Ulusal Çay Konseyi neden susuyor?
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Ulusal Çay Konseyi neden susuyor?

hani söz vermiştiniz üreticiyi mağdur etmeyeceğiz diye

28 Mayıs 2020 Perşembe 18:49
Bu haber 1213 kez okundu
Ulusal Çay Konseyi neden susuyor?
Ulusal Çay Konseyi neden susuyor? 

Gençağa KARAFAZLI -kuzeytvnet

2020 yılı mayıs ayı yaş çay kampanyası başlamadan önce Rize valisi Kemal Çeber başkanlığında siyasi parti, Ziraat odası, RTB ve bazı meslek örgütleri bir araya gelerek yaş çay kampanyasında olası sorunları masaya yatırmış çeşitli konularda ilkesel kararlar alınmıştı. Alınan karalardan biri ise özel sektörün devletin vereceği fiyatın altında çay almayacağı konusuydu.

AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı ile ÇAYKUR genel müdür vekili Yusuf Ziya âlim bir açıklama yaparak Mayıs ayı yaş çay kampanyasını başlatacaklarını hiçbir sorun olmadığını geçen yıldan daha iyi bir kampanya yürüteceklerini açıklamışlardı.

Rize milletvekili ve yerel yöneticiler süreci iyi yürütemedi ve sonuçta yaşananlara Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan müdahil oldu.  İl dışından yasak nedeniyle gelemeyen çay üreticilerinin sorunları ve çay taban fiyatı (3,40 kr) ile ilgili Erdoğan açıklama yaparak fiyat konusu ve üreticilerin 2 aydan beri illere gidiş sorunu böylece çözümlenmiş oldu.

Konsey başkanı söz vermişti

Çay üreticileri başta olmak üzere Ziraat odaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çaya verdiği fiyatı yeterli bulmamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından çay kampanyası başlamadan önce çaya sıfır zam isteyen Rize Ticaret borsası başkanı da olan Mehmet Erdoğan başkanlığında toplanan Ulusal Çay Konseyi, çaya verilen zammın yeterli olduğunu ancak özel sektörün bu fiyat altına inmemesi için çalışmalar yapılacağını belirtmişti.

Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Dr. Turgay TURNA Yönetim Kurulu Üyeleri Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, Erdal SARAL, Av. Dilaver DEMİR, Resul OKUMUŞ, Mustafa DEMİRCİ, Sadık YILDIZBAYRAK ve Genel Sekreter Oğuzhan CİVELKEKOĞLU’ nun katılımı ile telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda Başkan Mehmet Erdoğan, özel sektörün açıklanan fiyatının altında çay almaması İçin çalışmalar yapacaklarını belirtmişti.

Kampanya başladı özel sektör ilkeleri unuttu

Kampanyanın başlamasıyla birlikte bu açıklamanın hemen ardından ise bazı özel sektörler erken ödeme yaparak 3 TL fiyattan çay alacaklarını açıklamış, bu açıklamaya ne ticaret odasından, ne ticaret borsasından, ne zıraat odasından, ne de Ulusal Çay konseyinden hiçbir tepki gösterilmemişti.

Bu tepkisizliğin ardından şimdi de bazı özel sektörler 2.60-2.40 TL üzerinden çay satın almaya başladılar.

Ziraat odası üreticilerden 3 gün istedi

Mayıs ayı çay kampanyası başlamasıyla ÇAYKUR’un alım politikalarındaki belirsizlik, kotanın yükseltilmesinin ardından uygulanan kontenjanın çay üreticilerin çayını devlete satması mümkün olmadı.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında birçok çay üreticisi başta cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP’li Rize milletvekillerine seslerini duyurmak için sosyal medya üzerinden çeşitli açıklamalar yaptılar ardından Rize ziraat odası başkanı Nevzat paliç’e üreticilerin sorunlarına yeterince sahip çıkmadığı gerekçesiyle tepki göstermişlerdi.

Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç kendisine yönelik tepkiler sonrası bir açıklama yaprak ulusal çay konseyi ve RTB başkanı Mehmet Erdoğan’ı verdikleri sözü tutmamakla suçlayarak şunları söyledi;

“"Çay sezonu başlamadan önce Covid-19 tedbirleri kapsamında Ticaret Borsasında siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile il Valiliği nezdinde gerçekleştirilen toplantılarda özel sektör temsilcileri Yaş Çay taban fiyatının altında alım yapmayacaklarını bizlere taahhüt etmişlerdir.

Bugün o taahhüdün yerine gelmediğini görüyoruz. Taban fiyatın altına alım yapanlara fırsat vermeyelim.

Üreticilerimiz sabretsin, acele etmesinler Çaykur 600 kg olan kotayı almayı taahhüt ediyor. Çay üreticileri olarak 3 gün sabırla beklersek günlük kontenjan ve özel firmaların Yaş Çay alım fiyatları yükselecektir."

Şimdi Soruyoruz

Bu yaşananlar karşısında şimdi soruyoruz; ulusal çay konseyi fiyat düşürülmemesi konusunda hangi çalışmayı yaptı, üreticinin üzerinden fırsatçılık yapan bu kuruluşlarla ilgili ne gibi tedbirler uygulanacak, bunlara nasıl ve ne zaman tepki gösterilecek.

Ulusal Çay konseyi sürekli fiyat düşüren özel sektör hakkında ne düşünüyor.

Üreticinin korunması İçin neyi bekliyor.

 Yaptıkları ”fiyat düşmemesi için çalışacağız” yönündeki açıklamayla ne demek istemişlerdi?

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV