını an be an takip etti. Dört yıl boyunca kendisini arayanlar onu Ankara da, ya da başka bir şehirde değil, Rize’nin ya bir ilçesinde, ya bir beldesinde, ya bir köyünde, ya bir mahallesinde, ya bir sokağında, ya da bir caddesinde sorunları yerinde görmek ve çözmek için çalışırken buldular.
Rize’deki kurumların her birinin insan kaynaklarından ve fiziki yapılarına kadar eksiği, gediği nedir ne değildir gibi derinlemesine her şeylerini çok yakından takip etti.
*****
Ak Parti Rize Teşkilatının kurucu ve dokuz yıla yakın il başkanı olarak görev yaptığı teşkilatını her zaman önemsedi. Milletvekilliği süresince alanda kalarak teşkilat mensuplarının heyecanını sürekli canlı ve diri tuttu.
13 Haziran 2011 ‘den bu yana Rize de oluşan bu siyasi iklimle 7 Haziran 2015 seçimleri adaylık sürecine gelindiğinde, Rize’de siyaset içi veya siyaset dışı, Ak
partili veya farklı partili olsun tüm toplum kesimlerinde yapılan konuşma, tartışma ve yorumlarda Ak Partinin birinci sıradan adayının tartışmasız Sn. Karal’ın olacağı ifade ediliyordu. Neredeyse Ak Parti birinci sıra adayı tartışma, yorum ve tahmin dışı kalmıştı. Tartışma, yorum ve tahminler iki ve üçüncü sıradaki adaylarla ilgili yapılmaya başlandı.
*****
Rize’nin ekonomik, sosyal ve kültürel yolculuğunun kesintiye uğramaması için bu süreçte sivil toplum örgütlerinin her birinden tek tek Sn.Karal’in Adaylığına çok yüksek sesle destek açıklamaları gelmeye başladı. Rize siyasetinde neredeyse bir ilk yaşanıyordu, Bir şehir adeta Sn. Karal ismine kilitlenmiş durumdaydı. Neticede şehirde oluşan ortak akıl karşılık bulmuş ve Sn. Karal Ak Partinin bugüne kadar Rize’de uygulaya geldiği kuralın dışında ikinci kez aday gösterilen ilk isim oldu.
Evet, Rize’de Sn. Karal ile yeniden devam dendi. Bu devam; çok çalışmanın, Elini vatandaşın omuzundan çekmemenin, Rize’nin her karış toprağındaki ayak izinin karşılığı idi.
Duygu ve düşünceler örtüşmüştü,
Yorumlar, tahminler gerçekleşmiş,
Beklentiler karşılanmış,
Rize’nin istediği olmuştu,
Rize’nin istediği olunca Ak partiye karşılığını %67 oy oranıyla Türkiye birincisi olarak veriyordu.
Önümüzde 1 Kasım seçimleri var, tekrar seçim olduğuna göre tekrardan her şeyin Rize’miz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV