Rize'lilerin umre ile imtihanı

banner100

19 Eylül 2020 Cumartesi

İddia: Mesut Yılmaz'dan umut kesildi

Rize'lilerin umre ile imtihanı

16 Mart 2020 Pazartesi 23:02
Bu haber 4000 kez okundu
Rize'lilerin umre ile imtihanı
Umreye giden ve umre dönüşü Rize’ye memleketine gelen yaklaşık 500 vatandaşın sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderilmesi Rize de tartışmaları alevlendirdi.Umrecilerin sokaklarda dolaşması bazılarının ise yüksek ateş şikâyeti ile hastaneler başvurması Rize’de tedirginliğe neden oldu

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Corona virüsü (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla sağlık bakanlığı tarafından çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor.Corona virüsüyle ilgili mücadelede İçişleri Bakanlığı, bu kapsamda yeni tedbirler hayata geçirmeye başladı. Bakanlık 81 İl Valiliğine “Coronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge göndererek, AVM ve lokantalar hariç tüm mekânların kapatılacağını duyurdu. 

Rize’de vatandaşlar tedirgin

İlgili bakanlık Türkiye genelinde çok önemli tedbirler alamaya devam ederken Umreden Rize’ye dönen yaklaşık 500 vatandaşın hiçbir kontrolden geçirilmeden evlerine gönderilmesi hastane kaynaklarından  edilen bilgilere göre ,Gürcü uyruklu bir vatandaşın yüksek ateş tanısıyla Recep tayip Erdoğan Eğitim ve araştırma hastanesinde kontrol altına alınması, umreden dönen bir hastanenin kendi isteği ile test başvurusunda bulunması, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın umre ‘den dönenlerin 14 gün boyunca evlerinden çıkmamasını ve ziyaretçi kabul etmemelerini açıklamasına uyulmadığı anlaşıldı.

Öteyandan bazı illerde AKP’li teşkilatların ve belediye başkanlarının umre ‘den dönenleri ziyaret ettikleri ortaya çıkmasının ardından Rize’de Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi de umreden dönen bir vatandaşı evinde ziyaret ederek, fotoğrafını paylaşması tartışmaları  alevlendirdi.Bu durum  Rize de vatandaşların daha fazla tedrigin olmasına neden oldu.

Rize’de 500 umrecinin tartışması Rize’yi gerdi

Rize’de vatandaşları tedirgen eden umre olayı sonrası, umreden dönen vatandaşların sağlık kontrollerinin düzenli yapıldığını öğrenilirken, İsimlerinin açıklanmasını istemeyen,  bazı doktor ve sağlık çalışanlarının muhabirlerimize aktardıkları ise,  Rize’de yakın zaman içerisinde büyük bir sağlık skandalıyla karşı karşıya kalınacağını açık göstergesi gibi.

Rize ve Artvin Tabipler odası çok vahim bir durum içerisinde olduklarına vurgu yaptı. Siyasi parti temsilcileri yetkilileri ortak çalışmaya ve neler yapıldığı konusunda kamuoyunun acilen bilgilendirilmesini istediler.

Uzman Psikiyatrist Doktor Akgül ise, umreden dönenlerin, yolunu şaşırmış mermi gibi ortalıkta dolaştıklarına belirterek, insanların psikolojisinin bozulduğu ve yeni travmaların yaşanmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Yaşananlarla ilgili Rize vali yardımcısı ve corono virüsü koordinasyon başkanı Abdullah Şen ise, Umreden dönen vatandaşların sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderildiğini kabul ederek, umreden dönen vatandaşlarla sürekli diyalog içerisinde olduklarını yaşananların bir komplo olduğuna da dikkat çekti.

Müftülük umrecilerle diyalog içerisinde

Yaşanan gelişmeler sonrası Rizze il müftülüğü umreden donen vatandaşlarla Rize valiliği ve Diyanetişleri başkanlığının talimatları doğrultuundan vatandaşlarla sürekli diyalog içerisinde oldukları öğrenildi.

Rize de ciddi bir sorun olabilir

Yaşanan gelişmeler sonrası isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı hastahane sağlık çalışanları Rize’de korona virüsü konusunda büyük bir patlama olacağını öne sürerek şu korkunç iddialarda bulundular.

Bilindiği gibi şubat mart ayları içerisinde yaklaşık 500 vatandaşımız umreden ziyaret sonrası uçakla Trabzon ardından Rize’ye geldi. Bunların hiçbiri ciddi bir kontrolden geçmeden evlerine gitti. Bunların bazılarının ateşi olduğunu hastanemizi aramalarından biliyoruz. Bazıları arıyor ‘ateşim var diyor’ gelelim alalım diyoruz ve ya Hasta haneye gelin diyoruz, ancak gelmiyorlar. Bunların hepsi evindeler. Birçoğu kendi başında orada ,burada , komşuda ,alışverişte, rahatlıkla dolaşıyorlar, bu durum Rize’de bir sağlık skandalına bir virüs patlamasına neden olabilecek bir durumdur.

Yabancı şüpheli var

Gürcistan’dan gelen bir Gürcü vatandaşının yüksek ateşi nedeniyle hasta hanemizde alınan tahlilleri Ankara’ya gönderildi sonuçları bekleniyor. Sağlık çalışanlarının aktardığı bilgiler arasında ise şok eden iddialarda var.

Ayakta bakıyor eve gönderiyoruz

Umre ’den gelip de rahatsızlandığını düşünen bazı vatandaşlarımız, Hastaneye geliyor. Gelen vakaya doktor olarak yaptığımız tek şey boğazına bakıyor, ateşine bakıyor gözüken ciddi bir şey yoksa ardından yeniden evine gönderiyoruz. Sağlık çalışanları olarak bu konuda tamamen çaresiziz. Yani bu vatandaşların karantinaya alınması gerekirken bizde kendilerine evden çıkmayın önerisinde bulunarak uyarıyoruz.

Testler zorda olsa yapılması lazım

Yaşananlar inanılır gibi değil diyen sağlık çalışanları normalde umreden dönen vatandaşlarımızın testleri yapılması gerekirdi ve bu zorunlu olması gerekir. Zamanında bu yapılamadı. Gerekirse zorla bu vatandaşlar evlerinden alınıp testleri yapılmalı ve evlerinde de olsa 15 gün gözlem altında tutulmaları gerekiyor.  Kaldı ki umre ‘den gelen bu vatandaşlar kendileri başka evlere ziyarete gidiyor sokakta dolaşıyorlar.

Bu gerçeği yetkililerde biliyor sorumlularda biliyor bizlerde biliyoruz. Artık sokaktaki vatandaşta biliyor. Eğer kısa süre içerisinde umre’den Rize’ye dönen 10, larca vatandaşımız en kısa zaman içerisinde evlerinden alınarak test kontrolleri yapılarak 14 gün evlerini terk etmemeleri konusunda ikna edilmez iseler Rize’de korona virüs konusunda çok ciddi bir patlama olacağını iddia ettiler.


Dr.Zelkif AKGÜL

Rize tabipler Odası eski Başkanı Uzman Psikiyatrist Dr. Zelkif Akgül yaşanılanların açıkça bir facia olduğunu asıl uygulamalar konusunda geç kalındığını özellikle Rize’nin bu büyük tehlikeden kurtulması için yetkililere şu çağrılarda bulundu. “ bilindiği gibi umre ‘den dönen yaklaşık Rizeli 500 vatandaşımız hiçbir kontrolden geçirilmeden evlerine gönderilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada ise yetkililerin açıklamalarına göre bu vatandaşları bilgilendirildiği evlerinde kontrol altında tutuldukları söyleniyor. Bu çok geç kalınmış bir uygulamadır.

Başıboş bir mermi gibiler

Aslında yapılması gereken tek şey vardı oda şudur bu vatandaşlar uçaktan indiklerinde kontrol altına alınmalıydı o önemli denilen süre içerisinde gözlem altında tutulmalıydılar. Ardından testler ve korona virüs ve tedbirleri konusunda eğitilerek evlerine gönderilmeliydiler. Fakat bu yapılmadı geç kalındı. Şimdi ise Rize’de ciddi bir panik havası var. Bu vatandaşlarımızın bazıları başıboş mermi gibi sokak sokak ev ev geziyorlar. Duyuyoruz bazıları ise telefonla sağlık yetkililerini arayarak ateşi çıktığını ne yapması gerektiğini soruyorlar bu tam bir skandaldır.

Yurtlar boş umreciler yurtlara yerleştirilmelidir.

Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız dolayısıyla bu vatandaşlarımızın acilen okullar tatil edilmişken öğrencilerimizden boşalan yurtlara yerleştirilmesi burada testlerinin yapılması ardından konuyla ilgili eğitimlerinin verilmesi ve bunlara bakımlarıyla ilgili hizmetlerin sunularak sürecin tamamlanması gerekiyor. Yoksa Rize’de gerçekten beklemediğimiz ciddi bir durumla karşılaşmamız söz konusu olabilir.

Yeni travmalar söz konusu

Şu bir gerçek ki hem umre ’den dönen hastalarımızın hem de yaşadığımız yerde insanlarımızın korona virüs konusunda ki gerçek dışı bir takım konuların sosyal medyada da paylaşılması sonrası özellikle, çocuklarımızın gençlerimizin dolayısıyla, bizlerin her geçen gün psikolojisini de ciddi anlamda bozduğunu başka travmaların da ortaya çıkmasından açıkçası endişe duyuyorum” dedi.


Dr.Turgay HASANOĞLU

Tabipler odası Artık iş işten geçti durum ciddi

Rize Tabibeler odası başkanı Dr. Turgay Hasanoğlu Rize’ye umreden dönen yaklaşık 500 vatandaşın karantina altına alınmamasına tepki göstererek şunları söyledi. “yapılması gereken ilk iş Radikal bir karar alınarak umreden gelenlerin direkt olarak karantina altına alınması sağlanmalıydı. Bu yapılmadı dolayısıyla iş işten geçti. Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Neden bunu söylüyorum çünkü bu vatandaşlarımızın arasında bu virüsü kapmış olan bir hastamız varsa dolayısıyla bunlar zaten başıboş bırakılmış ev ev gezmiş dolaşmış, ziyaretçi kabul etmiş, alışveriş yapmış, sosyal ilişkileri sürdürmüş. Sonuç olarak bu durumda mevcut virüsü de başkalarına bulaştırmıştır.

Tek tek tespiti gerekli

Bu saatten sonra Rize’deki panik havasından kurtulmak , kamuoyunu rahatlatmak için yapılması gereken bir tek şey var o da bu vatandaşlarımız adresleri kaldıkları yerleri tek tek tespit edilerek bunlara eğitim verilerek evlerinden çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunmak varsa hasta olanlar tespit edilerek testleri yapılıp virüsün var olup olmadığının durumuna göre tedbirleri daha da arttırılmasının sağlanması ardından kimlerle temas kurmuş iseler onlarında kontrol altına alınmalarını sağlamak gerekir.

Öğrencileri yurtlarından etmek doğru değildi

Uygulamada bana göre bir eksiklikte şudur. Yurtlar boşaltılarak öğrenciler evlerine gönderildi. Ne zaman? Virüs tüm dünya ülkelerine yayıldı ve ülkemize geldikten sonra. Bu yanlış bir uygulamaydı. Öğrencilerimiz yurtlarda kalmak koşuluyla gerekli tedbirler alınarak konuyla ilgili eğitimler verilerek kaldıkları yerde barındırılmalıydılar. Bir anda binlerce öğrenciyi bir ilden bir ile evlerine göndermek ciddi bir risk taşıdığı gerçeğini görmemezlikten gelemeyiz. Bu hatayı yapmamalıydık umarım sonuçları iyi olmuştur.” Diyerek tehlikeye dikkat çekti.


Saltuk DENİZ

CHP “bizde soruyoruz merak ediyoruz”

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz umre dönüşü Rize’ye 500 vatandaşın gelmesiyle ilgili “ soruyoruz ve merak ediyoruz diyerek” şunları belirtti;“ Yetkililer umre ‘den Rize’ye 500 vatandaşın geldiği söylüyor. Peki, bunlarla ilgili yapılan işlemler nelerdir? Diyanet işleri başkanlığı ve sağlık bakanlığı bu konuda sürekli uyarılarda bulunuyorlar peki, Rize’de bu uyarılara karşı neler yapılıyor? Bunları bilmek bizimde en doğal hakkımızdır.

Şu anda Türkiye genelinde yaşananları hep birlikte gözlüyor ve izliyoruz. Bu bir partinin sorunu değil bu sorun karşısında sivil toplum örgütleri meslek örgütleri siyasi partiler ve ilin sorumlularıyla birlikte ciddi bir sağlık sorunu olarak ele alıp halkımızı bilgilendirme sorumluluğu içerisinde çalışmalıyız. Umuyoruz bu anlayış içerisinde geldiğimiz bu noktadan sonra ilimizin sayın valisi de bu ortak çalışma anlayışımız içerisinde bizlerle istişarede bulunur bizde sunulması gereken katkıları insan sağlığı için sunarız. Parti olarak biz tüm konferanslarımızı, tüm salon toplantılarımızı iptal ettik. Partimizin teşkilatlarını hijyenle bir yapıya ulaştırmak için çalışmalar başlattık. “ diye kaydetti.

Hasan ZORLUCAN
EMEP "Panik yapmadan sağduyulu davranmalıyız"

EMEP Rize Fındıklı ilçe başkanı Emekli öğretmen Hasan Zorlucan Rize’de yaşanan panik havası ile ilgili vatandaşları sakin olmaya çağırırken sorumluları daha duyalı olmaları konusunda uyardı.

Zorlucan; “Çin'de ortaya çıkıp Dünya ülkelerine hızla bulaşarak yayılan Korona Virüsü ülkemizi de derinden etkileyeceği gözüküyor. Ülke yöneticilerinin almış olduğu yöntemler hem geç hem de istenilen düzeyde olmadığı görülüyor. Sağlık kurumlarının dışında bütün üretim hizmet ve eğlence kurumları bir süreliğine faaliyetlerinin durdurulması doğru bir karardır.

Acil hastalar öncelikli maskeler ücretsiz olmalıdır

Sağlık kurumlarına acil hastalar dışında hasta almamalı ve acil hastalara odaklanmalıdırlar. Sağlık kurumlarının dışındaki bütün kurumlar odaklarını virüsün yayılmasını engelleyici faaliyete yardımcı olmalıdırlar. Devlet virüsün yayılmasını engelleyen araçları ( Maske) ucuz ve ya ücretsiz hızla halka ulaştırmalıdır.

Vali açıklamalıdır

Yurt dışına ise giriş çıkış yapanların bilimsel verilerde dikkate alınarak 14 gün karantinaya mutlaka alınmalıdır. İlimizde yurt dışından çeşitli nedenlerle gelenler olduğunu biliyoruz. Turistik gezi ve ya umre ziyareti yapanlar dönüşlerinde karantinaya alınmadan dolaştıkları söylentileri gerçek olup olmadığı ilin yetkilisi ( VALİ ) tarafından açıklanmalıdır.

Panik yapmadan sağduyulu olmalıyız

Eğer yurt dışından gelenlere karantina yapılmamışsa bu vatandaşlar derhal karantinaya alınmalıdır. Çok hızlı yayılan bulaşıcı bir virüs karşı karşıyayız. Panik yapmadan sağduyulu biçimde büyük yara almadan geçirebiliriz. Bunun için başta yöneticiler halka açık ve net ve doğru bilgilendirme yapmalıdırlar. Bulaşma riski doğaldır ki yoksul halk da daha fazla olur.(bilinç düzeyi ve olanağının olmamasından dolayı)Bunun için yoksul kesimlerde hizmet öne alınmalı ve mutlaka parasız yapılmalıdır. Bunların dışında vatandaşların sokağa çıkmasını engelleyen yayınlar görseller çoğaltılmalı vatandaşlar her alanda virüse karşı bilinçlendirilmelidir. Dedi

AV. Ayşegül Özyanık Akyıldız

İyi parti “bu siyasi parti meselesi değil insan sağlığı meselesidir”

Bu bir siyasi parti meselesi değildir. Sıkıntılı bir süreçteyiz bu yüzden yetkililer STK ve siyasi partilerin bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunulması gerektiğine dikkat çeken iyi parti Rize il başkanı AV. Ayşegül Özyanık Akyıldız Rize’ye umreden gelenler daha fazla zaman kaybedilmeden karantina altına alınmalıdır çağrısında bulundu.

Sokağa çıkma yasağı gelsin

Belki abartılı gelecek ama kafe ve restoranların kapatılmasının hemen ardından sokağa çıkma yasağının da hayata geçirilmesi gerekir. Özellikle insanların 14 gün süre boyunca karantina altına kendilerini de almaları gerekiyor.

Ülkemizde vakalar artıyor

Vatandaşlarımızı aracılığınızla uyarıyorum, kişisel olarak da tedbirlerimizi almak zorundayız. Dünya ülkelerindeki vakalar ve ülkemizdeki vakalar gittikçe artmakta. Ülke olarak bu süreci buraya kadar iyi getirdik. Bundan sonraki bu sıkıntılı süreçte de birlik olunmalı birlikte hareket edilmeliyiz. Zaman kaybetmeden umreden gelen 500 umrecilerden ortalıkta dolaşan umrecilerin tespitleri yapılıp kontrol altına alınmaları sağlanmalıdır.

Bir diğer çağrımız ise gerekmedikçe sokağa çıkmamak lazım. Toplu alanlarda vatandaşlarımızın bulunmamaları gerekiyor. Tedbirlerin arttırılması gerekiyor. Bu tüm insanlığın sorunudur her hangi bir siyasi partinin sorunu değildir dayanışma içerisinde bilgilenerek korunmak için tedbirleri hayata geçirme zamanındayız” dedi.

Komplo var mı? Yok mu? Göreceğiz

Umre ziyareti sonrası yaklaşık 500 vatandaşın herhangi bir kontrolden ve testten geçirilmeden memleketleri Rize’ye dönmeleri sonucu başlayan tartışmalar devam ederken, korona virüs ile mücadele il koordinasyon kurulu  başkanı Rize vali yardımcısı, umre ‘den Rize’ye dönen vatandaşlarla ilgili muhabirlerimizin yönelttiği sorulara yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Umreden dönen vatandaşlar sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine döndüler şeklindeki soruya vali yardımcısı Abdullah Şen ? panik yapmaya gerek yok, konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor , çok fazla korkmanıza da gerek yok, bu virüs konusu ve arkasındaki komplonun ne olduğu ortaya çıkacaktır meraklanmayın.

organize bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Umreden dönenlerin bazılarının sağlık kuruluşlarını arayıp ateş çıkmasıyla ilgili bilgiler istediği bazılarının ise, acil servislerde boğazlarına ve ateşlerine bakılıp evlerine gönderildiği sorusuna vali yardımcısı Abdullah Şen “her türlü tedbirleri alıyoruz. Tüm kurumlarımız valimizin başkanlığında organize bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, umreden dönen hastalarımızla diyaloglarımız sürekli devam ediyor onları bilgilendiriyoruz, gelen ihbarları sizlerin de verdiği bu önemli bilgileri de ihbar kabul ederek bilgiler doğrultusunda gerekli incelemeyi de başlatacağız”

Aklıselimle bilinçle bu işlerin üstesinden hep birlikte geleceğiz

Umreden dönenlerin bu saatten sonra karantina altına alınması söz konuşumu sorusuna vali yardımcısı Abdullah Şen; “umreden dönen vatandaşlarımızın evlerinden ayrılmamaları kimselerle görüşmemeleri konusunda sürekli olarak uyarıyor virüse karşı neler yapmaları gerektiği konusunda sorumlu birim arkadaşlarımız hiçbir zaman kaybetmeden gereken diyalogları kurarak meseleleri çözmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız paniğe kapılmadan aklıselimle bilinçle bu işlerin üstesinden hep birlikte geleceğiz herkesi sakin olmaya bir sürede olsa evlerinden çıkmamaya çağırıyoruz”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV