Sen neymişsin be Yüce!

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Sen neymişsin be Yüce!

Sportif faaliyeti yok yıllarca kulüp başkanlığı yaptı

28 Temmuz 2020 Salı 00:01
Bu haber 910 kez okundu
Sen neymişsin be Yüce!

Erdoğan’ın kankası olarak bilinen Yüce tek başına bir konfederasyon gibi

Çaykur eski genel müdürü, Sakarya büyük şehir belediye başkanı Ekrem Yüce adeta bulunmaz Hint kumaşı gibi. Üslenmediği görev kalmadı.

Faik Bakoğlu - Gençağa KARAFAZLI -Rize

Recep Tayip Erdoğan’ın kankası olarak bilinen ÇAYKUR genel müdürlüğü görevindeyken ÇAYKUR’u zarara uğratan Ekrem Yüce, Sakarya belediye başkanı seçildikten sonra Rize’de beraber görev yaptığı eski Rize valisi Enver Salihoğlu ile Rizeli sanatçı Davut Güloğlu’nun oğlunu kendisine danışman olarak aldı.

Sakarya belediye başkanı Çaykur yönetim kurulu üyesi oldu

2003-2018 tarihleri arasında çay-kur’a iki kez hem genel müdürlük, hem de yönetim kurulu başkanlığı yapan Ekrem yüce, Sakarya büyük şehir belediye başkanı seçilmesine karşın geçen ay çay-kur’a yönetim kurulu üyesi olarak atandı. Yüce’nin ÇAYKUR yönetim kurulu görevine atanması Rize kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Ayrica Yüce’nin, 18 yıl önce de Sakarya Erenler belediye başkanı iken çay-kur’a genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak atanması o dönemde de Rize’de çok büyük tepki ve eleştirilere neden olmuştu.

Yüce Erenler belediyesinden ayrıldığında Belediye ye 10 milyon borç bırakması gündeme gelmişti.

Sportif faaliyeti yok yıllarca kulüp başkanlığı yaptı

Ekrem yüce çay-kur’a görevli iken ÇAYKUR Rizespor’a as başkanlık, çaykurspor’a da başkanlık yapmıştı.

ÇAYKUR Rizespor’a verdirdiği reklam ve maddi yardımları da Sayıştay tarafından uygun bulunmamış ve bu konuda da yüce ve dönemin yönetimi suçlanmıştı.

Yüce dönemlerinde büyük maddi zararlar yaşayan çay-kur’a Sakarya’dan Ekrem Yüce’nin yönetim kurulu üyesi olarak atanması CHP’nin “ÇAYKUR’un gizli genel müdürü Yüce’dir ” eleştirilerine neden olmuştu.

Her yerde Yüce var

65 yaş nedeniyle emekli olan Ekrem yüce eğer Sakarya belediye başkanı seçilmeseydi üçüncü kez çay-kur’a genel müdür olarak atanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Çay-kur’da şu anki genel müdür vekili Yusuf ziya Alim, yardımcılarından Süleyman Pınarbaş, Ali kemal yıldız ve Ekrem yüce yönetim kurulu üyesi olarak görevdeler.

Boş bulunan iki yönetim kurulu üyeliğinden birine de en son olarak da Halil İbrahim Azal atanırken de boştaki bir üyelik için de çok yoğun kulisler yapılıyor. Zira işin ucunda büyük maddi kazanç da var.

Bu üyelerin tümüne de maddi ve manevi olarak büyük olanaklar da sağlanmış oluyor.

Ekrem yüce ayrıca 91000 üyesi bulunan yerelsen sendikasının da genel başkanlığını yapıyor.

Yüce, ÇAYKUR genel müdürlüğünde 60 yıldan beri örgütlü olan Tek Gıda İş sendikası üyesi 10 bin işçiyi, tehdit, baskı ve sürgünlerle korkutarak işçilerin Hak İş sendikasına bağlı ,Öz Gıda İş sendikasına geçmesini sağlamıştı. 

Çay-kur’a bir kez daha ataması yapılan Sakarya belediye başkanı Ekrem yüce eski Rize valilerinden Enver Salihoğlu’nu da Sakarya Belediyesi’ne başdanışman yaparak bir kez daha gündeme geldi. 

Yüce ve Salihoğlu 2003-2006 yıllarında Rize’de beraber görev yapmışlardı.

Ekrem yüce eski Keçiören belediye başkanı Mustafa Ak’ı da Sakarya belediyesine genel sekreter yaptı. Ancak Ak’la anlaşamayınca da onu Ankara’ya ve görevli olarak gönderdi.

Yüce, başkanlığının ilk gününde de Rizeli ünlü sanatçı Davut Güloğlu’nun oğlu Cengizhan Güloğlu’nu özel kalem müdürü yapmıştı.

Güloğlu, tepkiler üzerine istifa ederek Sakarya’dan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Her yerde adeta Ekrem yüce var. Başta siyasette, sporda ve kamuda hep o görevlendiriliyor.

1954 yılında Sakarya Geyve’de doğan Ekrem YÜCE ev hanımı Filiz YÜCE ile evli olup, biri avukat olan oğlu “Mahmut Furkan” ve bir kız çocuk babasıdır.

İlköğrenimini Sakarya Pamukova’da gören Yüce, orta öğrenimini İstanbul İmam Hatip ve Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda, liseyi de Kırklareli Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Yükseköğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde gören Yüce, buradan kültür, teknik ve makina bölümünü bitirdi ve daha sonra da yüksek mühendis oldu.

 1975-78 yılları arasında Kırklareli, Erzurum ve Adana gibi illerde Diyanet teşkilatları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Zirai Donatım Kurumu Genel Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlarda da devlet memurluğu yapan Ekrem YÜCE, 1985-86 yılları arasında da yedek subay olarak askerliğini yaptı.

Daha sonrada Sakarya Adapazarı Merkez Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Yüce, 1997-98 yılları arasında Çay-Kur Araştırma Enstitüsüne Teknik Kısım Müdürlüğü’nde mühendis ve İyidere Çiftlik Çay Fabrikası’nda kısım müdürlüğü yaparak Çay-Kur’daki ilk mesaisine başlamış oldu.

Bu arada KTÜ Rize Meslek Yüksekokulu’nda da kısa bir dönem okutmanlık yapan Yüce, aktif siyasete atılarak 1999-2003 yılları arasında Fazilet Partisi’nden Adapazarı Erenler Belediye Başkanlığı’na seçildi.

AKP’nin iktidar olmasıyla hemen AKP saflarına geçen Ekrem YÜCE, tüm tepkilere karşın Çay-Kur’a genel müdür ve yönetim kurulu başkanı yapıldı.

Ekrem YÜCE belediye başkanlığından ayrılarak önce bakanlık müşaviri sonra da Çay-Kur’un 14'üncü genel müdürü oldu. İlk genel müdürlük görevini 2003-2011 yılları arasında yaptı.

2005-2011 yılları arasında Rize Üniversitesi’ne bağlı MYO’nda Çay Eksperliği Bölümü’nde okutmanlık da yaptı.

Bu görevine de hep Çay-Kur’daki makam araçlarıyla gitmesi hep tepkilere neden oldu ama Yüce bu konuda da bildiğini okuyarak okula Çay-Kur’un araçlarıyla gitmeye devam etti.

Kısa ismi Kamu İş Sendikası olan Kamu İşletmeleri İşverenler Sendikası’nın 2003-2011 yılları arasında da hem yönetim kurulu hem de başkan vekilliğini yaptı.

Yüce, Çay-Kur Genel Müdürlüğü dışında ek görev yaptığı bu kuruluşlardan hep dolgun ücret aldığı gündeme gelmişti.

Yaşamı boyunca sportif faaliyet yapmayan Ekrem YÜCE, Çay-Kur Genel Müdürü iken 2004-2011 yılları arasında da Süper lig ekiplerinden ÇAYKUR Rizespor’da As Başkan, İkinci Başkan ve Başkan Vekilliği de yaptı.

Yüce, 21004-2011 yılları arasında da kurumun takımı olan Çaykurspor’da yedi yıl aralıksız başkanlık yaptı.

Ekrem YÜCE görev süresince bu takıma beklenen maddi ve manevi katkıyı yapmazken Süper lig ekibi olan ÇAYKUR Rizespor’a milyarlarca liralık sponsorluk yardımı yapması Sayıştay tarafından uygun bulunmamıştı.

Ekrem YÜCE döneminde kurumun takımında güreş müsabakalarına katılan birçok şampiyon güreşçi de işten çıkarılmış ve görevlerine de ya son verilmiş ya da başka takımlara transfer olmalarına müsaade edilmişti.

Bu arada kurumun Yüce’nin ardından 15. Genel Müdür olan eski Çevre Bakanı İmdat SÜTLÜOĞLU da ikinci başkan olarak Çaykur Rizespor’a yaptığı maddi yardımlarda hep gündemde yer aldı ve basına da manşet olmuştu.

2009-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonunda, 2006-2011 yılları arasında da Dağcılık Federasyonunda yönetim kurulu üyeliği,

 2007-2009 tarihleri arasında da Türkiye Judo Federasyonunda as başkanlık yapan Ekrem YÜCE, bol bol çıktığı yurtiçi ve yurtdışı gezileriyle de tavan yaptı, adeta Evliya Çelebi gibi şehirden şehir’e uçan isim oldu.

Halen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda da Çay-Kur yönetim kurulu üyesi olan rekortmen isim Ekrem YÜCE’nin diğer görevleri de şu tarihlerde gerçekleşti.

2003-2011 Rize Hizmet Vakfı yönetim kurulu üyeliği,

2007-2009 Çay-Kur Sosyal Dayanışma ve Kültür Vakfı başkanlığı,

1990-96 Milli Gençlik Vakfı Rize Şubesi üyeliği ve başkanlığı,

2008-2011 Ulusal Çay Konseyi yönetim kurulu üyeliği,

2011-2012 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müşavirliği,

2012-2018 tarihlerinde de Giresun’daki Doğu Karadeniz Kalkınma Proje Bölge İdaresi Başkanlığı “DOKAP”.

2003'den bu güne kadar Rize İlinde Üniversite Geliştirme Derneği yönetim kurulu üyeliği halen daha devam etmektedir.

Ekrem yüce ayrıca 91000 üyesi bulunan yerelsen sendikasının da genel başkanlığını yapıyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV