Türkiye’nin En Yüksek Barajında işçiler isyanda

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Türkiye’nin En Yüksek Barajında işçiler isyanda

İşçilerin kaldığı yerde lavabo ve su yok!

03 Temmuz 2020 Cuma 01:01
Bu haber 3923 kez okundu
Türkiye’nin En Yüksek Barajında işçiler isyanda
Artvin’in Yusufeli ilçesindeki baraj inşaatında 3 aydır şantiye dışına çıkmadan çalışan işçiler, Korona virüs tedbirleri kapsamında 1 ay daha evlerine gitmeden çalışması istenince, iş bırakma eylemi yaptılar.

Türkiye’nin prestij projeleri arasında gösterilen ve yapımı tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin birinci, dünyanın en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında çalışan işçiler
Korona virüs tedbirleri kapsamında 3 aydır şantiyeden dışarı çıkamazken, bu sürenin bir kere daha uzatılması üzerine bugün iş bırakma eylemi yaptılar.

Artvin’de, Limak’ın Çoruh Nehri üzerinde inşa ettiği Yusufeli Barajı ve HES projesinde çalışan işçiler, koronavirüs (COVID-19) pandemisi gerekçesiyle 20 Mart’tan bu yana şantiye alanında tutuluyor. Yaklaşık 3,5 aydır dış dünyayla bağlantısı kesilen işçiler, yaşanan belirsizliğe isyan ederek bugün (2 Temmuz) iş bıraktı.

Sendika.Org’a konuşan inşatta çalışan bir Limak işçisi, “Pandemi nedeniyle şirket kendi güvenliğini aldığını iddia etti ve kapılarını kapattı. Eve, çarşıya, hiçbir yere gitmemize izin vermedi. Giriş-çıkışları yasakladı. Bu durumun ne zaman sonlanacağına dair herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Böyle muallakta bir süreç. En son 1 Temmuz’da açılabileceğini düşündük ancak yine olmadı. Bu nedenle bugün itibariyle çalışmayı durdurduk. Proje müdürüyle görüştük, ‘Beni aşıyor bu iş’ dedi. O zaman ‘Biz de işe çıkmıyoruz’ dedik. Şu an görüşmeler sürüyor” ifadelerini kullandı.
Toplu olarak greve gitme kararı aldıkları öğrenilen işçiler, şantiyede müzik eşliğinde horon teperek seslerini yetkililere ve tüm Türkiye’ye duyurmak isterken, baraj inşaatı tamamen durdu. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, işçiler çektikleri videoları sosyal medya hesaplarından paylaşarak seslerini duyurmaya çalışıyor.
İşçiler ,kaldığımız yerde ne su var ne de lavoba diyerek çalışma koşullarının sağlıksız olmasından da yakındılar.

Öte yandan yapımı tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer baraj kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES’te haftabaşında 214 metre gövde yüksekliğine ulaşılmıştı. Dökülen gövde beton miktarının ise 3 milyon 219 bin 656 metreküp seviyesine ulaştı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV