RİZE'DEN SOMA EMEKÇİLERİNE SAYGI DURUŞU
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

RİZE'DEN SOMA EMEKÇİLERİNE SAYGI DURUŞU

SOMA’DA OLAN KAZA DEĞİL, CİNAYETTİR!

15 Mayıs 2014 Perşembe 19:15
Bu haber 1394 kez okundu
 RİZE'DEN SOMA EMEKÇİLERİNE SAYGI DURUŞU
 RİZE'DEN SOMA EMEKÇİLERİNE SAYGI DURUŞU

Rize’de de DEKAP, HDP, ÇGD, ADD, DİSK, KESK, TGB, Tek Gıda-İş, TÜED, CHP,  ve İP Üyeleri 3 Dakikalık Saygı Duruşunda Bulunarak, Basın Açıklaması Yaptı…

Ekrem Balta. Gençağa Karafazlı

Tüm yurtta olduğu gibi Rize’de de sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar, Soma felaketinde yaşamını yitiren maden emekçileri anısına 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

            Derelerin Kardeşliği Platformu’nun (DEKAP) çağrısı ile ortak eyleme katılan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), HDP üyeleri , Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Tek Gıda-İş Sendikası, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), KESK, DİSK, CHP,  ve bazı MHP üyeleri; Rize Cumhuriyet Alanındaki Atatürk anıtı önünde bir araya geldi ve 3 dakika saygı duruşunda bulunarak eylem yaptı.

 Yaklaşık 200 kişinin katıldığı sessiz eylem sonrasında, katılan sivil toplum örgütleri adına ortak bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Soma’da yaşanan facianın bir kaza değil, açıkça bir katliam olduğu kaydedilirken; yaşananların sorumlusu olarak AKP iktidarı gösterildi.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!

            Ortak açıklamada, “Özeleştirme-taşeronlaşma iş ve işçi güvenliğinin yok sayılması sonucu Soma’da yüzlerce işçimiz şehit olmuştur. Bizler bilmekteyiz ki ülkemizde meydana gelen iş kazalarının doğal afetler dışındakilerin tamamı önlenebilir niteliktedir ve bu nedenle yaşananlar ‘iş kazası’ değil iş cinayetidir. İktidar sahipleri emekçilerimizin sağlıklı ve güvenli yaşam haklarını sağlamaması hususunda gereğini yapması zorunludur” denildi.

SOMA’DA OLAN KAZA DEĞİL, CİNAYETTİR!

KESK adına konuşma yapan Sağlık Sen Rize Şube Başkanı Deniz Çelebi, Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlamanın bir kaza değil, yeterli iş güvenliği alınmadığı için göz göre göre gelen bir cinayet olduğunu söyledi. 12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 bini aşkın işçinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Çelebi, “Soma’da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur.” dedi.

Türkiye’de her yıl maden ocaklarında onlarca işçinin iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmadığını, göstermelik denetimler yapıldığını, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunların göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete davetiye çıkarıldığını vurgulayan SES Rize Şube Başkanı Deniz Çelebi, “Soma’da yaşanan iş cinayetlerinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline gelmesidir. Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma’da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve AKP Hükümetidir.” diye konuştu.

 

  Eylem sırasında bazı yurttaşlar, Atatürk anıtı önündeki merdivenlere gazete kâğıdı sererek; Soma’daki maden emekçilerinin sembolü olarak bir avuç kömür atarak karanfiller bıraktı.

            Eylem sırasında DİSK ve KESK adına da ayrı ayrı basın açıklamaları yapılırken; DEKAP adına yapılan yazılı açıklamada ise yaşamı savunmaktan başka kaygı taşınmadığı vurgulanarak, “Onlarca işçi, emekçi HES şantiyelerinde öldü… Ölmeye de devam ediyor… Ve en son Soma’da yaşanan kömür ocağı faciası, katliamı… Yüreklerimizi ve ciğerlerimizi daha da bir yaktı” ifadelerine yer verildi.            12 Yılda 60 Bin Maden Şirketi!

ŞİRKET SAYISI 60 BİNE ÇIKTI

DEKAP açıklamasında, “Ne kadar ilginçtir ki, 2002’de bin 400 olan ‘maden şirketi’ sayısı, son 12 yılda 60 bine çıkmıştır. Bu nedenledir ki, Soma’daki katliamın nedeni özelleştirme ve taşeron sistemidir. Bu bir kader veya kaza değil, düpedüz katliamdır!.. Ders alınmadığı sürece ne ilk, ne de son olacaktır! Bu tür kazaların özellikle de doğaya ve insan yaşamına değer vermeyen ülkelerde yaşanması oldukça düşündürücüdür.  Enerji üretmek adına yıllarca toprak altında ve üstünde bedeller ödenmiş, canlar verilmiş, kanlar dökülmüştür. Bunun sorumlusu önce şirketler, onlara izin veren iktidarlar ve yöneticilerdir. Tehlikeli durumlar yaşanabilir diyen işçilere kulaklarını tıkayıp madene inmeden, araştırılmadan raporlar yazan yetkililerdir… O nedenle aklanmaları öyle kolay olmayacaktır” denildi.

Açıklamada ayrıca şu görüşlere de yer verildi: “Neredeyse her yeri, özelleştirme adı altında yağmaya açan Hükümet, aynı zamanda taşeronlaşma ile işçi ücretlerinin düşürülmesine, sendikal mücadelenin önünün kesilmesine ve iş güvenliği uygulamalarının bir kenara bırakılmasına neden olmakta ve seyirci kalmaktadır. Yaptıkları yağmadan korkan ve bundan dolayı da en çok karı en çabuk zamanda sağlamak isteyenler pervasızca, doğanın yok olmasına ve çalışanlarının yaşamını hiç eden uygulamalara yönelmektedirler.

YENİLMEK DİYE KAYGIMIZ YOK

Biz bunları, doğal yaşam alanlarımızı yağma etmeye çalışırken gördük. Yaptıkları uygulamaları biliyoruz… Onun için yaşamın her alanında, her derede, her vadide onlarla mücadele ediyoruz!.. Karşılarına çıkıyoruz… Bu mücadelede yenilmek diye bir kaygımız yok… Biliyoruz ki her zaman yaşamdan yana olanlar galip gelir… Doğamızı yok ediyorlar, derelerimizi gasp edip kurutuyorlar, türlü projeleri ve yüksek gerilim hatlarıyla her yeri kamulaştırıp, bizi topraklarımızdan uzaklaştırarak; kendilerine asgari ücretli köle yapmaya çalışıyorlar. Unutulmasın ki, her acı bizim öfkemizi çoğaltır. Her katliam, hesap sorma azmimizi biletir… Bu yaşanan katliamı ve doğal yaşam alanlarımıza karşı sürdürülen saldırı ve katliamları kimse geçiştiremeyecek! Kaybettiğimiz hiçbir şeyi unutmayacağız! Ne insanlarımızı, ne doğamızı, ne suyumuzu ve ne de tek bir canlımızı... Katliamda yaşamlarını kaybeden maden emekçisi dostlarımız, sizlere ant olsun… Soma’daki katliamda yaşamını kaybeden emekçilere Allah’tan Rahmet, yakınlarına ve emeğin hakkını savunan bütün yurttaşlarımıza Başsağlığı diliyoruz…”

BİR AVUÇ KÖMÜR ÜZERİNDEKİ KARANFİLLER

            Yapılan eylemin ardından katılımcılar alandan sessizce, olaysız bir şekilde ayrılırken; Atatürk anıtı önündeki merdivenlere serili gazete kâğıtlarına bırakılan bir avuç kömür üzerindeki karanfiller olduğu gibi kalırken; eylem sonrasında da yurttaşlar anıt önünde saygı duruşunda bulunmaya devam etti. Rize’nin Pazar ve Fındıklı ilçelerinde de Soma’da yaşamını kaybeden maden emekçileri anısına saygı duruşunda bulunularak, basın açıklamaları yapıldı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV