SOL PARTİ “SEL VE HEYELANLAR RİZE’NİN KADERİ DEĞİLDİR”

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

SOL PARTİ “SEL VE HEYELANLAR RİZE’NİN KADERİ DEĞİLDİR”

Vali bey felaketlere alışmış olabilir biz alışmadık !

15 Temmuz 2020 Çarşamba 22:19
Bu haber 3277 kez okundu
SOL PARTİ “SEL VE HEYELANLAR RİZE’NİN KADERİ DEĞİLDİR”

SOL PARTİ “SEL VE HEYELANLAR RİZE’NİN KADERİ DEĞİLDİR”

Valinin “bu çok büyük çaplı bir yağış ancak biz bunlara alışkınız ”sözleri kabul edilebilir değildir

Gençağa KARAFAZLI -Kuzeytvnet -

Rize ve ilçelerinde şiddetli yağışların etkili olması sonrası 2 kişinin yaşamını yitirmesi ve onlarca evin boşaltılması sonrası yaşanan felaketin nedenleri de tartışılmaya başlandı.

Fındıklı dereleri koruma platformu sözcülerinden Avnı Ertaş, Yaşam alanlarının şirketlerin insafına, talanına hibe edilmemeli derken İHD Rize temsilcisi Günay Karafazlı, Dereler özgür aksaydı bu felaketler olmayacaktı diyerek yaşam alanlarına yönelik saldırılara dikkat çektiler.

Sermayenin azgın sömürü ve kâr hırsı nedeniyle afetler

Rize ve ilçelerinde yaşanan sel ve heyelan sonrası nedenleri konusunda bir değerlendirme yapan SOL Parti Rize il başkanı Devrim Şahinbaş, Yağış nedeniyle gerçekleşen afetler doğal olarak değerlendirilse de sermayenin azgın sömürü ve kâr hırsı nedeniyle afetlerin bu denli büyük olduğu bilinmektedir diyerek şunları söyledi:

“HES’ler, barajlar, dere yatağına uygun olmayan ıslah çalışmaları, riskli yerlerde yapılaşmalarla doğaya zarar verilmesi nedeniyle sel, heyelan gibi afetler artmakla birlikte, çarpık yapılaşma yurttaşlarımızın afetlerden zarar görmesine neden olmaktadır.

İlimizde resmî açıklamalara göre 2 hemşerimiz hayatını kaybetmiştir. Temennimiz bundan sonra can kaybı yaşanmamasıdır. Hayatını kaybeden hemşerilerimizin yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Vali alışmış olabilir biz alışmadık

Rize Valiliğinin “bu çok büyük çaplı bir yağış ancak biz bunlara alışkınız” açıklaması kabul edilebilir değildir. Sayın vali bu felaketlere alışmış olabilir ancak bizler alışmış değiliz, alışmakta istemeyiz.

Ayrıca vali “doğa ile bir yere kadar mücadele edilebilir” şeklinde bir beyanda bulunmuştur. Doğa ile mücadele ederek değil, doğa ile uyumlu bir yaşam inşa edilerek tedbir alınmalıdır. Afetlere karşı tedbir alınabilir, afetler büyük oranda önlenebilir veya yurttaşlarımıza olumsuz etkisi azaltılabilir. Sel ve heyelanlar Rize’nin kaderi değildir!

ALIŞMAYACAĞIZ, DOĞAYLA UYUMLU BİR YAŞAM İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ!

Derhal yapılması gerekenler;

•        Valilik ve kaymakamlıklar en kısa sürede hasar tespiti gerçekleştirip mağdur olan hemşerilerimizin mağduriyetini gidermelidir.

•        ÇAYKUR, zarar gören ruhsatlı çay bahçelerinde zarar tespiti yapmalı, üreticilerin mağduriyetini gidermelidir.

KALICI ÇÖZÜM İÇİN Yapılması Gerekenler;

•        Derelerimizin esir alındığı, dere yataklarına zarar veren ıslah çalışmaları derhal durdurulmalı, bugüne kadar yapılan çalışmalar en kısa zamanda doğayla uyumlu hale getirilerek derelerimizin özüne dönmesi sağlanmalı.

•        Derelerimize pranga gibi vurulan HES’ler ve barajlar kaldırılmalı.

•        Köylerde ve şehir merkezlerinde dere yataklarına ve afet riski taşıyan yerlere inşa edilen yapılar boşaltılmalı, dere yataklarımız doğal haline getirilmeli, bundan sonra riskli bölgelerde yapılaşmaya izin verilmemeli.

•        Sahil yolu nedeniyle derelerimizin denizle buluşmasını engelleyen yerlerde iyileştirme çalışmaları yapılmalı, taşkın riskinin önüne geçilmeli.

•        Kontrolsüz betonlaşma nedeniyle toprağa ulaşamayan su şehir merkezlerinde de taşkınlara neden olmaktadır. Bu nedenle şehir merkezlerinde alt yapı çalışmaları bölgenin yağış rejimine uygun şekilde gözden geçirilmeli.

•        Taşkın ve heyelan riski taşıyan bölgelerde bulunan çay bahçelerine ruhsat verilmemeli.

•        Doğayla barışık, planlı bir kentleşme için ilgili kurumlar ve meslek odalarıyla birlikte şehir planlaması yapılmalı.

Yukarıda bahsettiğimiz tedbirlerin alınması durumunda sel, taşkın, heyelan gibi afetlerin yaşanması olasılığı büyük oranda azalmış olacaktır.

SOL Parti Rize İl Örgütü olarak doğayla uyumlu bir yaşam için mücadelemize devam edeceğiz!” dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV