Sol Parti “Fındıklı’da Duduskurişi Ğali”yok edilmesin
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Sol Parti “Fındıklı’da Duduskurişi Ğali”yok edilmesin

Ranta karşı mücadele edeceğiz

27 Mayıs 2020 Çarşamba 20:01
Bu haber 2524 kez okundu
 Sol Parti “Fındıklı’da Duduskurişi Ğali”yok edilmesin
 Sol Parti “Fındıklı’da Duduskurişi Ğali”yok edilmesin

"Rize-Fındıklı(Viçe)- Yenimahalle (Paçva- Duduskurişi Ğali) irmağında dere islahı adı altında beton dökülerek katledilmesine Sol Parti Fındıklı ilçe örgütünden tepki geldi.

Gençağa KARAFAZLI – kuzeytvnet -

 “(Paçva- Duduskurişi Ğali) Irmak yatağına yarım metre beton döktüler. Bunların vaz geçilmez iki kutsalı beton ve para. Tarihe böyle geçecekler" diyerek tepki gösteren CHP İstanbul milletvekili Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu’nun ardından bu kez bir tepkide Fındıklı Sol Partiden geldi.

 Sol Parti’den yapılan açıklamada; “Doğu karadenizde, binlerce yıldır bölgedeki tüm canlıları beslemiş, yaşamlarının devamlılığını sağlamış, dereler, ırmaklar, şelaleler, pınarlar, en küçük su kaynakları kapitalizmin kıskacı altında, üstelik tüm dünya susuz kalma tehlikesi yaşarken, maalesef yıkımlarla karşı karşıya. Örneklerini HES'lerle başka ilçelerde gördüğümüz yıkımların benzerleri Fındıklı'da da yıllardır yapılmak isteniyor.

Bölge halkına iyilik yapıyoruz görüntüsü altında katliam

Fındıklı halkı, Fındıklı Dereleri Koruma Platformu ile yıllardır mücadele vererek derelerine sahip çıktı, HES’lere izin vermedi. Yılardır HES'lere izin vermeyerek, vadilerde ortaya çıkması engellenmiş tahribatlar, bugün dere kenarlarındaki arazileri, taşkından koruma, yolları düzenleme veya insanlara istihdam sağlama adı altında bölge halkına iyilik yapıyormuş görüntüsü ile verilmektedir. 

Fındıklı'daki vadilerde yapılmak istenenler bir iyilik olarak görülemez. Hem bölge insanları, hem de bölgede yaşamını sürdüren hayvan türleri için geri döndürülmesi zor olan bir kötülüktür söz konusu olan. 

Eşsiz doğal güzellik katlediliyor

Fındıklı'da bazı alanlarda, vatandaşların ekonomik kaygıları üzerinden dere kenarlarında yapılmış olan ve yenileri yapılmak istenen istinat duvarları, dere ıslah çalışmaları, dere suyunu kullanma düzenlemeleri, dereleri birer kanalizasyona dönüştürüyor, sular, bentlerle cendereye alınıyor, eşsiz güzellikteki yerler birer enkaz haline getiriliyor, binlerce yıl yatağında akarak bölgeyi besleyen ve güzelleştiren dereler geri dönüşü çok zor olan yıkımlarla yüz yüze bırakılıyor.

Rantçılara fırsat yaratmamamız lazım

Karadenizin yaşam kaynakları, büyüleyici güzellikleri maddi çıkar hesaplarına teslim edilemez. Arazileri, evlerimizi korumanın yolu veya bölgede istihdam yaratmanın yolu dereleri ve dere kenarlarını enkaz haline getirmek, bölgenin yaşam kaynakları olan dereleri tahrip etmek değildir. Eğer bu yaşam kaynakları ile bölgede yaşamaya devam etmek istiyorsak dere kenarlarını yapılaşmaya, yataklarının işletmelerin kullanım alanı haline gelmesine izin vermememiz ve aldıkları, almak istedikleri ihalelerle bu coğrafyayı rant kaynağı olarak görenlere de bu yolla fırsat yaratmamamız gerekir. Aksi halde ortaya çıkacak çevresel yıkım, hiçbir maddi gücün gelecekte karşılayamayacağı ölçüde, bölge insanı ve bölgedeki canlılar için ağır sonuçlar doğuracaktır.

Tüm canlı yaşam tehdit altında

Daha önce başka alanlarda gördüğümüz, en son olarak da Fındıklı'da, Paçva mahallesinde, yaşadığımız, küçük bir su yatağının üzerinin betonla örtülmesi ve suyu bende alma girişimi bölgenin, bölge insanlarının, bölgede yaşamını sürdüren hayvanların nasıl bir tehdit ile karşı karşıya olduğunun açık göstergesidir.

Ranta karşı mücadele edeceğiz

SOL Parti Fındıklı İlçe Örgütü olarak derelerin, yaşam kaynaklarının çeşitli kâr, rant hesaplarıyla tahrip edilmesine karşı mücadele edeceğimizi, buradan herkesin bilmesini istiyoruz.Yaşam alanlarındaki bu tahribatlara karşı herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Derelerin, suların korkunç bir enkaz haline dönmesine müsaade etmeyelim. Gelin yaşam alanlarına sahip çıkalım. Gelin güzel bir geleceği hep birlikte var edelim.”


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV