Rize'linin Yeşil Yol Öfkesi Büyüyor

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Rize'linin Yeşil Yol Öfkesi Büyüyor

Karadeniz Yaylalarında Yeşil Öfke Çığ Gibi

13 Temmuz 2015 Pazartesi 16:33
Bu haber 787 kez okundu
Rize'linin Yeşil Yol Öfkesi Büyüyor
Foto galeriye git  KARADENİZ Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde protesto edildi. Kaymakamlık önünde toplanan yüzlerce kişi, ‘Adı yeşil özü kara’ benzetmesi yapılan Yeşil Yol projesinin durdurulmasını istedi. kitlesel basın açıklaması ve yürüyüşe CHP li 5 milletvekilinin yanısıra  HDP Rize milletvekili adayı Selda Karafazlı,ÖDP Genle başkanı Alper Taş,EMEP,ESEPE,İHD,ÇGD ve yüzlerce yaşam savunucusu yanısıra Hopa Halkewvi üyeleri katıldı.Polis basın açıklaması ve yürüyüşü saniye saniye görüntülemesi dikkat çekti.

Gençağa Karafazlı-Doğancan İlek (Rize),(EVRENSEL)

HAVVA ANA YİNE ÖN SAFLARDA


Kaymakamlık önünde düzenlenen eyleme, Fırtına İnsiyatifi grubu üyeleri ile Yeşil Yol bağlantısının yapılacağı Yukarı Kavrun ve Samistal yaylalarında yaşayan vatandaşların yanısıra CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Samsun Milletvekilleri Barış Karadeniz ve Kemal Zeybek, Ordu Milletvekilleri Seyit Turan ve Mustafa Adıgüzel ile ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, bir grup akrabası tarafından red edildiği öne sürülen HDP’nin aylarca tartışılan RİZE Milletvekili adayı  Selda Karafazlı ,EMEP,ESEPE,SDP,İHD,ÇGD ve Halk Evleri temsilcileri de katıldı.  ‘Susma haykır, Yeşil Yola hayır’ sloganları atılan eylemde, ‘Yeşil Yol istemiyoruz’ pankartları açıldı. Havva Ana adıyla Yeşil Yol mücadelesinin simgesi haline gelen 63 yaşındaki Rabiye Bekar’da grubun önünde yer aldı.Rabiya Bekar HDP Rize milletvekili adayı Selda Karafazlı'yı yanına alarak yürüdü. 


YEŞİL YOL: ADI YEŞİL, ÖZÜ KARA


Fırtına İnsiyatifi adına açıklama yapan Deniz Demirci, Fırtına Vadisi’nin ülkenin en büyük doğal SİT alanı ve Milli Park olduğunu belirterek, dünyada ender kalmış bozulmamış alanların önünde geldiğini söyledi. Yeşil Yol adı verilen ve turizm için yapılacağı söylenen yolun vadiyi tehdit ettiğini belirten Demirci, şunları söyledi:


“Adı yeşil ama özü kara olan bu yolun vadimize felaket getireceğini görüyoruz. Yeşil yolun bir ihtiyaç olmadığı gerçeğini biliyoruz. Fırtına Vadisi’nde her yaylanın yolu vardır ve yeni yola gerek yoktur. Yeni açılacak yollara araç trafiğini artıracağı ve doğal ekosistemi parçalayacağı için karşıyız. Dağda, Milli Park’ta, doğal SİT alanlarında, 3 bin metrede çift şeritli yol olmaz. Vadide daha fazla yol, bağlantı yolları ve yol genişletmeleri Fırtına Vadisine onarılmaz zararlar verecektir. Arazi vitesli araçlarla tozu dumanı katarak giden ve günde 5 yayla gören turisti, mangal ateşi ile çöpleri, meraları ele geçirmiş otelcileri yaylalarımızda ve meralarımızda, yani yaşam alanlarımızda kesinlikle görmek istemiyoruz.”
YEŞİL YOL GOOGLE EARTH HARİTALARI ÜZERİNDEN ÇİZİLDİ


Yeşi Yol’un Google Earth haritaları üzerinden çizildiğini anlatan, imarsız, ÇED raporsuz ve bilim dışı olduğunu söyleyen Deniz Demirci, “ Bu hukuksuz ve kaçak yol için açtığımız davalardan biri için Rize İdare Mahkemesi durdurma kararı verdi. Bu karardan sonra adı Yeşil, özü kapkara olan bu yol kapsamında vadide yapılan çalışmaların tüm yargı süreçleri sonuçlanıncaya kadar durdurulmasını talep ediyoruz. İş makinelerinin dağlarımızdan çekilmesini ve makinelerin güvenliğinin kendilerince alınabileceği güvenli bir yere çekilmesini talep ediyoruz. Provokasyonlara karşı idareyi uyarıyoruz ve sorumlusu olmayacağımızı ilan ediyoruz. Yeşil yola dur diyoruz, dur diyeceğiz. Vadimizin geleceğinden emin olana kadar her ağacın, her yaylanın ve her meranın bekçisi olmaya devam edeceğiz” diyerek açıklamasını noktaladı.


GERGİNLİK YAŞANDI


Bu sırada, Çamlıhemşin Kaymakamlığı önündeki duvara, ‘Yeşil Yola Dur. Kitle turizmine, madene, talana hayır" yazılı pankart asmak isteyen bir grup ile görevliler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grup, pankart asılmasını engelleyen görevliye yuhalayarak tepki gösterdi, polisin araya girmesiyle kaymakamlık çalışanı olduğu öğrenilen kişi kaqymakamlık binasına zorla sokularak gerginlik büyümeden önlendi.

CHP HEYETİ BÖLGEDE


Yeşil Yol tepki eylemine üzerinde, "Diren Karadeniz" yazılı giysilerle katılan CHP heyetti adına açıklamalarda bulunan Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Karadeniz’in Türkiye’nin dünya doğa mirasındaki en önemli bölgesi olduğunu belirterek, Karadeniz’de duble yol ile başlayan doğa katliamının, HES projeleri ile önüne geçilemez vahim büyük bir drama dönüştüğünü anlattı. Pekşen konuşmasını şöyle sürdürdü:


“HES’lerin tahribatlarını ortadan kaldırılmaya çalışılırken bir anda karşımızda Yeşil Yolu bulduk. AKP’nin yeşille ilgisi İspanyol boğalarının kırmızı ile ilgisine benzer. Gerçekten üzerindeki Benjamin Franklin resmi olan kağıt parçalarına olan düşkünlükleri buradaki yeşili bile beton kaplamaya kadar büyük bir figürsüzlüğe cesaret etmelerine neden olmuş. Onlar için ayakkabı kutularının saklanacak olan yeşilleri, bu müthiş doğa mirasının içerisinde kendilerine yer bulacak şekilde dayatarak yol almaya çalışıyorlar. Bölge halkının vermiş olduğu direnişi ayakta alkışlıyoruz. Havva Ana’nın şahsında yapılan mücadeleyi yürekten destekliyoruz.”


“VALİ BİLSİN Kİ BURASI İNSANLIK MİRASIDIR”


Pekşen konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Vali ‘burada asfalt olmayacak’ diyor. Bu yolun 1500 kilometresinin asfalt olduğu projede yazılı. Vali ‘ağaç kesilmeyecek’ diyor. Belli ki Vali başka bir projeye bakmış. 2600 kilometrelik yol üzerinde gerçek bir doğa katliamı var. Vali doğa katliamını yalnızca ağaç olarak anlıyor. Diğerlerini anlama ve algılama problemi açıkça ortada. Yine Vali, ‘Burada 5 turistik merkez yapılacak’ diyor. Projenin üzerinde 40 tane turistik merkez yapılacağı yazıyor. Bu turistik merkezler kimindir? Kimlere satılmıştır, kimlere pazarlanmıştır. Vali, ‘Yol medeniyettir’ diyor. Karadenizli o medeniyeti çok iyi biliyor. Ayder, Uzungöl ve Sümela’daki doğa katliamını, o yolların nelere yol yaptığını da çok iyi gösteriyor. Bu yolu iyi biliyoruz. Bu yol, yol değildir. Vali’ye sesleniyoruz; Halkın zekası, bilgisi ve birikimi ile sakın alay etmeye kalkmayın. Buradaki insanlar gerçekten doğa direnişinin ne demek olduğunu geçmişte ortaya koymuştur. Bu insanların arkasında 76 milyon Türk insanı ve insanlığın direnişi var. Vali, ‘insanlar lüks araçları ile gelip eylem yapıyorlar’ diyor. Vali bilmeli ki burası insanlık mirasıdır. Buraya dünyanın dört bir tarafından insanların gelmeye hakkı vardır. Burası geleceğe insanlığın mirasıdır.”


YÜRÜYÜŞ YAPILDI, HORON OYNANDI


Basın açıklamasının ardından tulum eşliğinde yürüyen grup Yeşil Yol karşıtı sloganlar atarken, çevredeki vatandaşlar da gruba alkışlarla destek verdi. Fırtına Deresi üzerindeki kemer köprüsüne kadar gelen grup horon oynadı. Horona, Havva Ana lakaplı Rabiye Bekar’  yine burada HDP adayı Selda Karafazlı 'yı yanına alarak horon başı olarak  tulum eşliğinde horona durdu. Babasının omzunda ağzında emziği ile yürüyüşe katılan 1.5 yaşındaki Kuzey adlı bebek de ilgi odağı oldu. Türküler söyleyen grup, Yeşil Yola karşı sloganlar attı. Polis çevrede güvenlik önlemi aldı.


İŞ MAKİNESİNİ DURDURDULAR


Bu sırada grup yoldan geçmek isteyen İl Özel İdaresine ait iş makinesinin önünü horonla halkasıyla kesti. Yeşil Yola karşı çıkan Murat Köyü muhtarı Lütfü Sezgin, iş makinesinin kepçesine çıkarak, ‘Dün yaylaya çıkarken siz bizim yolumuzu kesmiştiniz. Şimdi biz sizin yolunuzu keselim mi?’ diye haykırdı. Sezgin, daha sonra kepçeden inerek iş makinesine yol verilmesini sağladı.


MAHKEME YEŞİL YOLDA ORMAN KESİMİ İZNİNİ DURDURDU


Bu arada, Yeşil Yol projesinin geçeceği Ausor yaylasında Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 16 dönümlük alanda orman kesim izni vermesini ağaç katliamına yol açacağı gerekçesiyle mahkemeye taşıyan Fırtına İnsiyatifi grubunun Rize İdare Mahkemesi’nde açtığı davada mahkeme, idarenin savunmasını almaya gerek görmeden,07,07,2015 tarihinde  ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.


ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK, NEREDE MAKİNE ÇALIŞIRSA RABİYE ORADA

Havva ana lakabıyla tanınan Rabiye Bekar, Yeşil yola karşı mücadelesinin süreceğini anlattı. Bekar, “Mücadelemiz sonuna kadar devem edecek. Ölüm var dönüm yok. Valimizde yanımızda olsun. Gelsin bizi görsün. Derdimizi dinlesin.Onunla dertleşelim. Bizim arkamızdan kötü kelimeler kullanmasın.Biz çapulcu değiliz  toprağını suyunu  ormanını vatanını savunan Hemşin halkıyız.Vali bey iyi bilsin ki 3-5 çapulcu değiliz halkız halk.

BİZ BU YAYLALARDA DOĞDUK BURALARDA ÖLECEĞİZ

Yeşil yol bağlantılarını yaptırmayacaklarını vurgulayan Rabiye Bekar, “Her yaylanın her yolu var. O yollara gidecek insanlarımız, torunlarımız, turistlerimiz sırt çantalarını alıp yayladan yaylaya yürüyüşlerini yapacaklar. Taşına, toprağına basıp çiçekleri koklayarak o dağları dolaşacaklar. Tek düşüncemiz budur. Asla geri dönüş yok. Herkes bir, vatan bir.Bu devlet, bu dere, taş, toprak, dağ, bayır bizimdir. Biz burada doğduk, büyüdük, burada ölüp gideceğiz. Kesinlikle yol vermeyeceğiz.”

Yukarı Kavrun yaylasına çıkarak nöbete devam edeceğini ifade eden Rabiye Bekar, “Nerede makine çalışırsa Rabia orada” olacak dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV