Şavşat Papart deresinde rant çalışması
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Şavşat Papart deresinde rant çalışması

Derelerin değil insanların ıslaha ihtiyacı var

28 Haziran 2020 Pazar 00:59
Bu haber 3223 kez okundu
 Şavşat Papart deresinde rant çalışması

Şavşat Papart deresinde rant çalışması

Derelerin değil insanların ıslaha ihtiyacı var

Gençağa KARAFAZLI Kuzeytvnet -

Doğu Karadeniz’de, binlerce yıldır bölgedeki tüm canlıları beslemiş, yaşamlarının devamlılığını sağlamış, dereler, ırmaklar, şelaleler, pınarlar, en küçük su kaynakları, Yaşam alanları rant uğruna acımasızca katledilmeye devam ediyor.

Rize-Fındıklı(Viçe)- Yenimahalle (Paçva- Duduskurişi Ğali) irmağında dere islahı adı altında beton dökülerek katledilmesinin ardından bu kez, Artvin’in Şavşat ilçesi papart deresinde ıslah çalışması adı altında dere yok ediliyor.

Yerleşim yeri yok talep eden yok ıslah çalışması başlamış

Artvin’in Şavşat ilçesi papart deresinde Islah çalışması yapılan yerde hiçbir yerleşim yeri yok,  ayrıca bölgede hiç tarım arazisi bulunmuyor,  tüm bunlara rağmen bahse konu yerde ıslah çalışması için kimsede bir talepte bulunmamış ancak, ıslah çalışması ne hikmetse başlatılmış.

Şavşat Paparat deresinde yapılan ıslah çalışmasının fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan yaşam savunucularından Avni Ertaş,  Her şey şirket için, aç mide doyar da, aç göz doymaz, Yazıktır, Günahtır, bu yapılan suçtur. Bakanlığın yaptığı bazı toplantılarda bu ve benzeri "ıslah" çalışmalarının kötü, yanlış, doğaya, bölgeye uygun olmadığı konuşuluyor. Bu konuda uzman görüşleri. Sunuluyor. Şirketlerin ısrarı, kazanma hırsı önüne geçilmiyor... Adeta şirketler kendilerine iş yaratıyor.

Yandaşları zengin edersin

Osman Güvenalp,  bir ülkeyi susuz bırakmak istiyorsan ülkenin derelerinde uyduruktan ıslah çalışmaları yaparsın. Yüzeyde akan suyun kepçe darbeleriyle tabandan yeraltına kaçmasını sağlarsın. Bunu ya parkende devletin kasasına zarar verirsin. Yandaşlara iş icat ederek o yandaşları zengin edersin.

Derelerin değil insanların ıslaha ihtiyacı var

Akif Burak Yanuğişi, Amaç sadece inşaat sektörü dönsün, beton dönsün. Şurada ıslah gerektirecek tek bir nokta bile yok. Böyle bir talep yok. Derelerin değil insanların ıslaha ihtiyacı var önce. Islah dedikleri de dereyi tamamen kanala çevirmek. Sel gibi durumlarda çok daha tehlikeli ve riskli hale getirmekten başka bir şeye yaramayan ucube betonlar. Ah ne diyeyim.

HES karşıtı duruşu ve Türkiye’nin birçok yerinde yaşam savunucularının hukuksal sorunlarına sahip çıkan avukat olarak tanınan Av. Yakup Okumuşoğlu, Papart da ıslaha ihtiyaç yok ama papat’lılar daha da iyisini bilirler.

Sevinç Aksut, adlı vatandaş ise, Doğa durup,  durup aniden hesap kesiyor. Bunları öyle bir ıslah edecek ki, diyerek yaşananlara tepki gösterdiler.


Şavşat Papaert deresi !
Fotoğraf: Güven İslamoğluFındıklı 
Paçva- Duduskurişi Ğali böyleydi !


Fındıklı Paçva- Duduskurişi Ğali böyle oldu !

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV