Sol Parti“Çaykur Patronları değil Üreticiyi düşünmeli“
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Sol Parti“Çaykur Patronları değil Üreticiyi düşünmeli“

Üreticiyi özelin kapısına gönderiliyor

23 Mayıs 2020 Cumartesi 20:22
Bu haber 1035 kez okundu
Sol Parti“Çaykur Patronları değil Üreticiyi düşünmeli“
 Sol Parti Rize il örgütü, Dekara Günlük 20 kg Olarak Açıklanan Kontenjan ile Üreticinin Bu Kotayı Doldurması İmkânsızlığına dikkat çekti.

Gençağa KARAFAZLI –kuzeytvnet -

SOL Parti Rize İl Örgütü Tarım ve Ekoloji Birimi 210 bin çay üreticinin yaşadığı sorunlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Sol Parti Ekoloji birim sözcüsü Recep Memişoğlu yaptığı yazılı açıklamada ,ÇAYKUR’un Patronların değil halkın olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi.;

Kota arttı kontenjan geldi

“Çay hasat sezonu yine sorunlarla başladı. Sezon başlamadan hemen önce bir basın toplantısı yapan ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, sorunsuz bir sezon beklediklerini söylerken, kotayı ise dekara 600 kg olarak belirlediklerinin “müjde”sini verdi.

Üreticiyi özelin kapısına gönderiliyor

 Ancak geçen yıl 750 bin ton çay aldığını söyleyen Alim bu yıl hedeflerinin 650 bin ton olduğunu dile getirdi. Kotayı artırırken az çay almayı hedeflemek ne anlama gelmektedir? Anlaşılan o ki ÇAYKUR, kontenjan uygulamasıyla üreticiyi çayını özel sektöre satmaya zorlayacaktır.

 

Şu an için ortalama olarak dekara günlük 20kg olarak açıklanan kontenjan ile üreticinin bu kotayı doldurması imkânsızdır. Önümüzdeki günlerde kontenjanın yeniden düşürülmeyeceğinin de garantisi bulunmamaktadır. Çay bahçede dalında bekleyen veya toplayıp depolanarak randevu günün geldiğinde satılabilecek bir ürün değildir. Çay tazeyken toplanmalıdır, aksi takdirde hem üretici ürün kaybı yaşamakta hem de ürünün kalitesi düşmektedir. ÇAYKUR, kontenjan uygulamasıyla üreticinin çayını almayıp zaten yetersiz olan fiyatın da altında çay alan özel sektöre üreticiyi yönlendirmeyi hedeflemektedir.

Özel 3 TL den çay alıyor

ÇAYKUR üreticilere kontenjan uygulamasının başladığına ve dekara ortalama 20kg çay satılabileceğine ilişkin mesajı atmadan önce net 3,20 TL/kg fiyattan çay alan bazı özel fabrikalar, ÇAYKUR’un mesajından sonra kendilerine yakılan yeşil ışığı görmüş olacak ki çay fiyatını brüt 3,00TL/kg seviyesine düşürmüştür.

Çay dalında kalacak

Öte yandan bölgemize her yıl şehir dışından gelen on binlerce tarım işçisinin salgın dolayısıyla gelememesi nedeniyle iş gücü konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bölgemiz özellikle genç nüfus anlamında geçim sıkıntısı nedeniyle devamlı göç vermektedir. Köylerimizde yaşayan, tarımla ilgilenen insanlarımız ağırlıkla orta yaş üzeri ve yaşlı insanlarımızdır. Bu nedenle tarım işçisi sorunu derhal çözülmelidir. Aksi takdirde çay ya dalında kalacaktır ya da zamanı geçtikten sonra toplanarak üreticinin ürün kaybına neden olacak ve üretilen kuru çayda da kalite kaybına neden olacaktır. 

 

İş gücü problemi çayımız kartlaşmadan çözülmelidir. ÇAYKUR, üreticiyi özel sektörün insafına terk etmemeli, acil olarak aşağıda belirtilen önlemleri almalıdır.

 

Özel açıklanan fiyatın altında çay almamalıdır

-        ÇAYKUR’un fiyatı taban fiyat olarak açıklanmalı, özel sektörün bu fiyatın altında çay almasına izin verilmemelidir.

-        ÇAYKUR derhal kota ve kontenjan uygulamasına son vermelidir, üretilen hammaddenin tamamını alıp işleyebilmelidir.

-        Üreticiyi özel sektöre çay vermek zorunda bırakmamalı, özel sektörün ucuza hammadde alma çabasının önüne geçmelidir.

ÇAYKUR Patronların değil üreticinin çıkarlarını korumalı  

-        ÇAYKUR, bir kamu kurumu olarak (eğer hala kamu kurumuysa) patronların, sermayedarların değil, üreticinin, emekçinin çıkarlarını gözetmelidir.

-        Bütün paydaşların dahil olabileceği bir heyet tarafından çay kanunu hazırlanmalı ve derhal uygulamaya sokulmalıdır.

 

Taleplerimizi hep birlikte dillendirelim, şimdi çay üreticilerin bir araya gelme zamanı. Şimdi çayımızın ve ÇAYKUR’un geleceği için hep birlikte mücadele zamanı!” dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV