Tarım bakanından skandal açıklama Çaykur bakın neden zarar ediyormuş!

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Tarım bakanından skandal açıklama Çaykur bakın neden zarar ediyormuş!

Üreticiyi özele mahkum eden bakandan skandal sözler

21 Temmuz 2020 Salı 09:19
Bu haber 3769 kez okundu
Tarım bakanından skandal açıklama Çaykur bakın neden zarar ediyormuş!
Tarım bakanından skandal açıklama Çaykur bakın neden zarar ediyormuş!

ÇAYKUR, Rize'de stevia bitkisinden şeker üretmek için proje başlattı, ancak düz arazide yetiştirilebildiği yıllar sonra anlaşılan bu bitkinin Rize'de üretilmesine uygun alanların olmadığı ortaya çıktı...

Gençağa KARAFAZLI-Kuzeytvnet


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Rize'de yeterli düz arazi olmaması nedeniyle üretim yapılamadığını, ürün yetişmediği için de 16 milyon lira harcanarak kurulan tesisin işletmeye alınamadığını belirtti.
Bakan Pakdemirli,Çaykur'un başta Yerel Çay TV olmak üzere 93 yandaş yayın kuruluşuna verdiği milyonlarca lirayı bulan maddi desteği  görmezden gelerek, Çaykur'un  Çay üreticisinin yaş çay bedeline verilen fazla fiyattan zarar ettiğini açıklaması oldukça dikkat çekti. 

Yaş çaya yapılan zam nedeniyle çaykur zarar ediyormuş!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çaykur'un zarar etmesindeki asıl nedenin Çay üreticisin yaş çay bedeline yapılan zam olduğunu iddia etti.

Bakan Pakdemirli, “ÇAYKUR’un zarar etme gerekçesi üreticilerden alınan yaş çay bedellerinin zamanında ödenebilmesi için bankalardan çekilen kredilere ait faiz giderleridir. Ayrıca yaş çay bedelinin üreticiyi desteklemek amacıyla enflasyon üzerinde zam yapılmasına rağmen kuru çay satış fiyatlarına ise hükümetimizin enflasyonla mücadelesi kapsamında zam yapılmaması nedeniyle oluşmaktadır” diye açıklaması dikkat çekti.

ÜRETİCİNİN ÇAYINA FAZLA FİYAT VERDİK DİYOR ANCAK 31 MİLYON 285 BİN LİRA REKLAMA GİTMİŞ


Çaykuru'n zarar etmesindeki nedenlerden biri olarak çay üreticisinin yaş çay ürününe enflasyon üzerinde yapılan zammı gerekçe gösterirken , başta Rize de yayın yapan sahibi FETÖ dan firari kişinin televizyonu Çay Tv televizyonunun aylık uydu bedelleri olmak üzere  93 ayrı yayın kuruluşuna , Bakan Pakdemirli, 2018 yılı içerisinde reklam-tanıtım faaliyetleri için toplam 31 milyon 285 bin 362,00 TL+KDV ödeme yapıldığını, reklam verilen TV kanalları ve gazete-dergi mecralarının sayısı 93 olduğunu açıklaması gösteriyor ki Devletin yaş çay üreticisinin  çay bedeline verdiği fiyattan dolayı çaykurun zarar etmediğinın açık bir göstergesidir.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV