SÜTLÜOĞLU’NUN DİDİ’SİNDE İFLAS ÇANLARI!!!
18 Temmuz 2019 Perşembe

FETÖ sempatizanı Çay TV den Kaçkar TV ye hain tezgah yemedi!

SÜTLÜOĞLU’NUN DİDİ’SİNDE İFLAS ÇANLARI!!!

18 Ağustos 2018 Cumartesi 15:23
Bu haber 2073 kez okundu
 SÜTLÜOĞLU’NUN DİDİ’SİNDE İFLAS ÇANLARI!!!

SÜTLÜOĞLU’NUN DİDİ’SİNDE İFLAS ÇANLARI

GENÇAĞA KARAFAZLI-ÖZEL HABER

Çaykur, Büyük Türkiye’nin Büyük Soğuk Çayı didi! Sloganıyla piysaya sürdüğü Didi soğuk çayında iflas çanları çalmaya başladı.

Günde 200 TIR dolusu didi sevkiyatı yapılırken bu rakam 30’a düştü. Yeğen kaçtı Sütlüoğlu kovuldu şimdi kim kimden hesap soracak merak konusu oldu.

Çaykur, Büyük Türkiye’nin Büyük Soğuk Çayı! Sloganıyla kendisi için yepyeni bir pazar olan soğuk çay piyasasına girerken hem pazara, pazarın büyümesine etki edecek denli bir hareketlilik getirmesi, hem de reklam filmi ve markasıyla tartışılır olmayı hedeflemişti.

İç ve dış pazarda liderlik hedefleniyordu OLMADI!

Gazeteci Recep Ali Aksoylu o tarihlerde Didi ile ilgili ciddi bir yazı kaleme almıştı şu notları düşmüştü.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, O yıllarda düzenlediği basın toplantısında 2013 yılı yaş çay kampanyası hakkında bilgiler verdikten sonra soğuk çay üretimi konusunda uzun zamandır çalışmalar sürdürdüklerini ifade edip, özetle, “Didi adı altındaki ilk yerli ve milli soğuk çayımızı üretmenin mutluluğunu yaşıyor, iç ve dış pazarda liderliği hedefliyoruz. Soğuk çayımızı tüketici çok sevdi. Önümüzdeki aylarda 25-30 çeşit daha meyve ve bitkili çaylar üreteceğiz. Diyerek Didi ismini kamuoyuna duyurmuştu. Çaykur’un bu radikal adımının kurumun bütçesine nasıl yansıyacağı tartışılırken ürünün soğuk içecek pazarına hareketlilik getirdiği aşikâr.

Soğuk Çay’a kurum hazırlanmadan mı girdi?

7 Eylül 2012 tarihli Çay Dünyası Gazetesinde Çaykur Genel Müdürü Sayın İmdat Sütlüoğlu’nun beyanında, “Çayda ürün çeşitliliğine gideceğiz, bu doğrultuda yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalardan biride ”Ice tea” adı verilen buzlu çay üretimi için Rize’de tesis kuracağız ve üretime başlayacağız” cümleleri yer alıyor.

Batmakta olan Kristal Kola’nın Balıkesir Fabrikasında üretim fason yaptırıldı.

Yani kurum o tarihlerde Eylül ayında soğuk çay adımını medya ile paylaşmış bile. Hazırlıksız olunması olası değil. Genel Müdürün beyanatında yer aldığı üzere bu ürün gamı için Rize’de bir tesis kurulmadı, iflas etmekte olan Kristal Kola’nın (nabız yorumu)  Balıkesir Fabrikasında üretim fason yaptırıldı kristal cola adeta batmaktan kurtarıldı. (Bu konuda ne gibi pazarlıklar yapıldı bunu yeni genel müdür İshak Alim umarız arştırır.(nabız yorumu)

Yeğen Sütlüoğlu yurt dışında tatilde!

Çaykur Genel Müdürlüğünden görevinden adeta kovulan İmdat Sütlüoğlu’nun Çaykur’un 4 yıl boyunca zararının en önemli nedeni olarak gösterilen ve yurt içi kuru çay pazarlama, ihracat, Çayla cafeler, reklam, didi soğuk çay distribütörlüğü ve diğer birçok benzeri işlerin yürütüldüğü Çaykur’da  Çaykur’un da Çaysan üzerinden hissedarı olduğu Çaytaş adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmesi ve öz yeğeni  Yavuz Sütlüoğlu’nu  bu şirketin Genel Müdürlüğü görevini ataması ile başlayan yolsuzluk ve usulsüzlük tartışmaları Yavuz Sütlüoğlu’nun görevde kaldığı süre içerisinde hep tartışma konusu olmuştu.

Görevinden baskı sonucu istifa ettirtilen bir anlamda kovulan İmdat Sütlüoğlu’nun genel müdür olarak atadığı Yeğeni Yavuz Sütlüoğlu ise yaşananlar ardından görevinden ve memurluk mesleğinden de istifa ederek soluğu yurt dışında almak zorunda kaldı.

Büyük Türkiye’nin Büyük Soğuk Çay’ı Didi battı mı?

Büyük Türkiye’nin büyük soğuk çayı dii sloganıyla başlayan Sütlüoğlu’nun didi’si iflas mı ediyor?

4 yıl boyunca çaykur’u zarar ettirten buna rağmen kendisinden hiçbir hesap sorulmadan AKP den milletvekili aday adayı olup kovulan FETÖ nun ana spansörü olan İmdat Sütlüoğlu çaykur’da ki entrikaları sonucu aile bireylerinin denetiminde olan didi’yi iflasın eşiğine getirdiği iddia edildi.

Nabız editörlerin didinin satışlarının zirve yaptığı yaz aylarında didinin son durumunu araştırdı ve şu gerçeğe ulaştı.

İsmi bizde saklı olan bir dağıtımcı firma yetkilisi korkunç gerçeği şu şekilde açıkladı:

“bu konuda hiçbir şekilde adım geçememesi koşuluyla konuyla ilgili tek söyleyeceğim şey şudur. Bakın sorun sizde görün, didi yaz aylarında geçmiş yıllarda 200 TIR dolusu günde mal pazarlarken bugün bu rakam 30 TIR’a düştü. Çok zordayız tüm planlar alt üst oldu. Dİdi adeta dibe vurdu. Bu çaykur’un yanlış pazarlama politikaları sonucu oldu. Hangi bayiye sorarsanız sorun bu gerçeği görmek mümkündür.

Her gün 200 TIR bugün ise 30 TIR doldurup gönderiliyor bu gösteriyor ki didi bitti. Bu işin başındaki yeğen ortalıkta yok. İmdat bey ise “benden bu kadar” derv gibi çekti gitti herkesin yaptığı yanında kar kaldı, bizler bu işte didi satışlarına güvenerek işe başladık ancak gelinen noktada bizde gittik gibi.

İsmi bizde sakıl yetkili bir başka konuda ise çok tartışma yaratacak bir başka açıklama yapmayıda ihmal etmedi.

Yetkili “çaykur bugün özel sektörden kuru çay deposu kiralamış durumda. Bu depo İstanbul’da. Bu deponun kirası aylık yaklaşık 100 bin lira. Peki sormak lazım Çaykur’un Sariyerde bulunan kuru çay depolarında kimin çayları var? Çaykur kendi depolarında özel sektöre ait kuru çayları tutarken kendisi kendi çayını başka depolarda milyonlar ödeyerek tutuyor böyle bir sorumsuzluk olabilir mi? Konu araştırıldığında bu işteki sorumluların hepsi ceza alır” dedi.

Sütlüoğlu bayileri tehdit etti

Görevinden kovulmadan İstanbul’da bölge müdürlüğüne bağlı Çaykur Bayiler Birliği Başkanları ve Çaytaş Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir toplantı düzenleyen Çaytaş Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Sütlüoğlu’nun toplantıda tepkilere rağmen Çaykur tarafından bayilere yönelik verilen primlerin yıl sonuna kadar Çaytaş’a aktarılması yönünde zorunlu bir karar aldırdığı öğrenildi.

Sütlüoğlu kovulmadan Çaytaş için hareket etti

Görüveninde adeta kovulan eski Çaykur genel müdürü İmdat Sütlüoğlu,görevde kaldığı süre içerisinde kurumu zarara uğratan onlarca marifetlerinden birini  Çaykur Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğu sırada Çaykur yönetim kurulu toplantısında hayata geçirmek istedi.

Sütlüoğlu Didi soğuk çayın isim hakkı da dâhil olmak üzere tüm haklarının balını kaymağını yeğeniyle beraber yedikleri Çaytaş’a aktarılmasını istemişti. Sütlüoğlu nun bu tezgâhı Çaykur yönetim kurulu üyeleri tarafından kabul görmedi ve yönetim kurulu üyeleri bu yapılan entrikaya ortak olamayacaklarını belirterek teklife şiddetle karşı çıkarak, alınmak istenen karara imza atmadılar. Entrikalarıyla bilenen Sütlüoğlu’nun bu teklifi böylece hayat bulmamıştı.

Yeğenlerle kurulu bir şirket Çaytaş?

Sütlüoğlu geçmişte neler yapmıştı bir bakalım. Çaykur’un kutu fabrikası Çaysan üzerinden hissedarı olduğu Çaytaş adlı şirketin yönetim kurulu başkanlığını İmdat Sütlüoğlu, yürütürken  boş durmamış işi sağlama almış  Çaytaş’ın  Genel Müdürlüğü’nü de  İmdat Sütlüoğlu’nun öz yeğeni Yavuz Sütlüoğlu görevlendirildi.Bu görevlendirmelere Çaytaş ‘ın diğer yönetcileri menfaatleri için ses çıkartmadı.

Sütlüoğlu bununla a kalmadı işi sağlam yapmalıydı ardından İmdat Sütlüoğlu’nun bir diğer öz yeğeni Kubilay Sütlüoğlu da Rize Bölge Koordinatörü olarak Çaytaş’a yerleştirildi.

Gelen tepkilerin ardından İmdat Sütlüoğlu, Çaykur Pazarlama Daire Başkanlığında Veri Hizmetleri Kontrol İşletmeni memuru olarak çalışırken Çaytaş'a genel müdür atadığı yeğeni Yavuz Sütlüoğlu için "ÇAYKUR’da bu işi yapabilecek en iyi isim o olduğu için Onu görevlendirdik" açıklamalarında bulunmuştu.

Bilindiği gibi ulusal medyada da yer alan Çaytaş’ın Antalya ve İstanbul bölgesinde de Sütlüoğlu ailesine mensup birçok kişinin Sütlüoğlu’nun bilgisi dâhilinde çalıştırıldığı bilinen bir başka gerçek.

Çaytaş borçları tartışılıyor!

İddialara göre İmdat Sütlüoğlu Çaykur genele müdürü olduğu süreçte Çaytaş’ciddi anlamda borçlandırdı. Bu borçları ödemek için bayilerden uzun vadeli çekler alarak Didi’nin fason üretimini yaptırdığı firmalara verdi.

Sütlüoğlu bu şekilde yaklaşık 400 milyon lira aktardığı iddia edilirken, bu kadar paranın nereden nereye hangi yöntemlerle aktarıldığı kamuoyunda merak konusu.

Sütlüoğlu nun marifetleri bunlarla sınırlı değil,  tanzim teşhir primi adı altında bu zamana kadar aktarılan geri dönüşü olmayan %6'ların yüzlerce milyon TL'ye denk geldiği bu paraların nereye harcandığı sırını koruyor.

ÇAYKURUN YENİ PATRONUNA ZOR GÖREV

Bütün bu yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin hesabının kimler tarafından sorulacağı tartışma konusu olurken yeni göreve getirilen Genel müdür Y.Ziya Alim’in süreçte işinin zor olduğu iddia ediliyor.

Alim yolsuzluk ve usulsüzlüklerle anılan yönetim kurulu üyesi görevinde olmasına rağmen kendisine aylarca yetki ve görev vermeyen eski genel müdür İmdat Sütlüoğlu ve yeğenlerinden hesap sorar mı* soramaz mı? Bunu önümüzdeki süreçte bekleyip Göreve getirilen Alim’in kamuoyunda oldukça iyi bir imaja sahip olduğu çaykur da hiç bir şeyin artık eskisi gibi olmayacağı kamuoyunda tartışılırken AKP de Çaykur’un asıl patronu kim olacak tartışmalarını başlatması oldukça dikkat çekici.

Eski milletvekili ve Çayeli’nde bulunan FETO okul ve yurtlarının muhasebesinden sorumlu Hikmet ayarın bir süre önce isminin çaykur’un başına getirileceği iddiaları FETÖ tartışmaları sonrası gündemden düştüğü öğrenildi.

Ayarın FETÖ tartışmaları sonrası gündemden düşerken Ziya Alim’in yerine Trabzon ‘lu bir ismin getirileceği iddiaları Rize kamuoyunu oldukça rahatsız ettiği öğrenildi.

Kamuoyunda Ziya  Alim’in işini çok iyi yapan ve bu işte oldukça deneyimli olan Çaykur’da dönen bir çok entrikaları bilen ve sahip çıkılması durumunda bunlardan hesap soracak bir yönetici olduğuna vurgu yapılıyor.

Bakalım siyasal iktidar FETÖ cu bilinen yöneticilerden yana mı yoksa işini dürüstçe yapacak yöneticilerden yana mı tavır koyacak bekleyip göreceğiz.


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV