Yandaş Baro mitinge katılmayacak

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Yandaş Baro mitinge katılmayacak

Rize Barosu “ Bize sormadılar “mitinge katılmayacağız

02 Temmuz 2020 Perşembe 14:21
Bu haber 3662 kez okundu
Yandaş Baro mitinge katılmayacak
 Rize Barosu “ Bize sormadılar “mitinge katılmayacağız

Avukatların düzenleyeceği ‘savunma mitingi ‘ne Rize barosu katılmıyor

Gençağa KARAFAZLI –Kuzeytvnet -

AKP’nin Avukatlık Yasası’nda yapacağı muhtemel değişikliğe karşı avukatların başlattığı protesto eylemlerine çeşitli bahaneler öne sürerek katılmayan AKP 'ye yakınlığıyla bilinen, Rize Baro başkanı Ümit Peçe, bu kez avukatların Ankara’da yapmayı düşündükleri “savunma” mitingine katılamama bahanesi çok ilginç. “bize sormadılar, izin almadılar, katılmayacağız”

Çoklu baro yapılanmasına karşı olduklarını ancak, Baro başkanlarının Ankara yürüyüşüne “zamanlamayı doğru bulmuyorum” diyerek katılmayan Rize Baro başkanı Av.Ümit Peçe,  Baroların 4 Temmuz Cumartesi günü de tüm Türkiye’den avukatların katılımı ile Ankara’da yapılması düşünülen büyük bir 'Savunma Mitingi’ ne de  “bize sormadılar, valilikten izin almadılar” diyerek katılmayacaklarını açıkladı.

AK Parti’nin Avukatlık Yasası’nda yapılacak değişiklikleri protesto etmek amacıyla baro başkanlarının gerçekleştirdiği Ankara yürüyüşü sonrası avukatların düzenlemeye karşı protesto eylemleri devam ediyor.

Baro başkanlarının Ankara yürüyüşüne, ‘zamanlama açısından doğru bulmuyoruz’, diyerek destek vermeyen Rize Barosu başkanı Ümit Peçe şimdide, Ankara da gerçekleşecek 'savunma mitingi ‘ne “ bize sorulmadan karar alınmış” diyerek katılmayacaklarını açıkladı.

Ankara’da savunma mitingi hazırlığı

​Bilindiği üzere bir süreden beri AKP’nin Avukatlık Yasası’nda yapacağı muhtemel değişikliğe karşı avukatların başlattığı protesto eylemleri devam ediyor.

Yapılacak düzenlemeye karşı bu hafta İstanbul, İzmir ve Antalya gibi birçok ilde savunma yürüyüşü yapılacak.

Barolar 4 Temmuz Cumartesi günü de tüm Türkiye’den avukatların katılımı ile Ankara’da büyük bir 'Savunma Mitingi' hazırlığı başlattı.

Eylem Demokratik haktır biz katılmayacağız

Rize Baro başkanı Ümit Peçe, şimdiye kadar yürüyüşe hiç katılmadığını belirtmiş olsa da eylem ve yürüyüşlerin demokratik bir hak olduğuna vurgu yaptı.

Baroların hak arama yönteminin şeklini ve zamanlamasını doğru bulmadıkları için baro başkanlarının Ankara’ya yürüme eylemine katılmadıklarını ve destek vermediklerini belirten, Rize Baro başkanı Umit Peçe;

Demokratik hak arama kanalları hala açık

“19 Mayıs ve 1 Haziran’da baro başkanlarıyla Ankara’da gerçekleştirdiğimiz toplantılarda müzakere, diyalog ve görüşmelerin sonuna kadar yapılacağı, olmadığı takdirde eyleme geçileceği kararı alınmıştı. Ben bu sürecin halen müzakere ile götürülüp sonuç elde edilebileceğini düşünüyorum.

Rize Barosu olarak çoklu baroya karşıyız

Rize Barosu olarak çoklu baroya karşıyız. Karşı olduğumuzu kamuoyu ile de paylaşmıştık. 4 Temmuz’da yapılacak olan mitinge katılmayacağız. Zira bu miting kararı bizlerin görüşü sorulmadan kararlaştırılmıştır. Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınmadan yapılmıştır. Valilikten izin talep edilmeden yapılmıştır.

Hak ararken tüm hukuk kuralları içerisinde bu hakkı aramalıyız diye düşünüyorum. Bu nedenle yürüyüşe katılmıyoruz ”dedi

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV