Üretici perişan özel sektör zam peşinde
21 Kasım 2019 Perşembe

Rizeli Delal :Gökçek beni bitirdi!!!

Üretici perişan özel sektör zam peşinde

03 Haziran 2019 Pazartesi 13:54
Bu haber 608 kez okundu
Üretici perişan özel sektör zam peşinde
Çaykur ve Özel sektör üreticiyi mağdur ettiği şu günlerde çay üreticileri üzerinden yine 210 bin çay üreticisi mağdur ediliyor.

Yaş çaya yapılan düşük zammı bahane eden özel sektör temsilcileri  yaş çaya yapılan yetersiz zammı bahane ederek kuru çaya zam yapılmasını eğer bu gerçekleşmezsse çay üreticilerinin mağduriyetlerinin devam edeceği mesajını verdiler.

Her fırsatta çay üreticilerinin alın terini yok sayan bir çok özel sektör fırması kuru çaya zam yapılması çağrısını yeniledi.
Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hızır Balcı, yaş çaya 2019 yılında yüzde 26 oranında zam yapıldığını hatırlatarak kuru çayda ise her hangi bir artış yapılmadığını belirtti.

Maliyetin altında çay üreticiyide mağdur ediyor 

Kuru çaya zam isteyen başkan Balcı, "Devletin kilosunu 2,90 lira olarak açıkladığı yaş çayı 1,80-1,70 liradan almak zorunda kalıyoruz. Bunun suçlusu sadece özel sektör değil. Artan girdi maliyetlerine rağmen yaklaşık 2 yıldır kuru çaya zam yapılmamıştır, biz bu zammı bir an önce bekliyoruz. 5 kilo yaş çaydan bir kilo kuru çay yapıyoruz.  Bunu maliyetlere döktüğümüzde bugün 2 liraya dahi yaş çay alsak, kuru çayın 13,50-14 lira maliyeti var ama bugün kilosu 12 liraya kadar düşen fiyatlarda piyasaya kuru çay satılıyor. Maliyetinin altında satmak zorunda kalıyoruz. Firma çayını almış, parasını vermek zorunda, çekinin zamanı gelmiş, mecbur kalıyor çayını maliyetinin altında vermeye. Kuru çaya zam yapılmazsa bunun altından çıkmamız çok zor” dedi.

İkinci sürgün daha zor geçecek uyarısı

 

Çaykurun alım politikalarının sonucu ikinci sürgün yaş çay alımlarının daha kötü olacağı mesajını bugünden veren özel sektör temsilcileri; "Kuru çaya zam yapılmazsa ikinci sürgün döneminin çok daha kötü geçecek.
Bazı üreticiler bizi anlıyor!
Bazı üreticiler içinde bulunduğumuz durumu biliyor ve bizim neden ucuza çay aldığımızı anlıyor. ‘Sizin elinizde yapacak bir şey yok. Kuru çay zam gelmemiş’ diyorlar. Bazıları da anlamak istemiyor. Fiyatların düşmesinde özel sektörün bir suçu yok. Sebep 2 yıldır kuru çaya zam yapılmaması. Biz de yaş çay fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyoruz, bu durum ikinci sürgünde çok daha kötü olabilir. Birinci sürgünde herkesin biraz parası var, onu kullanıyor. Eğer kuru çay satamazlarsa ikinci sürgünde daha kötü olacak”  

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV