Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

RİZE VE CORONAVİRÜS

02 Nisan 2020 Perşembe 20:03
Bu haber 1546 kez okundu
Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?
RİZE VE CORONAVİRÜS

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

Kaçkar TV Medya Grup Başkanı Gazeteci Adnan Onay 500 umrecinin Rize’ye geldiğinde neden karantina alınmadığını, Batum sınır kapısında ciddi kontrollerin yapılmaması ve şehirlerarası geçişlerin sınırlandırmaması sonrası korona virüs vaka sayısında bölgede 2.il olan Rize’nin bu noktaya gelmesinde sorumlu kim ve ya kimler? Diye sordu.

İşte Adnan Onay’ın o yazısı:

Sağlık Bakanlığı ilk Coronavirüs vakasını açıklamasının ardından 20 gün sonra vakaların il il dokümanı açıkladı. Maalesef tabloda nüfusuna göre vaka sayısında ilk başta yer alan illerden biri de Rize..

Peki, neden Rize bu durumda?

Türkiye’de Coronavirüs vakası ortaya çıkar çıkmaz kimi çevreler “vakalar neden il il açıklanmıyor” diye baskı yapıyor, iktidarın vakaları sakladığı yönünde kuşkularını dile getiriyordu.
Ben ise, şehirlerarası geçişlerde sıkı önlem alınmadan vakaların il il açıklanmasının fevkalade yanlış olacağını, okulların tatil olmasıyla birlikte bunun bir tür ‘memlekete dönüş’ furyasına yol açacağını belirtiyordum. Yetkililer de aynı kanaati taşımış olacak ki il il vaka tablosu şehirlerarası geçişler sınırlandırılıp, sıkı önlemler alındıktan sonra, 20 gün üzerine ayrıntılı açıklamalar yapılmaya başlandı.

‘atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmiş’

Ancak, şehirlerarası geçişler, illere girişler kısıtlanana kadar ‘atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmiş’ büyük şehirlerde yaşayan vatandaşların birçoğu çoktan memleketlerine dönmüştü.
Hatta ‘fırsat bu fırsat’ deyip kimileri de yazlık yerlere tatile çıkmış, buradaki evlerine koşmuştu.

Bu noktada bir eleştiride bulunularak, ‘yetkililer okullar tatil olduğu günden itibaren şehirlerarası araç geçişlerini, şehirlere dışarıdan girişleri sınırlamalıydı’ denilebilir.
Elbette, sorun sadece bu kısıtlamaların erken başlatılmamasıyla sınırlı değildi. Bu esnada, havayoluyla taşımacılık da devam ediyor, yurt dışında olan 400 bine yakın vatandaşımız havayoluyla yurda dönüyordu.
Bunların içinde umreye gidenler de vardı ve umreciler yurdun dört bir yanından olup, dönüşlerinde kendi memleketlerine dönüyorlardı.

Eş, dost, akraba umrecileri ziyaret etti

Umreciler yurt dışından dönenlerin yaklaşık onda birini oluştursa da akraba, eş, dost, tanıdıkların umreden dönenlere hacdan dönenler gibi ilgi gösterip, onları ziyarete gittiği bilinen bir gerçekti.

Devlet, vakalar yayılmadan önce çalışmalarını tehlikenin ilk görüldüğü, yayılma ihtimali en yüksek il olan İstanbul’a yoğunlaştırdı. Valiliklere de uyarılarda bulunarak illerinde gerekli tedbirleri almaları istendi.

Rize’de gerekli tedbirler alınmadığı görüldü

Peki, şehirlerarası geçişler sınırlandırılıp, illere dışarıdan gelenler kontrol altına alınana kadar Rize’de gerekli tedbirler alındı mı?
Manzaraya baktığımızda alınmadığı ortada..

Devlet henüz yurt dışından dönenleri karantinaya almadan önce memleketleri Rize’ye dönen 500’e yakın umrecilere günlerce ziyaretler yapıldı, karşılıklı ziyaretlerle umreciler şehrin her yerinde serbestçe dolaştılar.

İstanbul’dan memleketleri Rize’ye dönenler, çevreleriyle hasret gidermek, ihtiyaçlarını görmek için şehrin her yanında bulundular..

Çay destekleme bedelleri için kuyruklar

Gürcistan, virüsün görüldüğü ilk ülkelerden biri olmasına rağmen, Batum sınır kapısından giriş, çıkışlar devam etti..

İş yerleri, alışveriş merkezleri, marketler tıpkı hiçbir şey yokmuş gibi işlerini yürüttü, vatandaşlara hiçbir uyarı, sınırlama gelmedi.

Bunlar yetmiyormuş gibi çay destekleme bedelleri ödenmesi nedeniyle banka önlerinde tıkış tıkış olunmuş uzun kuyruklar oluşmasına ses çıkaran olmadı.

Devletin Yetkilileri Bakanlık uyarılarını yok saydı

Çarşı merkezinde meydana gelen silahlı saldırısı sonrası yüzlerce kişi olay yerine doldu, hiç kimse, hiçbir uyarıda bulunmadı..

Park, bahçeler vb. kurallardan uzak kullanımdaydı.

Bu sürede, Devletin ilgili birimlerinin, Sağlık Bakanlığının uyarıları Rize’yi ilgilendirmiyormuş gibi davranıldı..

Sonunda bu tabloyla karşılaştık. Ne yazık ki, Virüs vatandaşlarımızın yarısına sağlık çalışanlarımıza da bulaştı.

Virüsün kime ,ne kadar daha bulaştığı belirsizliğini korurken, bu sürede ilk Coronavirüs taşıyıcısının kim olduğu yönünde bir açıklama da yapılmadı, yorumlar havada dolaştı..

Bütün bunlar yaşandıktan, iş işten geçtikten sonra şimdilerde gerekli tedbirler alınıyor. Hatta bu yönde ilk karantina haberi dahi Rize’den geldi..

Peki, bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?
Umreciler mi, İstanbul’dan Rize’ye gelenler mi, Batum’a girip çıkanlar mı, turistler mi, günlerdir tv’lerden yapılan açıklamalara, uyarılara önem vermeyip, hiçbir tedbir kuralına uymayan vatandaşlar mı?

Elbet ortada bir sorumlu var..

Ama kim veya kimler?

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV