20 Kasım 2018 Salı

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

Ziraat odası başkanı “Çay Terörü var OHAL ilan edilsin”

09 Temmuz 2018 Pazartesi 10:24
Bu haber 414 kez okundu
Ziraat odası başkanı “Çay Terörü var OHAL ilan edilsin”

Türkiye de olağan üstü hal ne zaman kaldırılacak tartışması devan ederken Rize’nin Ardeşen ilçesi Ziraat odası başkanı OHAL istedi.

Gençağa Karafazlı-Rize-Evrensel

Başta Rize olmak üzere Artvin, Trabzon ve Giresun illerinde yaşayan ve geçimini çaydan sağlayan 207 bin çay üreticisinin son yıllarda yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Hem yaş çayda hem de kuru çayda oynanan oyunlar yüzünden adeta bir terör estiriliyor diyerek çayda olağan üstü hal ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Son zamanlar da çayda yaşanan sorunların 207 bin çay üreticisini mağdur ettiğini yapılan açıklamaların ise ayyuka çıktığını kaydeden Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Çay üreticilerinin Gürcü İşçi çalıştırmasından, devletin yaş çay alım politikasına tepki gösterdi.

Bu gidişle çay yok olacak

Turan Kabaoğlu, "Ben Çay Müstahsiliyim. Çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Çay sektöründen emekli oldum. Şimdide Ardeşen Ziraat Odası Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Çayda yaşadığımız ve geldiğimiz süreç ile ilgili yapacağım açıklamaların acı bir reçete olacağını zannediyorum. Böyle giderse önümüzdeki birkaç yıl sonra Rize'de çay üretimi, Gürcistan da ki çay üretimi durumuna düşeceğiz. Bu anlayışla çay yok olacak" dedi.

Çayı Gürcü işçilere toplatıyoruz

Her geçen yıl çay arazilerinin hızlı bir şekilde bölündüğünü anımsatan Kabaoğlu, "Araziler bölündü, Küçüldü. Resmiyette çay arazilerinin 5 dönümün altına bölünmemesi gerekiyorken bölmeye devam ediyoruz. Yani işletmelerimizi parçalıyoruz. Çayı biz toplamıyoruz, Gürcü işçilere toplatıyoruz.

 Eskiden çay ruhsatı alırken bir sözleşme imzalatmışlardı. Artık ona da uymuyoruz. Yani kısacası çiftçiliği biz bıraktık, Gürcü işçilere devrettik. Başka söze gerek var mı? Üretici ortalama işletme büyüklüğü 3 dönüme düştü. 5 bin üyem var. 1 dönüm arazi işletiyor, onu da kendisi toplamıyor. Arabanın anahtarını Gürcü’ye veriyor, git topla sat diyor. Fabrikalar dahi dalı budağı almaya başladı artık.

Çay Orman bakanlığında mı?

Tarım Bakanlığı bakmıyor. Acaba çay üretimini Orman Bakanlığına mı bıraktı? Korkarım ki; Orman Bakanlığı nakliye izni vermez ise çayı fabrikalara götüremeyeceğiz. Biz bir dönümlük çiftçiyiz, hepimiz bir bileniz, her şeyi kendiliğinden olsun istiyoruz.

Devlet desteği şart

Bu konuda devletin desteğinin şart olduğunu söyleyen Kabaoğlu, "Bizi büyütün, eğitin ve bize destek verin. Ülkemizin ihtiyacı olan 300 bin ton kuru çayı üretelim ki Euro ve Dolar'a muhtaç kalmayalım. Şimdi soruyorum 2017 yılında özel sektör iyi fiyata çay aldı da, 2018 de ne oldu? Korkuyorum 3. ve 4. sürgünde özel sektör çay almayabilir." dedi.

Çayda OHAL ilan edilsin

Açıklamasının devamında çeşitli önerilerde bulunan Kabaoğlu, Rize'de çay terörü olduğunu, hem yaş çay da, hem de kuru çay da 'Olağan Üstü Hal' ilen edilmesi gerektiğini ifade ederek "Bence; Çiftçi büyütülmeli, . Çay işletmeleri kaliteli çay üretmeli, randımanlarını gözden geçirmelidir. Ülkemizde ithal çay tüketimi artıyor, bu yıl 20 bin ton ithal çay geldiği kulağıma geldi, çay tiryakiliği damak tadına bağlıdır, halkımız ithal çaya alışırsa bir daha yerli çay içmez diye korkuyorum. Rize'de terör var, hem yaş çayda hem kuru çayda olağan üstü hal ilan edilmelidir.

Sektörle tarım bakanlığı ve de çiftçi örgütleri bir araya gelmeli, çiviyi yeniden çakmalı. Yine de söylüyorum böyle giderse iflasa gidiyoruz. Namussuzların yolu açılıyor. Birileri dur demeli." dedi.

468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV