Yaşam alanlarımıza bu kez direk dikiyorlar!!!
06 Nisan 2020 Pazartesi

koronavirüsü 48 saatte yok ediyor“

Yaşam alanlarımıza bu kez direk dikiyorlar!!!

18 Aralık 2019 Çarşamba 17:06
Bu haber 6245 kez okundu
Yaşam alanlarımıza bu kez direk dikiyorlar!!!

Ne Yargı Ne Vatandaş Varsa Yoksa HES

 

Rize ve Bölgedeki Derelerin Kuruması ile Son Zamanlarda Yaşanan Susuzluğun Nedeni Olarak Gösterilen HES Projelerinde, Vatandaşlar Umursanmadığı Gibi Yargı Kararları da Yok Sayılıyor…

 

(Gençağa Karafazlı)-

 

 Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde yaklaşık 20 yıldır, HES’lere karşı sürdürülen yaşam mücadelesinde ortaya çıkan hukuksuzluk ve yasadışılıklara son zamanlarda yenileri eklenmeye başlandı.

            Çevre ve yaşam savunucularının, bölgede başta HES’ler olmak üzere taşocakları, dere ıslahı, yayla yolları ile maden arama-çıkarma çalışmalarına karşı mücadele veren Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) öncülüğünde başlattığı yargı sürecinde bugüne kadar 128 ayrı davada ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararı alındı. Ancak HES ve uzantılarındaki inşaat çalışmaları durmak bilmedi.

            Yargı İptal Edip Durduruyor Ama…

            DEKAP Sözcüsü Ömer Şan’ın açıkladığı verilere göre, bölgede ve yurt genelinde HES’lere karşı, çeşitli içeriklerde 160’ın üzerinde dava açılırken; bu davalardan 20’ye yakınında mahkemeler çeşitli nedenlerle ‘ret’ kararı verdi. Yeni açılan davalarla birlikte yaklaşık 50 davada ise yargı süreci devam ediyor.

            Fındıklı Örnek Oldu

            HES davalarının yoğunlaştığı Rize Fındıklı’da geliştirildiği ifade edilen 16 ayrı HES projesi için yaklaşık 15 yıllık süreçte HES’lere hiçbir şekilde çalışma yaptırılmazken; Fındıklı’daki mücadele ülke genelindeki diğer vadilere de örnek oldu.

            Rize Çayeli’nin Senoz Vadisi’ndeki HES’lere karşı 14 ayrı dava açılarak tamamında ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararları alınırken; HES ve taşocağı çalışmaları nedeniyle bölge, Doğal SİT Alanı özelliğini yitirdi.

 

            Güneysu’da yapılan ve üretime geçen 3 ayrı HES’in dışında Gürgen Vadisi üzerinde yapımı planlanan 8 ayrı HES projesi için yurttaşlar tarafından açılan davalarda Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararları verildi. Kararlara karşın bazı HES projelerinde yasal olmayan şekilde çalışmaların sürdürüldüğü tespit edildi ve yurttaşlar bu çalışmalarla ilgili de suç duyurusunda bulundu.

            Rafting Hayal Oldu

            Rize’nin, 76 km ile en uzun vadisine sahip İkizdere Vadisi ise HES’lerin en çok yoğunlaştığı yer olurken, yapılan projeler nedeniyle doğal rafting parkuru olan ve Rafting Milli Takımının bir zamanlar kampa girdiği İkizdere Deresi ise bu özelliğini tamamen kaybetti. Toplam 26 ayrı HES projesi geliştirilen Vadi için, Ekim 2010’da alınan Doğal SİT Kararının akıbeti ise hala belli değil.

            İnek Sattı Kredi Çekti

            HES mücadelesi ile gündeme gelen diğer bir vadi ise Salarha Vadisinde 3 ayrı HES projesi geliştirildi ancak Vadi’nin bir kısmının suyu tünellere alınarak, Güneysu Vadisindeki bir başka HES projesine aktarıldı.   Kamuoyunda ‘Yurttaş Kazım’ olarak bilinen 83 yaşındaki Kazım Delal ise, vadinin üst kısmında yer alan Küçükçayır (Andon) Köyü’ndeki HES ve taşocağı çalışmalarına karşı verdiği mücadele adeta HES mücadelesinin simgesi haline geldi.

 

            Ahırındaki ineğini satıp, banka kredisi çekerek davalar açan ve açtığı davalarla, ‘ÇED Gerekli Değildir’ ve ‘ÇED Olumlu Raporları’ ile ‘Su Kullanım Anlaşmalarını’ iptal ettiren Yurttaş Kazım’ın iptal ettirdiği HES ve taşocaklarında da çalışmaların yasadışı ve hukuksuz bir şekilde sürdürüldüğü ortaya çıktı.

            İçme Suyuna HES

            Rize ile birlikte 9 ilçe ve belde ile 26 köy olmak üzere yaklaşık 250 bin kişinin içme suyu ihtiyacının sağlandığı, Rize Belediyesine ait Andon İçme Suyu Tesislerinin de yer aldığı bölgedeki HES ve taşocağı çalışmalarının içme suyuna zarar verdiği de kanıtlandı. Buna karşın Rize Belediyesi ise, söz konusu tesislerin içerisinde ve eklentilerinde de HES projesi geliştirdi.

Bölgedeki HES’ler için alınan yargı kararlarına karşın HES çalışmalarının devam ettiği belirlendi.

            Yol Ortasına Direk

            Salarha Vadisinin tam orta yerinde bulunan Salarha Beldesi içinden geçen Rize-Küçükçayır Karayolu üzerinde yer alan yaya kaldırımlarının tam ortasına elektrik direkleri dikildiğini gören yurttaşlar, Salarha Belediyesine şikâyette bulunarak, bilgi almak istedi. Belediye yetkilileri, çalışmaların kendi bilgileri dışında olduğunu ifade ederken; çalışmaları durdurdu ve ilgili firma yetkililerini uyardı.

            Belediyenin, yaya kaldırımlarına betonlama yapılarak elektrik direği dikimini durdurmasının ardından devreye AKP Rize İl yönetiminden isimler girerek, çalışmalara izin verilmesi istendi.

            Bu gelişmenin ardından vatandaşlar, yapılan direk dikme çalışmalarının, Yurttaş Kazım’ın ‘durdurarak, ÇED Raporu ve SKA’sını iptal ettirdiği ve yargı süreci devam eden Ambarlık HES’te üretilmesi planlanan elektriğin, Rize Engindere’deki ‘şalt sahasına’ ulaştıracak ‘enerji nakil hattı’ için yapıldığını öğrendi.

            Başka Bir HES Firması Yapıyor

            Edinilen bilgiye göre, yargı süreci devam eden Ambarlık HES’in enerji nakil hattını, Karayolunun hemen kenarındaki yaya kaldırımından geçirme işini, bir başka HES firması olan ve Trabzon Of Hayrat'ın Dağönü köyü Cuniş mevkiinde Cuniş Regülatörleri ve HES yapımcı firması, Rinerji Elektrik üretim firmasının yaptığı öğrenildi.

            Firmanın Müsiad üyelerince kurulduğu ve aralarında RTB ve UÇK Başkanı Mehmet Erdoğan ile birlikte AKP Rize İl yöneticisi Mustafa Sevindik de yer alırken; özellikle AKP içinde yer alan HES firması sahiplerinin belediyeler, muhtarlar ve köylüler üzerinde her tür baskıyı kurdukları ileri sürülüyor.

            Öte yandan söz konusu firmanın enerji nakil hatları için karayolu kenarı ile yaya kaldırımlarının ortasına diktiği direkler ve nakil hatları için ÇED Raporu alıp almadığı veya Karayolları şube veya bölge müdürlüklerinden nasıl bir izin aldığı ise bilinmiyor.

            DEKAP: Su Gibi Söz de Biter!”

            Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan, yaptığın açıklamada ise, “Doğal yaşam alanlarımıza, yargı kararları ve bilimsel raporlarla geri dönüşümsüz zararlar verdikleri kanıtlanıp belgelenen HES'ler, yaşamı katletmeye devam ediyor! Yurttaş Kazım'ın ineğini satıp, banka kredisiyle dava açıp durdurduğu, yargı kararlarına rağmen, Ambarlık HES için sürdürülen yasadışı ve usulsüz çalışmalara bir yenisi daha eklendi! Yargı’nın ‘durdurup iptal ettiği’ buna karşın, ‘bütüncül havza planlaması yapılmadan herhangi bir işlem yapılamaz’ diye hüküm verdiği vadide çalışmaları sürdürülen Ambarlık HES'in enerji nakil hattı işini ise bir başka HES firması olan Rinerji Elektrik üretim firması yapıyor! Hala yargı süreci devam eden HES’in enerji nakil hattı direkleri, Karayolunun hemen kenarındaki yaya kaldırımının tam ortasına dikiliyor! Daha ilginci, siyaset giysili HES firması sahipleri, belediyeler-muhtarlar ve köylüler üzerinde her tür baskıyı kuruyor! Firmanın enerji nakli için yol-kaldırım ortasına diktiği direkler ve nakil hatları için ÇED alıp almadığı veya Karayolları Müdürlüğünce nasıl bir izin vermiş bilinmiyor. Bu direklerden Rize Engindere’deki şalt sahasına ulaştırılacak yüksek gerilimli enerjinin çevreye, insan ve diğer canlılara vereceği geri dönüşümsüz zararların başında kanser geliyor! Daha önemlisi, tam da bugünlerde susuzluk yaşayan Rize'de hala HES'in zararları anlaşılmadı ise Su gibi söz de biter” ifadelerine yer verdi.     Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV