“Rize’yi patlamaya hazır bombaya dönüştürmeyin”
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

“Rize’yi patlamaya hazır bombaya dönüştürmeyin”

Vaklar artmadan Rize’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmeliydi

06 Nisan 2020 Pazartesi 20:09
Bu haber 2570 kez okundu
 “Rize’yi patlamaya hazır bombaya dönüştürmeyin”
 “Rize’yi patlamaya hazır bombaya dönüştürmeyin”

Gençağa Karafazlı

‘Çay üreticisini, çaykur işçisini mağdur edilmeyeceğine dair garanti vermelidir. Gerekli tedbirler alınmaz ise, binlerce üreticiyi çay bahçelerine güvencesiz sokmak, yarın Rize’yi patlamaya hazır bombaya dönüştürmüş olursunuz, Rize’yi, Çayı ve Çaykur'u kurtarmanın yolu budur.’ diyen CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Rize’nin korona virüs sınavının pek de iyi geçmediğine dikkat çekerek, yetkilileri uyardı.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz 2020 yılı Mayıs ayında başlayacak olan yaş çay alım kampanyası ile ilgili şunları söyledi;

Mart ayında uyardık

“ İlk olarak şubat ayında yapmış olduğumuz basın açıklamasında Salgının Çin'den yayıldığına dikkat çekerek Batum Kapısının kontrol altına alınması gerektiğini söylemiştik; Ne zaman yapıldı Mart Ayı içinde yapıldı.10 Mart'ta Rize'de ilk vaka çıktığından beri Rize 'de sokağa çıkma yasağı olması gerektiğini söylemiştik. İki nedenden dolayı; Birinci neden; Salgının Rize'ye girmesini engellemek ve varsa da yayılmasını önlemek. İkinci Neden de; Çay sezonuna hazırlanmak için. Peki, Rize'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi mi? Edilmedi.

Umreciler karantina altına alınmadı

Rize'deki vakaların çoğunluğu İstanbul'dan gelenler ve belli bir kısmı da Umre den gelenlerden bulaştığı yetkililerce sürekli olarak ifade ediliyor. Biz 500 vatandaşımızın umreden Rize ‘ye geldiğinde bunların karantina altına alınması çağrısı yapmıştık. Peki, önlem alındı mı? Sadece Alınan Önlem; evlerinde izolasyon.! Tuttu mu bu önlem, tutmadı.

İstanbul’dan gelenlerin suçu ne?

Şimdi ise görüyoruz ki asıl tehlike İstanbul ili ve diğer illerden çay kampanyası için ilimize gelen hemşerilerimiz asıl tehlikeyi oluşturan gruplar olduğu yetkililerce açıklanıyor. Rize’ye çay toplamak zorunda oldukları için gelmek zorunda kalan insanlara sadece ‘gelmeyin’ çağrısı yapıldı. Bu insanlarımıza Mayıs ayı çay kampanyası ile ilgili hiçbir bilgi verilmemesi dolayısıyla, tek geçim kaynağı olan çayını toplamak düşüncesinden başka bir şey düşünemeyen insanlarımızın suçu ne?

Rize'de 10 Martta ki İlk Vakadan bu yana  vaka sayısı 116 ya çıkmış, ölü sayısı 3 olmuş, 4.000 e yakın insanda evlerinde izolasyonda. Ve giderek de vaka sayısı artıyor.

Vaklar artmadan Rize’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmeliydi

Vakaların çoğunluğu,  İstanbul'dan  gelenlerden. Bir kısmı da diğer nedenler. Yerelde görev yapan herkesin elinden gelen her şeyin en iyisi yapmaya çalıştıklarını görüyoruz, biliyoruz. Emeklerine teşekkür ediyoruz. Oysaki Rize de vakaların bu kadar artmadan önce yapılması gereken belliydi. Rize 'de İl genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmeliydi nedense bu yapılmadı.

Çay üreticisine güvence verilmedi

Bugüne kadar il dışından gelecek olan Çay üreticisi ile ilgili açıklamalar yapılabilirdi; Yapılmadı. Çay üreticisine güvence verilebilirdi; yapılmadı, Çaykur' da çalışacak olanlara bilgi verilmedi; Çay üreticisi bilgiden yoksun bırakılınca herkes zorunlu olarak Rize'ye geldi.

Yapılan kontroller ve denetimlerle de gelenlerin evlerinde 14 günlük karantina altına tutulmaları sağlanamadığını biz değil zaten yetkililer söylüyor. Bu nedenle Rize’ye gelen hemşerilerimizi hiç kimsenin suçlamaya hakkı yok” dedi.

Bu iş Rize'de patlamaya hazır bomba gibi duruyor.

Bugün geldiğimiz noktada özellikle fındıklı ilçemizde yaşanan olay ,’İstanbul'da Virüs tespit konan ve evde izolasyona gönderilen kişi kaçarak Fındıklıya geliyor, 10-15 gün Fındıklı sokaklarında dolaşıyor.İhbar sonucu  karantinaya alınıyor ve sonuçta irtibata geçtiği herkes karantinaya alınıyor...Bunun gibi acaba Rize'de kaç örnek Var? Kaç kişi var?’.

Bu olay bile Rize'yle ilgili daha radikal kararların alınmasını gerektiriyor. Bari bu sefer gecikmeyin. Rize İl Genelinde BİR AN ÖNCE sokağa çıkma yasağı getirilip, herkesi test ederek ya da bu süre zarfında belirti gösterenleri test ederek izolasyona almak ve hastalığın daha da yayılmasını engellemektir.

Dün sayın milletvekilimiz ‘Mayıs ayında yaş çay kampanyamızı çok sağlıklı bir şekilde gerçekleştireceğiz bunun önünde hiç bir engel yoktur diyor. Bu açıklaması bizleri memnun etmiştir ancak, keşke Mayıs ayında çay üreticisi ve Çaykur işçisinin hangi tedbirler altında çay bahçesine ve fabrikasına rahatça gidebileceği şartlarda kamuoyuna açıklasaydı.

Bugün 210 bin çay üreticisin temel sorunu olan yaş çay ve kampanyası ile ilgili Çaykur Genel Müdürlüğü Mayıs ayında kampanya başlatacaksa, bir an öne çay üreticisi ve çaykur işçisine güvence vereceği açıklamalar yapmalıdır.

Çay üreticisini, çaykur işçisini mağdur edilmeyeceğine dair garanti vermelidir. Rize’yi, Çayı ve Çaykur'u kurtarmanın yolu budur.

Bu yapılmaz ise gerekli tedbirler alınmaz ise, binlerce üreticiyi çay bahçelerine güvencesiz sokmak, yarın Rize patlamaya hazır bombaya dönüştürmüş olursunuz” şeklinde uyarılarda bulundu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV