Sol Parti Rize il kongresini gerçekleştirdi

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Sol Parti Rize il kongresini gerçekleştirdi

Rize’de devrimciler her zaman vardı var olmaya devam edecekler

19 Temmuz 2020 Pazar 15:39
Bu haber 3984 kez okundu
Sol Parti Rize il kongresini gerçekleştirdi
Sol Parti Rize il kongresini gerçekleştirdi

Rize’de devrimciler her zaman vardı var olmaya devam edecekler

Gençağa KARAFAZLI – Kuzeytvnet –

Sol Parti Rize il örgütü 10. Olağan kongresini gerçekleştirdi.

Yapılan kongrede konuşmacılar,  Rize denince akla ilk olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi olması geliyor. Ancak unutulmamalıdır ki Rize, Yeşil Yol’a Hayır diyenlerin, HES’lere karşı amansız mücadele edenlerin, Çaya ve ÇAYKUR’a, dolayısıyla Rize’nin geleceğine sahip çıkanların da memleketidir. Rize’de devrimciler her zaman vardı ve var olmaya, mücadele etmeye devam edecekler vurgusu yaptılar.

Rize il kongresi sonrası Parti il örgütü tarafından yapılan açıklamada;

“ Partimiz Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin 22 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdiği 8. Olağanüstü kongrede, ÖDP’nin kurulduğu yıllarda dünyada ve Türkiye’de sosyal ve siyasi koşulların, bugünden farklı olması nedeniyle örgütsel bir yenilenme, yeni bir parti programı ihtiyacı belirginleşti. Bu yenilenmenin ilk adımı olarak ise ismimizi değiştirdik.  İsmimizin değişmesi ve kongre sürecimizin başlamasıyla birlikte toplumda azımsanmayacak bir ilgiyle karşılaştık.

Rize de üye sayımız artıyor

Rize genelinde üye sayımızda %80’in üzerinde bir artış gerçekleşirken ülke genelindeyse bu artış %40-50 civarında oldu. Pandemi koşulları dolayısıyla birçok olumsuzlukla karşılaşmamıza rağmen SOL’un büyümesi devam ediyor.

Çayda Sömürüye Son

Rize denince akla ilk olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi olması geliyor. Ancak unutulmamalıdır ki Rize 1970’li yılların ikinci yarısında “Çayda Sömürüye Son!” sloganıyla meydanları dolduran, karaborsa ve stokçulukla mücadele eden, Çay Fabrikalarını işgal ederek ÇAYKUR’a kurayla işçi alımını dayatanların da memleketidir.

Rize’de devrimciler her zaman vardı var olmaya devam edecekler

Rize, Yeşil Yol’a Hayır diyenlerin, HES’lere karşı amansız mücadele edenlerin, Çaya ve ÇAYKUR’a, dolayısıyla Rize’nin geleceğine sahip çıkanların da memleketidir. Rize’de devrimciler her zaman vardı ve var olmaya, mücadele etmeye devam edecekler. Unutulmamalıdır ki Rize, Cihan Alptekinlerin, Ahmet Uzunların, Erkan Eskiçırak’ ların, Şevki Kobal’ların, Bayram Ali Tatoğluların, Yusuf Dayıların memleketidir, 10 Ekim Ankara Katliamında öldürülen Turan Bozacı’nın memleketidir.

İnanç ve kararlılığımız devam ediyor

Bu topraklar tarihin her döneminde emperyalist/kapitalist talana ve sömürüye karşı direnmiştir. Yine direnecek ve eminiz ki halkın iktidarını kendi mücadelesiyle kuracaktır. Bizde gücümüzü Rize’nin bu onurlu mücadele tarihinden ve onların yaktığı meşaleyi ileriye taşımaya olan inanç ve kararlılığımızdan alıyoruz.

Onlardan aldığımız bu meşaleyi Çay üreticilerinin hakkını savunurken çay bahçelerinde; emekçilerin hakkını savunurken fabrikalarda; doğayı ve ekolojiyi savunurken derelerde, yaylalarda; demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü savunurken şehrimizin, ilçelerimizin meydanlarında onurla ve gururla taşımaya devam edeceğiz.

Mücadelemiz Laik, Kamucu, Demokratik, Özgür bir ülke mücadelesidir

AKP iktidarının gün geçtikçe yıprandığı, aslında iktidarını kaybettiği açıkça gözükmektedir. AKP ölmüştür, bitmiştir, miadını doldurmuştur ancak yeni henüz doğmuş değildir. Düzen kendine AKP’nin daha ılımlı alternatiflerini yaratmaya çalışırken, İslamcı soslu liberalleri AKP’ye alternatif olarak önümüze sürerken; bizim mücadelemiz Laik, Kamucu, Demokratik, Özgür bir ülke mücadelesidir. Bize düşen; muhalefetin yüzünü sağa döndüğü, halkın ise bu krizden çıkış yolunun ancak SOL ile mümkün olduğunu gördüğü ve yüzünü SOL’a döndüğü böyle bir dönemde güçlü bir SOL alternatifi yaratmaktır.

AKP’yi tarihin çöplüğüne yollayacağız

Bu nedenle Şimdi Mücadele Zamanı, Şimdi SOL zamanı, Şimdi SOL’un etkili gücünü hep birlikte yaratma zamanıdır. Şimdi AKP’yi tarihin çöplüğüne yollayacak son düzlükteyiz, bazıları zaten gidiyorlar, çok üstelemeyelim diye kafasını kuma gömse de bu ülkenin Devrimcileri, Solcuları, Sosyalistleri olarak mücadeleyi sadece onların gitmesiyle sınırlı tutacak değiliz. Onlar kendiliğinden gitmeyecek, halk gönderecek! Yeni bir düzen kurulacak ve bu düzeni halk inşa edecek”

Tek listeyle gidelen kongrede başkan ve yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.
 

İL BAŞKANI AHMET HAŞİM PARLAK

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER:

NEVİN UYGUR UĞUR MERT

METİN POSTA

RECEP MEMİŞOĞLU

ADNAN AYDOĞAN

 BEHÇET ERTAŞ

YÖNETİM KURULU YEDEK:

 SABRİ ÖZTÜRK

FERİHA HACALOĞLU

 NEHİR BİRBEN

DİSİPLİN KURULU ASİL:

 SEZGİN HACIOĞLU

 NAİL KAHRAMANTÜRK

FEVZİ AYDINBAŞ

SAADET ŞAHİNBAŞ

 CENGİZ İLİŞE

 DİSİPLİN KURULU YEDEK:

 EMİNE POSTA

NETİCE ÖZTÜRK

ENGİN KÖSEOĞLU

ÜST KURUL DELEGELERİ .

AHMET HAŞİM PARLAK

DEVRİM ŞAHİNBAŞ

 EMİNE ERTAŞ

NEHİR BİRBEN

RECEP ONUR

UYGUR UĞUR MERT


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV